Kraj odmítl komunikovat s novináři týdeníku Respekt

Časopis mluví o ukázce komunistické logiky

7. 12. 2009, 0:00 | Téma | Ondřej Stratilík

Hejtman Jaroslav Palas a s ním celý Moravskoslezský kraj se dostali do zájmu celorepublikového média. Lepší by ale možná bylo říct „měli dostat“. Rozhovor s redaktory Respektu o fungování regionu naši krajští vládci zrušili. Důvodem je prý současný soudní spor jejich stranického kolegy s majitelem týdeníku. Tratí na tom body nejen ČSSD, ale bohužel i celý kraj.

Hejtman Jaroslav Palas a celé monstrózní sídlo Moravskoslezského kraje se nyní jeví jako přešlapující rukojmí ve sporu poslance Lubomíra Zaorálka a podnikatele Zdeňka Bakaly. Pražský městský soud se v těchto dnech zabývá Bakalovou žalobou o 300 tisíc korun a omluvu za to, že jej Zaorálek v kauze bývalých bytů OKD označil za „gaunera“. To je sice úplně jiný problém, ale s aktuální kauzou má spojnici.

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Moravskoslezského kraje
„V daném případě byla naše reakce ovlivněna jednak skutečností, na kterou jsme poukázali, jednak se v ní odrážela naše dlouhodobá zkušenost s tendenčním přístupem tohoto týdeníku k informování veřejnosti o cílech a výsledcích politiky stran, které tvoří krajskou koalici.“

Ta je ovšem pouze ideologická – Jaroslav Palas i Lubomír Zaorálek jsou majiteli stranické průkazky s logem ČSSD. Zatímco týdeník Respekt patří pod vydavatelství Economia, které před nedávnem koupil Zdeněk Bakala.

Cesty se sbíhají a důsledky se jeví zřejmé. Proběhlo to možná takhle: když se krajské tiskové mluvčí ozvala redaktorka Respektu, předala žádost o rozhovor hejtmanovi. Tomu však Zaorálek, jeho stranický kolega, rozhovor se zaměstnanci gaunera, který po něm chce navíc pár stovek tisíc, nedoporučil. „Jednalo se samozřejmě o stanovisko hejtmana kraje,“ rázně vyvrací spekulace tisková mluvčí hejtmana Šárka Vlčková.

Chvíli se zdálo, že nebude problém

Oficiální vyjádření kraje, které Respekt zveřejnil, mluví ale trochu jiným tónem. „V současné době nebudeme komunikovat s periodikem, jehož vlastník vede soudní spor s panem PhDr. Lubomírem Zaorálkem (…), který je poslancem za Moravskoslezský kraj.“ Šéfredaktor týdeníku Erik Tabery to navíc glosuje: „Je to ukázka komunistické či postkomunistické logiky – kdo není s námi, je proti nám.“ Jenže tohle hodnocení nemíří jen na rotu krajských úředníků, ale na celý Moravskoslezský kraj.

Pokusili jsme se zjistit, jak se celá situace rodila. „Naším zájmem bylo napsat, jak fungují kraje rok od voleb. Kolegyně Silvie Lauder požádala krajskou mluvčí o zprostředkování schůzek. Chvíli se zdálo, že nebude problém, ale pak se situace proměnila a přišel nám velmi arogantní email, který už jsem citoval v Respektu,“ přibližuje pro OstravaBlog.cz šéfredaktor Erik Tabery. „Musím zopakovat, že tohle jsme ještě nezažili. Úřady si nemohou vybírat, s kým budou mluvit a s kým ne,“ dodává.

„Podtrhuji a zdůrazňuji, že Respekt žádal o rozhovor konkrétní představitele vedení kraje, kteří tuto žádost odmítli. Nežádal o informace s odkazem na zákon o svobodném přístupu k informacím, a tudíž vůbec nechápeme jeho hrozby žalobou pro porušení zákona,“ reaguje mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt
„Zaujalo mě, že když jsem o chování kraje napsal do editorialu v Respektu, tak se nám hned ozvalo několik právníků, že nám pomohou klidně zdarma, že je to skutečně skandální případ. Psalo nám i dost lidí z Moravskoslezského kraje, že nás podporují, protože jejich úřad skutečně komunikuje jen s tím, s kým chce. Podle mě je důležité tohle nenechat jen tak být. Jde o precedent, to se bude úřad skutečně bavit jen s těmi, kdo je velebí? To je jako z totalitní éry.“

Ostatní problém nemají

Situace je ale zvláštní i z jiného důvodu. Všechny české kraje, s výjimkou Hlavního města Prahy, jsou teď pod oranžovou vládou, a přesto s Respektem mluví. „V jiném kraji se nám něco podobného nestalo. Myslím, že v Ostravě se prostě bojí nepříjemných otázek. Zřejmě mají důvod,“ potvrzuje Tabery. Nemyslíte si, že bez vašich reakcí nebude v týdeníku psáno o kraji objektivně? „Dle našeho názoru takový stav již existuje dlouhodobě a nelze jej tedy spojovat s odmítnutím žádosti o rozhovor,“ kontruje Vlčková.

OstravaBlog.cz chtěl získat i vyjádření Lubomíra Zaorálka, ten ale na naše otázky neodpověděl. Jak vidíte z boxu Na co neodpověděl Lubomír Zaorálek, potřebovali jsme si ověřit, že s problémem mezi krajem a Respektem nemá skutečně nic společného.

Kauza teď buď vyšumí, anebo týdeník a jeho právnící hejtmanství skutečně za porušení zákona o svobodném přístupu k informacím zažalují. S tím ale kraj vůbec nepočítá. „Soudního řízení se především vůbec neobáváme z důvodů, které jsem již vysvětlila,“ má jasno Šárka Vlčková. Pokud k němu ale přece jen dojde, bude zajímavé sledovat, jestli případné náklady zaplatí Moravskoslezský kraj nebo krajská buňka ČSSD.

Viditelným důsledkem je zatím článek Rudé kraje v roce jedna otištěný v Respektu z 30. listopadu 2009. Vládnoucí krajská koalice v něm dostala minimum místa. Citace Jaroslava Palase „neobtěžujte“ a „naučte se slušně chovat“ jsou spolu s výrokem komunisty Svatomíra Recmana „nemám s vámi dobré zkušenosti“ jediné. Nutno dodat, že pouze jejich vlastní vinou.

Na co neodpověděl Lubomír Zaorálek
- jde o iniciativu hejtmanství, nebo moravskoslezské ČSSD?
- pokud Respekt kraj zažaluje a ukáže se, že zákon o svobodném přístupu k informacím byl porušen, kdo zaplatí soudní výlohy? Moravskoslezský kraj nebo moravskoslezská ČSSD?
- proč jiné kraje, rovněž pod vedením ČSSD, s Respektem problém neměly?

Diskuze | 34 příspěvků (poslední 9. 9. 2010, 14:10)