Diskuze k článku Masarykovo náměstí jako prostor kutilské kultivace

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Momir NJEZIC | 13. 1. 2021, 16:18

* NA VAŠÍ POZOR RYCHLÉ PŘIPRAVENÍ V PLNÉ BEZPEČNOSTI NA 2,8%.

Ohledně všech problémů s půjčováním peněz kontaktujte madam
Momir NJEZIC. Tato půjčka ve výši 50 000 EUR s ním vrátila chuť mému životu. Pokud jde o vaše půjčování peněz, kontaktujte ho, on
určitě vám pomůže.

Kontakty:
E-mail: momirnjezic803@gmail.com
Whatsapp: +22 951 589 194

(odkaz)Olga | 15. 6. 2014, 18:27

Ja vas chapu ze vas to stve kdyz chodite okolo ruiny jak jste psal.. A ze zijete v tomto meste tak Vas to trapi tady. To je vsechno jasne. jen jsem chtela vlastne obecne vyjadrit, ze se vubec neztotoznuju s tim pesimismem a nastvanosti, kterou tady neustale ctu. Vy pisete o vlastnim meste a hezkyho a hrdyho je toho tady pramalo. Ja jsem ted zila deset let jinde a do Ostravy pravidelne dojizdela, videla jsem, jak to funguje jinde a o to vic jsem ted na ostravu hrda, i kdyz ja byla vzdy:-) proste si nemyslim, ze je to tak spatny jak to vas tady hodne vidi! Podle meho je to daleko lepsi, mozna vas hodne nema srovnani tak jsou tak kriticti. Kdyz si ctu reakce Klary na divadlo tak je mi doslova zle a divim se, ze tohle vubec muze psar, kdo ji dava pravo??? Jinak propagace ostravy a vsechny ty predmety ktere se daji v info centru koupit, jsou uzasne, tohle nema zadne jine mesto, a podle meho je to skvele. Ale nikdo to tady nevidi:-( uz nebudu do techto diskuzi prispivat, jen je mi pak z toho smutno a nikomu tady stejne jeho nahled nevyvratim, ja sama vim, jaka je Ostrava a to je pro me podstatne.

(odkaz)Rýša | 15. 6. 2014, 13:48

Aha, takže jiná města mají podobné problémy, takže se v Ostravě tří vykřičníků vlastně ani nic tak nestalo.....
Já žiji ale tady a dotýká se to mne. Já platím daně tomuto městu. Já každý den a už několik dlouhých let chodím kolem ruiny v centru, Já každý den a už několik let chodím rozbitými a záplatovanými chodníky v centru. Ne v jiných městech, ale v tomto. V Ostravě 3!.
Nejsem pesimista, jen vidím reálně a štve mne to. To odložení rekonstrukce (měli si firmy ohlídat a určitě museli vědět, co se za firmy přihlásily a firma, která vyhrála, co je zač) také může trvat další desetiletí.
Nejsem hrdý, jsem z tří vykřičníků docela zoufalý.....

(odkaz)Olga | 10. 6. 2014, 22:38

Ostrava a tri vykricniky jsou super!!! Pro me jednoznacne hrdost a proto tri vykricniky. libi se mi moc! A jestli se ted rekonstrukce odlozi protoze by material nebyl dostatecne kvalitni, je v poradku, at se to radeji udela poradne a pozdeji nez hned a spatne. A mimochodem, mate pocit, ze jina mesta podobne problemy nemaji??? ze je to jako specifikum Ostravy?? to nemuzete myslet vazne!! tohle je obecne cesky "standard", ze nekdo chce na necem vydelat. tak to nevztahujete apriori tak, ze v Ostrave je to na nic, me ten pesimismus co tady obecne panuje tak rozciluje, ze to nemuzu rozdychat.

(odkaz)Rýša | 10. 6. 2014, 15:23

Ostravské 3 :-( :-( :-(
anebo :-) :-) :-)
To logo je pro Ostravu jako ušité. A dělali ho Pražáci :-) :-) :-) :-(

(odkaz)Starý clown Ferdinand | 22. 5. 2014, 23:34

Harmonikář na Kuřím rynku. Vadí někomu?

https://dl.dropboxusercontent.com/u/21775916/harmonik%C3%A1%C5%991BW%2B.jpg

(odkaz)jarnemec | 21. 5. 2014, 14:09

Ach jo...

Když jsem viděl na fotce vznikající plot na Mlýnské ulice před Fiducií v režii Technických služeb a konšelů z Moravské Ostravy, nelze si nevzpomenout na závěr textu o Masarykáči z roku 2008: "...připomíná spíše odstavnou plochu kutilsko-hypermarketového obchodu. Možná právě tam začíná a hlavně končí povědomí našich radních a nejen jich."

(odkaz)krmič | 20. 11. 2012, 10:28

Alex

A potom že prý centrum nežije! :-)
(Ano, včera tam ten žebrák zase byl.)

(odkaz)Alex | 19. 11. 2012, 18:52

Žebráci jsou asi "dekorativnější"

Ráno cestou od Imperialu k náměstí jsem nedávno po pár krocích narazil na žebráka, seděl u domu s nohama do chodníku a vedle něj v dece pospával pes. Tiše hrál (ten žebrák) na foukací harmoniku, před sebou měl hliníkový hrnek na mince. Seděl tam takhle a hrál i v poledne, když jsem se kolem vracel zpět. Takže až se radnici podaří zlikvidovat poslední stánek, možná těch žebráku přibude. Všiml jsem si, že z Ostravice už začínají na střeše růst keře, docela velké. Vhodná kulisa k tomu, jak to tam kolem vypadá...

(odkaz)Tomas | 19. 11. 2012, 10:42

Oboustranná škoda.

(odkaz)Jar. Němec | 19. 11. 2012, 9:10

Stánkaře z Masarykova náměstí v centru Ostravy vytlačují květináče http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/stankare-vytlacuji-kvetinace-20121119.html

(odkaz)Rýša | 23. 8. 2011, 21:57

Coppola

Když radním nevadí v centru města rozpadající se Ostravica, vedle chátrající Palace, vedle katedrály zničený Fenix, zničená Elektra,neutěšený stav celé Nádražní, atd, atd, tak ostudná dlažba je jim už zcela fuk. Stačí si přečíst článek: Každý tam jenom kecá, kecá, kecá, kecá, samá výmluva, nic konkrétního, nikdo nic nezjistil, vyšetřování odloženo, atd.atd., kecy, kecy, kecy, kecy.....................jak dlouho ještě?

(odkaz)Coppola | 23. 8. 2011, 21:24

http://zpravy.idnes.cz/zanovni-dlazba-v-centru-ostravy-se-rozpada-podivejte-se-na-ostudu-mesta-1a5-/domaci.aspx?c=A110823_1639451_ostrava-zpravy_jog
Tak ostuda už je celostátní. Udělá s tím Kajnar něco aspoň teď? Nebo jako obvykle zůstanou kamarádíčci z Tchasu bez trestu?

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 13. 5. 2011, 13:43

ps to Neva: Tato záležitost je věcí obvodu MOaP, ne MMO. (A než o někom budete psát, že by se mohl "dostat do opravdového dění rozhodování" apod., tak si ověřte co vlastně dělá ;-)

Tímto bych všechny poprosil vést v tomto vlákně diskuzi o Masarykovém náměstí a jeho "kultivaci". Diskuzi s osobními tématy směřujte prosím zde: http://ostravablog.cz/diskuze-na-tema/ctenari-o-sobe-volna-diskuze-na-libovolne-tema

K tématu: Je zvykem, že o výtvarných dílech do veřejného prostoru rozhoduje veřejná výtvarná soutěž, pokud jde o dar městu tak o umístění rozhoduje příslušná komise apod. (nástroje jsou, druhá věc je obsazení komisí, ale to je již jiná diskuze). Vede to k tomu, že příslušné výtvarné práce budou vhodně umístěné a budou především kvalitním příspěvkem do veřejného prostoru.

V tomto konkrétním případě jde o práce, které svým vyzněním a umístěním neodpovídají významu prostoru sousedícímu u hlavního náměstí.

Další věcí je, že obvod MOaP uvažoval, viz odkaz níže, o úpravě Farské zahrady, kde tyto plastiky měly být a kde by se dalo nad jejich umístěním "mávnout rukou" – což jim však neubere na kýčovitosti, jen je to rozdílný prostor. Výsledek je ten, že na Masarykáči jsou nevhodně umístěné kýčovité plastiky a Farská zahrada je stále v hrozném stavu.

to Neva: Takže k vašemu dotazu: Neměly by, jelikož si myslím, že naše město si zaslouží lepší. Což neodporuje tomu, že tyto by mohly být umístěny jinde, kde by jejich prvoplánovost tolik nevadila (když už musí být někde umístěny).

(odkaz)Neva | 13. 5. 2011, 11:59

J. Neměc

Škoda, že jste nekandidoval za jinou stranu, než tu pirátskou, mohl jste se dostat do opravdového dění rozhodování. Pak by mě zajímalo, jak byste koaličně řešil tyhle různé úpravy náměstí.
Takhle ty Vaše kritiky na všechno, co dělá či nedělá MMO, jsou také výkřikem do tmy. Čili nic nového.
Např. v Trutnově jsou vystaveny úžasné bronzové sochy levhartů na prostranství těsně vedle nového divadla. Na chodníku, jsou úchvatné a lidi se u nich fotí ze všech stran.
Proč by tedy nemohly tyhle naše "kýče" zdobit Vámi kritizovaný plácek na našem náměstí. Já už to fakt nechápu.
Přeji vám všem ostatním krásný víkend.

(odkaz)aggu | 13. 5. 2011, 11:33

po zničeném okolí Baziliky a teď po tom zaplácávání proluky výtvarnem a kytičkama bych začal uvažovat o prohlášení zodpovědných radních za nesvéprávné nakládat s veřejným prostorem.

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 13. 5. 2011, 11:20

Ke kýči např.: http://www.novinky.cz/kultura/107066-tomas-vlcek-kyc-je-nemoc-nezodpovedneho-sneni.html či zjednudušené definice na http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%BD%C4%8D

to Coppola: Ano, minimálně dokud na parcele vzniklé asanací historické zástavby v r. 1968 pro účely výstavby velkoprodejny nevznikne něco jiného (momentálně jde o blokaci kvůli špatným smlouvám podepsaných v minolosti mezi soukromým investorem a městem = dlouho tam se tam nic nepostaví). Jinak plný souhlas - k plastikám viz také tenhle projekt http://ostravablog.cz/foto/farska-zahrada-krok-od-centra-presto-nenapadna-a-opustena/ (tam by tolik nevadili, jinak můj názor viz text).

to aggu: Jde o rozhodnutí nového vedení obvodu (Ostravak+ČSSD, viz i citace Mouky z Ostravaka v článku MS Deník).

to marjan: Příště aspoň nějakou argumentaci, takto to je jen bezobsažný slaboduchý "výkřik" porušující pravidlo diskuze (bod č. 3) ;-)

(odkaz)Coppola | 13. 5. 2011, 9:46

Ti andělé tam mají být na stálo?
Pokud by to bylo na pár měsíců, pro zviditelnění studentských prací, tak jsem pro. Pokud na stálo, tak se jedná opět o krok mimo - na stálo se něco takového hodí někam do parku nebo na sídliště, ne na centrální náměstí.

(odkaz)aggu | 13. 5. 2011, 9:10

spíš nešťastné místo. kultura v režii technických služeb...

(odkaz)marjan | 13. 5. 2011, 7:12

to nemec

kýč? no, ještě jsem to neviděl naživo, ale myslím, že vy jako neúspěšný výtvarník by jste měl radši držet zobák, protože to vypadá, že z vás mluví frustrace a závist.

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 13. 5. 2011, 0:31

Kýč je mezi námi...

aneb kultivace Masarykáče pokračuje i za nového vedení Moravské Ostravy... http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-masarykac-zdobi-andele20110512.html ... ale pořád mnohem lepší než ty odporné květináče.

(odkaz)Rado | 22. 11. 2010, 12:00

Myslím si, že při současném stavu české společnosti a kultury ve veřejné správě se takových smluv dočkáme ještě několik. Nevím o žádné osobě, která by byla za své pochybení kdy vůbec klepnuta přes prsty. Nějak se tomu naše splečnost brání trestat viníky. Otázkou je proč? Odpověď vidím v tom, že se na magistrátě dělá politika, ne věci pro město. A pokud je průser, tak to koaliční dohody nebo strana nějak zakryje. Systém v politice, já na bráchu, brácha na mě se osvědčil, tak proč ho nevyužívat. Jen mě napadá, jak dlouho bude ještě trvat tento stav než se věci obrátí k lepšímu a člověk se vrátí k prvorepublikovým hodnotám.

(odkaz)jarnemec | 22. 11. 2010, 9:51

‎"... město nemělo svůj požadavek na českou žulu jasně uvedený ve smlouvě, jinak by záměna kamene podvodem byla." http://ostrava.idnes.cz/masarykovo-namesti-pokryva-nekvalitni-dlazba-z-ciny-podvod-to-vsak-neni-1oy-/ostrava-zpravy.asp?c=A101119_1485512_ostrava-zpravy_stk

Kolikrát se ještě město (obvod) musí "poučit"? ... viz např. špatná smlouva při prodeji Jatek, viz špatná smlouva u pozemku vedle Masarykova nám. apod. Všechny tyhle a další kauzy mají jedno společné – špatné smlouvy, za které nikdo nenese odpovědnost, ačkoliv je podepsal.


(odkaz)jarnemec | 16. 11. 2010, 12:27

Podvod na 'Masarykáči'? Odloženo

http://moravskoslezsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/podvod-na-masarykaci-odlozeno20101115.html

(odkaz)aggu | 12. 11. 2010, 15:03

zřejmě se (a oprávněně) domnívá, že český volič nemá paměť.
a redaktor článku je zřejmě natolik neschopný, že mu to při rozhovoru okamžitě nevmete zpátky do obličeje.

(odkaz)jarnemec | 12. 11. 2010, 13:17

Dnešní rozhovor s Kajnarem v MF Dnes

Kajnar: "To, jak náměstí vypadá, je věc architektů. Na to se musíte zeptat lidí, kteří na radnici seděli v letech 2002 až 2006."

Aha... a nebyl Kajnar v tomto období náhodou náměstkem pro investice ;-)

(Jen pro připomenutí co napsal v r. 2008: http://www.jarnemec.com/blog/index.php/2008/07/20/o-mysickach-a-kocourech/)

(odkaz)Rado | 2. 11. 2010, 8:39

Nic nového pod sluncem, akorát bych článek přenesl do celostátní rubriky a v MfDnes vytiskl na titulní straně, ať bije do očí a ví o něm i v jiných částech ČR. Abych pravdu řekl, nevěřím, že se něco stane, magistrát měl s Tchasem nadstandardní vztahy a kdo ví, kdo je komu zavázán. Navíc i kdyby bylo náměstí zcela v pořádku, tak oproti jiným to není až taková bomba. Ostraváka to potěší, světoběžníka moc ne. Když se člověk podívá, že uběhlo 20 let a jak vypadá centrum, je toho prachbídně málo. Důvody známe, ale tolik let je velmi dlouhá doba, aby stav věcí byl jiný, než ve skutečnosti je.

(odkaz)jarnemec | 1. 11. 2010, 18:33

Mělo být chloubou, je spíše průšvihem. Ostravské náměstí

http://ostrava.idnes.cz/melo-byt-chloubou-je-spise-prusvihem-ostravske-namesti-pj3-/ostrava-zpravy.asp?c=A101101_1475745_ostrava-zpravy_jab

(odkaz)jarnemec | 21. 10. 2010, 16:29

Květináče již i u katedrály

Aneb "kultivace" okolí katedrály pokračuje... :-(

(odkaz)Frantisek Dobrota | 27. 5. 2010, 10:21

opravnena kritika

Tak pokud jde o ty neposkozene useky, tady bych si s prominutim dovolil malou kritiku nasich radnich. Tohle by totiz mohli prezentovat na oficialnim webu mesta nebo v radnicnich novinach, ktere nam laskave nechavaji dorucovat do nasich postovnich schranek. Nebo mozna jsem ty informace prehlidnul a pak si sypu popel na hlavu. A pro nas, moderni Ostravaky, by tam mohly byt i gps souradnice techto krasnych lokalit :-)

OT PS. doufam, ze to pocasi vydrzi a jak atleti, tak i divaci si uziji dnesni Tretru

(odkaz)Mautycka | 26. 5. 2010, 13:42

Řemeslo má zlaté dno...

...a pos***ý dekl, říkává moje babička.
Chodník na Opavské kolem Vozovny je opravdu úplně nový, strašně si tam s tím dali na čas, půl roku jsme brodili štěrkoblátem, a pak na to nasázeli tohle, bez výplní. Ale pánbůh zaplať aspoň za to, že už tam člověk při dešti nepotřebuje rybářské holínky do půli stehen :-D

(odkaz)jarnemec | 26. 5. 2010, 13:25

to Frantisek Dobrota:

Myslím, že několik hromad zatím nepoškozené (a neukradené) dlažby najdete např. za kostelem sv. Václava ;-) Hlídá je tam Jan Nepomucký, který "to má nahnuté" (viz článek v Protimluvy před lety), a to přestože kus hradby za ním nedávno opravili...

No a ta dlažba kolem městské brány se mi zdála provedena dobře, aspoň na první pohled, možná je to tím, že investor není nějaká "správa" placená z veřejných financí... A navíc tam je velice vtipně udělán u přechodu reliéfní dlažba pro nevidomé - místo běžně používané červené barvy je zde použito černé :-)

Oproti tomu propadlou dlažbu kolem pěti stromů (kdyby to bylo u jednoho, tak to chápu jako nehodu, takto je to vyloženě vadné u všech pěti - někde je asi chyba v provedení...) na Střelniční za vtipnou nepovažuji, ještěže ty větve stromků jsou tak nízko... a tak se tam asi nikdo nepropadne...

(odkaz)Rýša | 26. 5. 2010, 11:22

Fr.Dobrota

Máte pravdu :-), rád se naladím na pozitivní strunu. Stačí napsat, které úseky a kde?

Jinak. Nejedná se jen o špatné opravy nám. nebo chodníků v Ostravě. Ale např. v Hlučíně bylo opraveno náměstí a už se musí opravovat znovu.
http://www.hlucinsko.tv/2010-04-16-oprava-nerovnosti-na-mirovem-namesti-v-hlucine.html

Jak psal Rado,... kdysi se říkalo, že řemeslo má zlaté dno, dnes má také, i když myšleno jinak. A zdá se, že je to čím dál horší.
Stejně si myslím, že za současnou nekvalitu a šlendrián může korupce. Ty peníze se totiž musí někdy projevit. A kde jinde, než na kvalitě materiálu a práce. Všude je slyšet, jak všichni dělají vše proti korupci. Hlavně teď před volbami.
A přitom u nás nekvete nic stále a pořád, jen korupce.

(odkaz)Ladin | 26. 5. 2010, 10:48

Dobrota: dobrý ! :-)

(odkaz)Frantisek Dobrota | 26. 5. 2010, 10:34

No jo, nejenom cesty (napr. loni nove udelany kruhac mezi Duhou a Kolibou ma dost der), ale i chodniky a namesti se u nas v Ostrave delaji kvalitne.

Ale jinak mne napadlo, kolik je tady zase skarohlidu. Vzdyt nektere useky tech vydlazdenych ulic jsou prece bez zavad, zkuste veci videt pozitivne. Ze se nestydite, vy skarohlidi !!! :-D

(odkaz)jarnemec | 25. 5. 2010, 22:01

"Město coby investor celé akce se rozhodlo dlažbu u zhotovitele reklamovat. Žádá ho, aby bezplatně odstranil vady díla, to znamená, aby celé náměstí znovu předláždil." http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20100525_masarykovo_namesti_dlazba_vymena_ostrava.html

(odkaz)Tom | 25. 5. 2010, 20:18

Poly:

ten chodník na opavské se mi zdá že je úplně nový. A taky mi příjde ze spáry nebyly ničím vyplněné, křivý je až až a téměř každá kostka se vikle. Fakt nechápu jak toto mohl někdo přebrat jako hotovou práci.

(odkaz)Rado | 25. 5. 2010, 19:38

Stejně si myslím, že ona kauza bude zasahovat i do magistrátu a někdo v tom bude mít prsty a svůj vlastní business, protože není to tak dávno, co býval Tchas výhradím zhotovitelem městských zakázek. A nutno podotknout, že to protěžování nebylo z důvodu, že by odvedená práce byla nadčasově kvalitní.

Jinak souhlasím s Polym, že chodníky jsou obecně problémem Ostravy. Jen si tak v duchu říkám, že jsem dělal asi něco špatně, když jsem si před deseti lety dláždil sjezd u domu a doposud se mi dlažba nehla ani o fous :o) A to kolikrát na ní stála i tatrovka se šterkem.

(odkaz)Rýša | 25. 5. 2010, 19:24

Jak dlouho asi budeme chodit kolem té díry?
Moc si nedělám iluze, že reklamace této šlendriánské práce bude vyřízena rychle. Spíše si myslím, že tak nějak po našem...že stačí díru kol dokola opáskovat a zase budeme mít na drahý čas v Ostravě podobný kout, jako stovky dalších...

(odkaz)Rado | 25. 5. 2010, 18:38

Kdysi se říkalo, že řemeslo má zlaté dno. Kdo dělal svou práci poctivě a kvalitně, tak ano. Dnes má toto pořekadlo zvláštní pachuť, protože když zhotovím dílo nekvalitně, uživím se na vícepracích a to zlaté dno uvidím rovněž. Co se mi však nelíbí, tak to neustálé otálení magistrátu s reklamacemi a také to, že nikdo z kompetentních neřekne natvrdo, že rekonstrukce Masarykáče je šmejd a šlendrián.

A co si pamatuji, tak zrovna v té části byl velký kráter a pokud se dosypávala zemina + dělal podklad pro dlažbu, tak někdo pořádně "ošulil" zhutnění tohoto podloží stavby.

(odkaz)Poly | 25. 5. 2010, 17:22

To je skutečně problém celé Ostravy. Dnes jsem šel po Opavské ve směru od Slovanu k Vozovně, je tam nový chodník ze zámkové dlažby. Nevím, kdo to přebíral, ale rozhodně není rovný, navíc mi přijde, že ty kostky tam jsou jen tak naskládané a spáry mezi nimi nejsou ničím vyplněné. Taky nebude mít dlouhého trvání, kdy začnou kostky vypadávat a viklat se. Vůbec nechápu, jak někdo mohl takovou zakázku přebrat.

(odkaz)jarnemec | 25. 5. 2010, 14:46

A video:

http://www.novinky.cz/krimi/201259-v-ostrave-se-propadlo-na-namesti-hasicske-auto.html

ps k videu: "Stavebník" to hází na archeology... ach jo, archeologov tam snad kopali před úpravou... kde to žijeme... Navíc, nechci se hádat, ale dle mapy archeologických vykopávek byly vykopávky na úplně jiném místě... (viz např. sborník Ostrava 24)

(odkaz)jarnemec | 25. 5. 2010, 14:23

ps

Myslím si, že ta (nová) dlažba je špatná (Made in China apod.) i v okolních ulicích. Stačí se projít a hned máte desítky příkladů. Navíc opravy závad (hýbající se dlažba, vyvrácený patník apod.), pokud k nim dojde, jsou nekvalitní (viz opravy vyvrácených patníků na náměstí). A např. na Poštovní, vedle výlohy se záclonama před Cetelem, byl "pohyblivý" chodník přes rok, cca před měsícem byl opraven, dnes je již opět "pohyblivý". Na přechodu opodál - na Poštovní přes ČS legií - jsou ty šutry úplně "vychrlané" a nenávratně poškozené, pokud je takto nechají ještě 14 dní, už se budou muset vyměnit úplně i ty co jsou vedle nich. Podobně je na tom dlažba přes Spořitelnou na nám E. Beneše, hýbající se dlažba je i na Zámecké, Puchmajerové a 28. října (např. na křižovatce Zeyerova/28. října) - téměř vždy v nových úsecích - nemluvě o chybějících kostkách (např. před býv. Tuzexem)...

(odkaz)jarnemec | 25. 5. 2010, 14:00

Na idnes jsou již i detaily (...Mluvčí hasičů Petr Kůdela uvedl, že jeho kolegové vezli na obhlídku nové členy hasičského sboru. "Jeli jsme v části, kde se může pohybovat těžká technika,"...) a zde je i foto: http://www.lidovky.cz/opravene-namesti-v-ostrave-se-propadlo-hasici-se-boji-sesuvu-p5g-/ln_domov.asp?c=A100525_131205_ln_domov_mk

(odkaz)Rado | 25. 5. 2010, 13:40

To je síla, nejvíce se mi líbí vysvětlení, že za to může porucha kanalizace (už zase?) nebo dlouhodobé deště. Nutno uznat, že stylem rekonstrukce Masarykáče bych nechtěl mít postavenu ani boudu pro psa. Nevíte o nějaké soutěži na udělení titulu šlendrián roku? Masarykáč by byl vážným adeptem na vítězství.

(odkaz)JH | 1. 5. 2010, 20:10

to Vladimír k uklidu

Pri predstavovani prihlasky EHMK 2015 Kajnar jen tak mimochodem sdelil, ze je na chodnicich snih, jelikoz radnice prispiva na ostravske vysoke skoly...

(odkaz)Vladimír | 1. 5. 2010, 15:45

Samozřejmě, že to chce všem těm na radnicích (obvodních i centrální) připomenout jejich přístup, až budou škemrat o hlasy voličů.
Jak může někdo chtít řídit a organizovat radnici, když není schopen zorganizovat v zimě úklid sněhu. To si raději vydá NAŘÍZENÍ o tom, že se neuklízí!!!

(odkaz)Dali | 30. 4. 2010, 20:15

Ono by to chtělo důrazně Kajnarovi a ostatním připomenout zejména před brzkými komunálními volbami. A taškařice se záměrem podat trestní oznámení, které stejně nepodají, je fakt trapná. Korupce na radnici nepochybně od sklepa až po vyhlídkovou věž.

(odkaz)JH | 30. 4. 2010, 14:45

:-)

Povedena taskarice... chtelo by to opravdu pripomenou Kajnarovi...

(odkaz)jarnemec | 30. 4. 2010, 13:00

V článku "Masarykovo náměstí jako prostor kutilské kultivace" z roku 2008, ke kterému je tato diskuze, jsem psal mj. "Pozdější kauza vysázení nesprávných stromů vyšuměla do nenávratna, pro jistotu se ani nemluví o nekvalitně provedeném vydláždění..." K článku se vztahuje i bajka primátora: http://www.jarnemec.com/blog/index.php/2008/07/20/o-mysickach-a-kocourech/

...a když nyní čtu současný stav: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20100429_masarykovo_namesti_dlazba_podvod_ostrava.html

...tak mě napadá že je čas se zeptat primátora:
"Co jste udělal proto, aby to bylo jinak?" ;-)

(odkaz)Frantisek Dobrota | 19. 8. 2008, 9:34

otravni paraziti

Tak jsem se sel vcera odpoledne podivat na MN, kdyz bylo tak pekne. Ze si nekam sednu a podivam se na ty praskle trubky. Praskle trubky vcera bohuzel nepremavaly, nevim proc. I kdyz byl celkem brutalni parak.

Co mne vsak hodne znechutilo, byli ruzni otravni prodejci. Je jich uz mnohem vice nez onehda Jugoslavcu, hrajicich skorapky. Prvni pipine jsem se vyhnul, dalsi jeste nez mne stihla oslovit, tak jsem ji rekl, ze zadny ty mobajl nechci, nacez mi jeste stihla rict, ze ona nenabizi ty mobajl alejakousi pojistovnu. Pak na mne na postovni ul. uz z nekolika metru pokrikoval nejaky blbecek v kvadru, ze pry jakou mam pojistovnu a asi 30 metru za nim dalsi. Toho uz jsem poslal do prdele. Jestli to ma ale v centru vypadat takto, tak je mi uplne jedno, cim bude vydlazdene, protoze tohle je horsi, nez cigani nabizejici levne originalni vonavky a zlate hodinky. Ty potkam tak maximalne jednou za pul roku.

A ted jedna otazka. Zna nekdo nekoho, kdo je schopen zmenit si zdravotni pojistovnu, nebo upsat se na 2 roky telefonnimu operatorovi, behem nekolika minut nekde na ulici a pritom jeste poskytnout sve osobni udaje nejakemu uplne anonymnimu sulinovi? Mi to prijde naprosto neuveritelne, ale zda se, ze to funguje, bo jinak by tam ti ocasi asi nepostavali cele dny. Nebo ze by to byli podobni zoufalci jako jehovisti? :-)

(odkaz)Frantisek Dobrota | 11. 8. 2008, 9:02

Lavičky na náměstí...

Ja jsem pro nepohodlne lavicky, aspon se tam nebudou cele dny rozvalovat ruzne asocialni tlupy. Bohuzel, kdyz uz poradek nedokaze sjednat cetnik, alias MP, tak aspon nejake ty lavicky, na kterych se neda sedet.

(odkaz)Dalibor | 8. 8. 2008, 20:57

Lavičky na náměstí...

Zdravím, ještě bych rád přidal komentář k lavičkám na náměstí. Nevím, jestli tento typ laviček je dílem a návrhem architektů, ale proboha, žijou ti lidé v současnosti? Možná před 30 lety něco takového letělo,ale tento komunistický kýč je hnus a už při pouhém pohledu na tuto věc se mi chce zvracet. To ani nemluvím o funkčnosti, stávající konstrukce lavičky umožňuje sedeť v pozoru a o pohodlí nemůže být ani řeč.!!!

(odkaz)Mautycka | 8. 8. 2008, 14:12

xxx,

to už je poom otázka odpovědnosti toho, kdo je nechal tak zpustnout... Ale tak je to v tomto městě se vším, čeho se radní chtějí zbavit...

(odkaz)xxx | 8. 8. 2008, 8:31

Mně se to náměstí víc líbí bez těch stromů co tam byly... Zakrývaly nejpěknější stranu náměstí a celkově byly špinavé a nekvalitní...

(odkaz)Ladin | 7. 8. 2008, 20:56

to odpovědník

1.Takže ty stromy na Masarykáči, pod kterými sedí Romové půjdou taky pokácet?
2. Nezdá se vám to náměstí dnes trochu nesouměrné? Neměly by ke staré radnici přidělat další vodotrysk a u lasa morový sloup?

(odkaz)odpovědník | 7. 8. 2008, 19:48

Jelikož ty čtyři lípy jsou nesouměrného vzrůstu a posedávali tam jen romové a pokud by naproti vysadili taky čtyři stromy, tak nikdy ne takové velikosti - oproti původním (nesouměrnost na druhou).

Do pěti let jerlíny dorostou a potom budete spokojená - a radním poděkujete věřte mi. Pak se sem na blog vrátíte a sama se omluvíte - takže 1. 8. 2013 nashledanou.

(odkaz)Jana Uhlářová | 7. 8. 2008, 6:50

Připomínka k náměstí T.G.Masaryka

Dobrý den, vím, že nikdo mi není povinen na otázky odpovídat, ale přesto se ptám, proč při rekonstrukci náměstí T.G. Masaryka nebyl dodržen původní projekt a zachovány vzrostlé stromy a vysázeny na protější straně nové stromy? Je to velmi smutné, náměstí jako centrum města by mělo být místem, kde se lidé rádi scházejí, odpočívají, povídají si a je jim dobře na duši. Dnešní náměstí - po rekonstrukci - člověk raději v rychlosti projde, nemá potřebu si sednout a vnímá náměstí jen jako rozžhavený prostor, ze kterého je nutné urychleně zmizet. Snad by se dalo ještě něco podniknout, nikdy není pozdě. J.U.

(odkaz)Quevelyna | 2. 8. 2008, 16:42

Řemeslo braň se!

Při procházení Masyrykovým náměstím jsem zdrcena kvalitou práce dodavatelské firmy. Náměstí je nehostinné a nezajímavé, rozviklaná dlažba z drahých materiálů není řádně vyspárovaná (stejně jako přilehlé ulice a vedlejší Jiráskovo náměstí), a tak bude "koberec" procházet další destrukcí. Kolik asi bylo ušetřeno tun materiálu oproti projektu? A náměstí vesele polyká další statisíce z rozpočtu, aniž by bylo patrné výrazné zlepšení. Doděláme fontánu za nové investiční peníze, špatnou výsadbu nahradíme mobilní zelení, která vyráží dech. Plátěnky za dvě stovky musí mít záruční dobu dva roky. Jak je to v případě náměstí? Nebo nikdo nemá odvahu sepsat reklamaci? Vždať nekvalitní práci pozná i laik, natož profesionální investor. Má Ostrava nějakého? Dodavatel se přirozeně nepohrne do odstranění závad sám od sebe a vlažný přístup města k tomuto problému nechává prostor pro nelichotivé dohady o příčině stavu.

(odkaz)pompo | 31. 7. 2008, 19:21

to xxx

Také vidím, že se diskuse zvrtla v úplně jiné téma - plně respektuji Váš názor a spíše oceňuji, že se tady slovně nenapadáme.
Zřejmě je to tím, že diskutujeme na velice solidním blogu - já se touto problematikou srovnávání dlouhodobě zajímám a mohli bychom zde srovnávat třeba konkretně jednotlivé čtvrti popř. adresy, neměl bych problém ani s jinými městy, ale o to zde nejde. Spíše bych chtěl dodat - po mnoha zkušenostech bych takhle otevřeně nemohl hovořit v mnoha případech s rodilým pražákem u nich existuje jenom jedno město a diskuse na tyto témata spíše s jejich strany skončí osočováním co si to vůbec dovoluji.

Poslední věc k nádraží Vyšehrad - to místo jsem bral jako oblast obytnou (nádraží x-let nefunguje) a s ostatními nádražími je nesrovnávám. Navíc devoloper, který před několika dny ohlásil jeho opravu - nemá na profinancování - a uvažuje se, že ani do roku 2015 se tam dít nic nebude.
Obytné bloky v Ostravě u nádraží snad ani nejsou vyjma Hlavního.
(Svinov nic, nádraží střed nic, Vítkovice nic, jenom ještě snad Stodolní, ale ta je zbrusu nová).

Vředy Ostravy jste vlastně vyjmenoval sám - oproti tomu vředy Prahy (bandy feťáku a bezdomovců)- Hlavní nádraží, Václavák, průchody metrem atd. o organizovaných bandách sprejerů ani nemluvě. Ty jsou samozřejmě v menších všude.
Ukončím to jedním obrovským plus Prahy - bezkonkurenčně metro.

(odkaz)xxx | 31. 7. 2008, 16:52

Už jsem na to téma nechtěl přispívat, protože to opět nemá s článkem nic společného. Navíc pompo má svůj názor a já mu ho vyvracet nebudu. Mám jen pár připomínek k jeho příspěvku.
Hanspaulka: Nevím kdy jste tam žil, ale dnes bych ani náhodou netvrdil, že je drtivá většina domů neopravená. Velikost pozemku je úměrná tomu, že se jedná o městskou vilovou čtvrť, asi těžko můžete očekávat hektarové pozemky jako někde na okraji města. Parkování v uzoučkých uličkách může být problém, ale většina domů tam má garáž. Dopravní dostupnost do centra otřesná? 20 minut MHD vám připadá otřesných? A to nemluvím o tom, že 10 minut je do centra Dejvic, které se svou občanskou vybaveností může rovnat s centrem ostravským.
Vyšehrad: celé nádraží i okolí se teď reonstruuje. Ale ikdyby ne tak se můžeme pro srovnání podívat k nějakému ostravskému nádraží a pouvažovat o kvalitě bydlení - které si vybereme? Hlavní se svou specifickou komunitou spoluobčanů, nebo Vítkovice se stejnou komunitou doplněnou o bezdomovce, nebo Svinov pár set metrů od elektrárny, a "skvělého" plata? Tím nechci něco hanit, jde mi jen o to, že na každém místě se dá najít něco negativního a když chete srovnávat tak srovnávejte stejné kategorie. To se týká i Žižkova - jedna z nejproblémovějších pražských čtvrtí - srovnejte to s bydlením v Přívoze, nebo ve Vítovicích a uvidíme co vám z toho vyjde.

V čem máte absolutní pravdu to je ta cenová dostupnost, pravda je, že za stejnou cenu seženete mnohem lepší bydlení v Ostravě, než v Praze.

(odkaz)JIRKA | 31. 7. 2008, 9:01

Diky Pompo kazdy porad mysli ze Praha je lepsi a neni jsem rad ze to uz nekdo napsal je to tam stejne jako kdysi nic se nepopravuje krome centa pro turisty a vystavba pro bohate a tkzv. celebrity .Jesenice je krasna ale ty domy za deset milionu taky nejsou dostupne vsem.

(odkaz)pompo | 29. 7. 2008, 12:40

to xxx

Bydlení v městě beru jako celek - jistě v každém městě existují špičkové lokality a velice příjemné. V Praze bydlím velice dlouho a vystřídal jsem asi zhruba dle potřeby 10 míst takže mohu srovnávat a nejedná se o srovnání jen mé, ale mnoha mých mimopražských kolegů - jelikož na tyto témata velice často diskutujeme - vysledek - pražáci samozřejmě neznají nic lepšího než jejich město, vlastně si ani jiné města nedovedou představit a tím pádem je čím dál tím více jejich pohled zastřený. Snažím se na vše dívat s nadhledem a srovnávat v rámci možností. Pokud se někomu líbí budovy 19 a záčatku 20st. - což mě také tak tato kobercová výstavba nemá oproti Praze jinde v českém městě obdoby. Takže pokud srovnáme určité oblasti s danou architekturou tak např. v Ostravě jedna čtvrť - oproti 10 čtvrtím v Praze atd. O srovnání velikosti města ani nemluvě.
Bydlel jsem - Hanspaulka - řadový RD - prvorepublikový - těch jsou tam stovky.
Poloha v mírném kopci, drtivá většina domů absolutně neopravena, mini pozemky, parkování v uzoučkých uličkách mizerné - dopravní dostupnost do centra otřesná. Ceny těchto neopravených řadových domů od 10mil.Kč - známí pražáci co za mnou chodili vyloženě nadšeni tímto místem - mimopražtí se divili proč v tak otřesném místě bydlím.
Další bydlení kousek od Vyšehradu - blízko nádraží Vyšehrad - nádraží samo o sobě otřes (jeho stav) a okolí - teď kousek od něj jsou dostavěny nájemní byty od developera - gars. od 13tis. bez služeb. Kdo to místo zná - ať mi řekně co mě tam má lákat. Těch pár hospod a barů ?
Další - Žižkov - špinavé ulice, mám pejska nemožnost ho nikde vyvenčit, zelené plochy pomálu, stromy téměř žádné - domy obité špinavé, vnitřní vestibuly domů neudržované - Karlín a Holešovice to stejné v bleděmodrém.
Samozřejmě beru v úvahu, že takových to domů je v Praze obrovské a s jinými městy nesrovnatelné množství - navíc regul. nájemné, ale to neznamená, že mám mít klapky na očích. Mám pocit, že vše je o lidech. V Praze jsou i perfektní lokality - ale totálně cenově nedostupné pro normálního člověka. Proto je třeba dívat se na města jako celky a to Ostravu vůbec neobhajuji - má spoustu nevzhledných vředů, kterých se bude dlouho zbavovat.

ad 2) příměstské vesnice - opět tvrdím a stojím si na tom o řád lepší než v Praze.
Nebudu se ani rozepisovat - doporučuji Jesenice, Osnice, Chýně a perla je centrum obce Statenice - opravdu navrhuji navštívit Osoblaha na druhou.
Úrovni se drží - Kbely, Průhonice.

(odkaz)xxx | 29. 7. 2008, 9:05

to pompo:

"jerlíny na náměstí" - v dnešní době je módou stromy na náměstích každých 20 let pokácet a zasadit nové, předpokládám, že podobně se bude postupovat i s těmi jerlíny a že se vyrůst nenechají...

"kvalita bydlení bez debat o řád vyšší v Ostravě" - Tak o tom bych si dovolil pochybovat, možná co se hromadného bydlení týká, tak se dá říct, že ty paneláky v Ostravě jsou o něco lepší, ale to je tak vše. Praha 6 vs. Poruba - nesrovnatelné, ikdyž je stará Poruba pěkná a je tam příjemné bydlení tak např. s Bubenčí, nebo s Hanspaulkou se to prostě srovnat nedá. A to nepíšu o Vyšehradě, Radlicích, Hlubočepech, některých částech Smíchova s kterými se v Ostravě dá srovnávat bohužel jen pár domů mezi novou radnicí a čapkárnou.

(odkaz)pompo | 28. 7. 2008, 22:43

to: panda a Janice

Litomyšl je velice pěkná, ale těžko lze srovnávat 15tis. Litomyšl s krajskými městy popř. velkými býval. okresními městy zatíženy dopravou, průmyslem atd. Zde je neskutečně více problémů s úpravou, opravou popř. dostavbou a to nemluvím o chování daných obyvatel, kteří se zde cítí anonymnější. V rámci své velikosti je Litomyšl skvost.
Praha - turistů již teď zde ubývá a jezdí zde mimo Japonců spíše východní turisté popř. západní póvl za chlastačkami, ale stále zde proudit budou ať ti či jiní - v rámci naši republiky absolutně nejvíce.
Dolní Vítkovice - když jsem byl malý tak za tohle panorama jsem se za Ostravu styděl nic horšího jsme v centru ani nemohli mít. Postupem času jak jsem se začal rozhlížet a objíždět ostatní česká města - jsem si začal uvědomovat co za abslolutní unikát zde máme. 99% českých měst jako symbol či v úvozovkách panorama má buď hrad, zámek ,klášterní komplex, ale tohle to je jedinečné. Dělám v pražské firmě - část firmy se přesune zde - a dopředu sonduje možnosti nájmu komerčních prostor ve výškovém objektu na Karolíně - nejvyšší managment chce výhled právě na toto panorama a až na druhém místě je výhled opačně na věže katedrály Bož. spasitele a padaly i otázky zda bude z čela nasvíceno (popř. či i ve více světelných barvách). Člověk si až postupně začne uvědomovat, že i takové a v tomto případě téměř 200let staré industiální památky za něco stojí.
To nemluvím ani o UNESCU - i když při velice vlažném postoji obzvláště kraje Tošenovský a spol. tomu prakticky vůbec nevěřím - když vezmu v potaz preference spíše jiných oblastí Losiny, Třeboň (rybníky), Luhačovice - ty zřejmě skončily atd. - tak je to spíše zbožné přání.
Daleko lepší výhra by byla ta zmiňovaná rekonstrukce (Světlík) - menzy, bary,noční život - promenády, vzdělávací střediska s propojením s Karolínou - městu by to zvedlo kredit.

Sorela - vsuvka :jedna velice jednoduchá rodina z Prahy zajímající se o sport svého potomka a tím pádem ho doprovázející byla poprvé ve svých 50 letech zde na výletě (architektura je nikdy nezajímala, všechny města pro ně stejná) - po návratu - nadšení právě ze Sorely v Porubě a Karviné - což tak uceleně nikde neviděli a absolutní nadšení z Havířova.

(odkaz)panda | 28. 7. 2008, 20:29

to: Janice

Já jsem v Litomyšli byl a musím souhlasit, že jde o nádherné město. :-)

(odkaz)Janice | 28. 7. 2008, 20:14

Minulý týden jsem viděla pořad z cyklu Šumná města, a to o Litomyšli a nevěřila jsem svým očím, že takové město je u nás (ještě nikdy jsem tam totiž nebyla). Samozřejmě nechci srovnávat s Ostravou pokud jde o historickou architekturu, spíše mě zaujala to moderní a nové, at už jde o sochy Olbrama Zoubka v Klášterních zahradách nebo stavby a realizace architektů Buriana a Křivinky (např. administrativní budova, domov mládeže pedagog. školy, městská sportovní hala, základní škola TGM, úprava dvora pedagogické školy, rekonstrukce ploch historického jádra atd.) Holt někdě to jde a jinde ne. Kéž by Burian s Křivinkou navrhli i něco v Ostravě. Většina jejich realiazací je opravdu povedená, viz www.burian-krivinka.cz, aneb jak taky může vypadat městská plovárna nebo rekonstrukce náměstí. Fotky některých staveb jsou také na www.litomysl.cz.

(odkaz)panda | 28. 7. 2008, 18:36

to: pompo

Částečně s tebou souhlasím. Ale že Praha může lákat na památky je pravda, ale zájem zahraničních "bohatých :-)" turistů každým rokem padá. Já si myslím, že do 10 let bude zájem u zahraničních turistů i o Ostravu. Hlavně Dolní Vítkovice a další industriální památky. No a když už tu někdo kvůli nim přijede, prohlédne si i další věci od ZOO přes Emu, Novou Radnici, Hrad, dílny na Karolině, centrum, architekturu socialistického realismu v Porubě a pokud ji bude mít málo tak i v Havířově :-), atd.

(odkaz)pompo | 28. 7. 2008, 16:49

oprava - Ostrava - hlavní nádraží

(odkaz)pompo | 28. 7. 2008, 16:45

oprava Masarykova nám. - v rámci normy - není to zas tak zlé, i když nevím proč zrovna jsou vysazeny jerlíny - jedná se v dospělosti o obří stromy velikosti platanu a tím pádem jsou dost blízko sebe a budou si konkurovat a kvalita provedené práce stejná jako ve většině jiných městech (co se týče státních zakázek). Chce to dodělat kompletně dlažbu v centru, vyřešit místo po laubech, Černou louku, Karolínku, Hornopolní a aspoň částečně dostavět většinu proluk v centru a byl bych spokojen. Těžko můžeme čekat architektonické perly, ale i dostavba proĺuk je lepší než nic. Když si to vezmete vše je celkém během 10 let reálné. I když i pak bude mít u většiny obyvatel republiky Ostrava pachuť nevzhledného špinavého města, ale to až do doby než ti dotyční zvednou zadek a přijedou se na severní Moravu podívat, jen ne takové odborníky jako Bursík a jeho slogany nedychatelného ovzduší při přijíždění na stanici Ostrava - Svinov.
V tom případě zapoměl připomenout každodenní mytí oken a parapetů od prachu a nečistot na Pařížské ulici v jeho domě na Praze 1. Tam bydlet - to je průduškový zážitek.
Shrnuto - není vše tak zlé jak vypadá .

(odkaz)pompo | 28. 7. 2008, 16:25

Zase bych tak zle to neviděl - pendluji mezi Prahou a Ostravou a s čistotou a upraveností Ostrava o malinko vede. Prahu mám celkem dost prošlou a ten brajgl nechtějte vidět. Praha vždy bude lákat na památky což Ostrava nemá a mít nebude - co se týče úpravy okolí, ale děs. Vždy si s přáteli říkáme, že pro turisty je nejlépe vidět Prahu večer veškerá negativa se zakryjí a to beru v potaz velikost histor. centra Prahy a Ostravy. Zeleň - jednoznačně vítězí Ostrava i co se týče úpravy, kvalita bydlení bez debat o řád vyšší v Ostravě - klidně můžeme o tom polemizovat - nejhorší městská část v OV - Dubina proti tomu Jížní město, Butovice, Černý Most, Letňany - garantuji Vám pro pražáka zlatá Dubina.
Nejlepší bydlení - bez histor. centra Praha 6 - proti tomu stará Poruba, domy kolem Komenského sadů - opět pro OVA.

(odkaz)uka | 26. 7. 2008, 14:49

to xxx

Ještě jednou se vrátím k diskusi o primátorově odpovědi. Podle mého názoru: 1. primátor věděl, že se jedná o de facto novinový článek, takže nekomunikuje s jedním člověkem, ale s větší skupinou lidí
2. článek (e-mail), který dostal, nebyl nějakým hloupým nebo vulgárním výkřikem, ale seriózním komentářem (analýzou) stavu centrálního náměstí

Z toho podle mě vyplývá, že si mohl dát práci a odpovědět věcně a ne zcela nemístnými poznámkami na téma, kdo co udělal pro město a nepovedenými metaforami o kocourech a myších. Proto nemůžu souhlasit s vaší obhajobou primátora, že přece nemůže odpovídat každému člověku.

(odkaz)Rado | 26. 7. 2008, 12:42

S článkem mohu jen souhlasit a s jarnemcem taky. Ale to chci říct na začátek. To, že není Masarykáč jaksi top dílo, bylo patrné již z několika diskuzních příspěvků kdysi dávno, kdy se tu a tam objevovaly poznámky, že tam se hýbe dlažba atd. U díla za 100 mil. Kč bych čekal opravdu kvalitu, ale podívejme se do ostravské reality dnešních dní. Projděte se městem, dívejte se kolem sebe a zjistíte, že on ten Masarykáč vlastně zapadá do celé mozaiky ostravských střípků a postřehů. Všechno souvisí se vším a vše začíná a končí v detailech. Např. dnes jsem byl v Ově a zase, den co den, vidím ten sám scénář. Se sloganem, že je Ostrava městem zeleně, lze souhlasit, ale jaké? To, co roste v Ostravě, je sice zeleň, ale totálně neudržovaná, plná odpadků. Je to taková velká neposečená louka než zeleň. Další věc: odpadky. Další: průměrná architektura. A když se toto dá všechno dohromady + smysl pro polovičaté řešení, který je v Ostravě vlastní, máme zde Masarykáč takový, jaký je. A do toho patří lidé.
Navíc by se mělo vůbec s centrem něco dělat, dlažba je plná vyplivnutých žvýkaček, jinde zase zbytky po prodeji zeleniny, všemožní prodejci apod. Takhle opravdu nevypadá centrum města, které chce být bráno vážně. Co místním může přijít jako zdejší a osobní, cizince dokonale odradí.

(odkaz)Boris | 25. 7. 2008, 21:07

Náměstí je maras

Nový Masyrykáč se mi absolutně přestává líbit.Když procházím přes den , tak je u vodotrysků spousta malých cigošů a večer ani nemluvě.Je to betonová nic neříkající placka. Škoda. Ale stejně nové centrum vznikne na Nové Karolině, to je zcela zřejmé a bude to určitě reprezentativní plácek než nynější Mysarykáč. Jinak fotky se mi také nelíbí. Jsou jaksyk hodně upravované - asi přemrštěné prosvětlení stínů:-)

(odkaz)jarnemec | 25. 7. 2008, 17:22

to Dekic:

Pokud je průměr brán jako tvůrčí cíl, máte možná pravdu. Nemyslíte, že má Ostrava na víc? Když však srovnám "Masarykáč s jinými obdobnými centrálními náměstími" já, je to spíše velký podprůměr ... Je snaha o co nejlepší výsledek dnes již jen nedosažitelný luxus?

Nedodělky a reklamace - viz můj příspěvek 24. 7. 2008, 14:0 (+ ps 24. 7. 2008, 15:00)

(odkaz)Dali | 25. 7. 2008, 16:33

...no já myslím, že být průběrným, to je přesně to co chceme. Je to ideální pro všechny (zastupitelé, úředníky, dělníky...) Proč by to melo být skvělé, když to může být dobré (... za stejné peníze).

Já souhlasím skoro se vším co se v článku píše. Nedůslednost a nekvalita, to je to co náměstí symbolizuje.

Podle mě je to námestí dobré, tedy nemusim se přímo stydět za to jak vypadá, ale rozhodne není skvělé - a to jsem od rekonstrukce čekal.

(odkaz)Dekic | 25. 7. 2008, 15:06

Srovnání

Když srovnám Masarykáč s jinými obdobnými centrálními náměstími jak u nás, tak v cizině, tak Masarykáč patří k lepšímu průměru a rozumně dotváří kombinaci s komorním náměstím A. Jiráska a zeleným náměstí Husovým. Jestli je kýčovité nebo ne, to je věc vkusu. Nedodělky a reklamace jsou běžné u každé novostavby, stejně tak neznám stavbu ať už realizovanou privátním nebo státním sektorem, při které by během výstavby nedošlo k úpravám původního projektu.

(odkaz)Petr | 25. 7. 2008, 14:43

Masarykáč

Náměstí se mi i řadě našich obchodních partnerů,kteří skutečně viděli ve světě mnoho , líbí.S článkem zásadně nesouhlasím!!

(odkaz)Pavel | 24. 7. 2008, 20:11

Náměstí se mi líbí, S článkem nesouhlasím.

(odkaz)jarnemec | 24. 7. 2008, 16:30

to xxx :

Jen doplním. Tím, že jsem předem, před vydáním na OstravaBlogu (ten beru jako významné regionální médium) text rozeslal měli možnost se vyjádřit. (Na to, že text je psán pro OstravaBlog byli příjemci mailu upozorněni.) Ozvalo se několik lidí. (Díky upozornění jednoho z nich jsem mohl např. také článek doplnit.) Ale jak píše Dimo odpověď jsem nevyžadoval. Tímto téma "rozesílání" uzavírám. (Primátor viz můj příspěvek 23. 7. 2008, 19:12.)

Diskutujme o problému = o náměstí. Máte-li pocit, že jsem kritizoval něco neoprávněně, napište to, ale jestli mohu nebo nemohu něco napsat zde snad už řešit nemusíme. A do žádné strany kvůli toho nevstoupím :-)

(odkaz)Dimitrios Vlasakudis - redakce OstravaBlog.cz | 24. 7. 2008, 15:46

pro xxx

Pozor, nikdo po nikom nechtěl, ať mu odpovídá, to jste si tak interpretoval Vy. Už to tu zaznělo – „Články-komentáře nejsou od toho, aby se odnášely viníkům problému, ale aby na ten problém upozorňovaly čtenáře.“

Jarda Němec pouze udělal to, že článek přeposlal lidem, kteří jsou za rekonstrukci náměstí spoluodpovědni. A poslal jim ho proto, že chtěl na článek upozornit, ať si jej přečtou, protože by je to možná mohlo zajímat. Nevyžadoval po nikom odpověď a vysvětlování.

Opakuji - články píšeme proto, abychom informovali čtenáře, případně komentáři tlumočili náš názor těm, kterých se téma článku týká. Nemáme žádnou (!!!) povinnost kohokoli na cokoli upozorňovat, podávat jakési stížnosti a bůhvíco ještě.

Problém je spíše ten, že místo aby se zde diskutovalo o obsahu a myšlenkách obsažených v článku, diskutuje se o článku samotném.

(odkaz)xxx | 24. 7. 2008, 15:18

to jarnemec:

Tak pokud pana primátora dobře chápu, tak on si nehraje na kocoura. Kocourem je to náměstí a on je jediná myšička, která se odvážila kocourovi pověsit zvoneček...

Jinak nikdo vám ani nikomu jinému nebrání v kritizování, kritizujte si podle libosti. Ale nečekejte, že bude primátor každému jednotlivému kritikovi něco vysvětlovat. Podle mě to ani není technicky možné. Jedině, že by si založil speciální úřad pro komunikaci s veřejností...
Pro příklad se stačí podívat jak dopadla veřejná listárna hejtmana na webu Moravskoslezského kraje. Raději ji zrušili, protože tam na jeden rozumný dotaz bylo 100 nesmyslů.
Pokud chcete, aby se vaší kritikou někdo zabýval, tak jí musíte zajistit dostatečnou váhu. Jakým způsobem toho dosáhnout jsem napsal už dřív. Prostě pokud za tou kritikou nestojí víc lidí, nebo sám nejste významnou osobností jejíž názory jsou obecně respektovány, nebo svou kritiku neprotlačíte do médií (někam výš než jsou internetové blogy) tak máte smůlu a podle mě je to tak správně.
Případně máte ještě další možnost a to jít oficiální cestou - určitě v této věci existuje možnost podání nějaké stížnosti, případně až trestního oznámení, pokud si skutečně myslíte, že se za veřejné peníze něco odbylo, provedlo nekvalitně, atd.

Abych to shrnul, tak článek, který jste napsal se mi líbí, upozorňuje na něco co považujete za problém. Ale nevidím důvod proč by vám, jako jednomu jedinému občanovi a kritikovi, měl primátor nějak odpovídat, nebo něco vysvětlovat.

(odkaz)jarnemec | 24. 7. 2008, 15:00

dotaz to David:

Mám dotaz, nevíte zda bude oprava štěrkového podloží resp. dlažby a jiných "dětských" nemocí prováděna formou reklamace? Nebo formou "více práce"?

(odkaz)jarnemec | 24. 7. 2008, 14:50

ps to uka:

Aby nedošlo k nedorozumění: Květináče jsou záležitosti MOb MOaP - městského obvodu, který má svého starostu, v článku je to zmíněno (mimochodem starosta MoB MOaP dostal stejný mail jako primátor, Tchas atd. (= Jsem rád, že se primátor ozval, stále to beru kladně.)

Jinak s vámi souhlasím.

(odkaz)uka | 24. 7. 2008, 14:41

Osobně si myslím, že toto téma je tak důležité (jde o hlavní náměstí), že stojí za to se k němu vracet. Navíc se to to náměstí pořád nějakým způsobem mění, naposledy asi ty květináče.
Podle mě má autor komentáře téměř ve všem pravdu. To, jak náměstí vypadá teď, určitě není katastrofa, ale mohlo vypadat lépe, kdyby se dodržel původní architektonický návrh, a neflikovalo se to různými dodatky typu květináčů (mimochodem jsem hrozně zvědavý, jestli je tam dají příští rok zase).
Proč se aspoň někdy nemůže důsledně dodržet projekt?
Ostrava je hodně velké město, na magistrátě by měli sedět profesionálové. Samozřejmě primátor nemůže zodpovídat za každý květináč. Měl by ale na příslušná místa dosadit lidi, kteří se v daném oboru vyznají a chtějí skutečně něco pro své město udělat.

(odkaz)jarnemec | 24. 7. 2008, 14:18

to xxx:

Volení zástupci i samotní úřednici jsou zde od toho, aby sloužili občanům. Ne, aby si hráli na "kocoury" - na ty co koušou "ubohé" myšičky (asi nový slovník politika 21. století). Ale vážně.

Nejsem architekt, ale mohu být kritik architektury ... Nejsem politik, ale mohu jsem občan, který své zástupce komentuje. Nebudu mlčet, protože si někdo myslí, že když je jednou zvolen musí to tak být celé volební období. Nevstoupím do žádné strany jen proto, že bych chtěl něco reformovat či ovlivňovat. Jestli se nějaký politik nechce se mnou, jako občanem, bavit - ať to řekne na "plnou hubu". Někdo ho za to třeba (ne)zvolí. Já však začnu mluvit opravdu jménem právnické osoby. Bude reakce jiná? Nemyslím si. Myslím však, že váhu by měl mít názor občana stejně jako názor právnické osoby, naopak by měl být větší. Jelikož volí je občan, né právnická osoba.

Ale to patří do jiné diskuse.

(odkaz)jarnemec | 24. 7. 2008, 14:08

to David:

"Dětské nemoci" - u tak velké stavby jsou normální, to máte pravdu. Nevidím však snahu o nápravu, ale možná se špatně koukám. Spíš mi to ovšem připadá jako "zametání problémů pod koberec".

Květináče - v článku se nikde netvrdí, že květináče osu zakrývají. Zakrývaly ji např. podstavce slunečníků (před Baťou), to od 15. 7. neplatí (souvislost mezi zasláním původního textu různým osobám 11. a 12. 7. a náhle odsunutí slunečníků a cedulí z osy vnímám jako náhodné). V článku je napsáno: "Kvůli invaze květináčů do vnitřního prostoru náměstí byla jeho celková plocha zmenšena a nevzhledné slunečníky se posunuly blíže centru náměstí. Zakrytím bronzových desek historické osy tak pouze naplňuje všeobecnou neúctu." (možná jsem měl volit přímější formulaci)

Busta - použít interiérovou bustu do exteriéru je přinejmenším diskutabilní. Možná jsem se měl více rozepsat a kritizovat i umístění této busty před reliéf na zdi radnice apod. Prvotní nápad s citáty byl aspoň nápad vhodnější vzhledem k době - 21. století. Ale možností by se jistě našlo více, jen zkusit přemýšlet ...

Patník - to je snad jasné, že je to výsledek nějaké nehody, ale proč to již dávno není opraveno. Mimochodem - pod tou fotkou je: Kultivace prostoru „pokračuje“... Slovo pokračuje je v uvozovkách = tato věta je myšlena ironicky. Ale otázka, proč není patník opraven zůstává.

Primátor viz příspěvky 23. 7. 2008, 19:12 a 24. 7. 2008, 9:54 (Jen by mě zajímalo, jestli řeší stejně ty záležitosti, které zrovna nemusím vidět, jako tyto "prkotiny".)

(odkaz)xxx | 24. 7. 2008, 12:45

No, tak mě ta primátorova odpověď nepřipadá uplně mimo. Celkem se s těma "myškama" trefil do faktu, že spousta lidí kritizuje a píše jak by co mělo vypadat, ale jen málokdo z nich něco v podobném rozsahu realizuje...
Co si budem povídat, ať by to náměstí bylo jakékoliv, tak by se vždy objevili nějací kritici a vždy by ze svého pohledu měli k té kritice právo. Jednomu vadí že tam květináče jsou, druhému by vadilo že tam květináče nejsou, jednomu vadí že se pokácely stromy, druhému by vadilo kdyby se stromy nepokácely....
Každý kdo něco tvoří, ví, že něco vytvořit a pak to před všemi kritiky obhájit je hodně složité. A že v některýchg případech existuje na kritiku jediná odpověď : "Tak když jste tak chytří a víte jak by co mělo vypadat, tak proč to neuděláte?" Což v podstatě koresponduje s tím co odpověděl primátor.

Tím nechci popírat právo na kritiku a na vyjádření názoru. Ať si klidně každý kritizuje jak je mu libo. Ale měl by si uvědomit, že pokud chce něco změnit, tak toho kritikou z pozice jednoho jediného občana nedosáhne. Pokud chcete něco změnit, tak proto musíte něco udělat - založte občanskou iniciativu,nebo politickou stranu, zorganizujte petici, uspořádejte demonstraci. Až potom bude mít váš názor nějakou váhu a až potom na něj bude primátor možná brát ohled.

(odkaz)Jiří Popiolek | 24. 7. 2008, 10:04

to David

"Pan primátor tak možná odpověděl proto, že se nehodlá zabývat prkotinami" - Jinak řečeno, lidi jsou bezvýznamné myši, které do toho nemají co kecat, a primátor je má na háku, nanejvýš z nich má srandu. Takového primátora jsem chtěl vždycky mít.

(odkaz)Dimitrios Vlasakudis - redakce OstravaBlog.cz | 24. 7. 2008, 9:54

pro Davida

S panem primátorem jste vedle – v době, kdy se rozhodovalo o rekonstrukci náměstí, byl v Radě města Ostravy. Nemyslím, že sto milionů korun, které mohly být vynaloženy lépe (resp. že rekonstrukce mohla dopadnout lépe, kdyby se dělala podle vítězného návrhu, a ne podle kutilské kultivace), je prkotina.

Tím ale neříkám, že to leží na panu primátorovi. Odpovědnost samozřejmě má mnohem více lidí, kteří o rekonstrukci rozhodovali.

(odkaz)David | 24. 7. 2008, 8:18

populistický a účelový článek

Příliš povyku pro nic. Náměstí má po ročním POUŽÍVÁNÍ dětské nemoci - dlažba po první roční zatěžkávací zkoušce ukázala, kde potřebuje opravit a zlepšit štěrkové podloží - miliony s tím nesouvisí, miliony ti dlaždiči nestáli. Co se týče časové osy, tak je přenosné květináče NEZAKRÝVAJÍ. Busta prvního prezidenta mi osobně z dálky nepřipadá to, co panu režisérovi (mimochodem, nějaký čas se křičelo, že jeho umístění je před Starou radnicí znevážení - že je tam utopen - avšak kde jinde se nabízí ho umístit než před radnicí, před KFC?) A za poslední, fotografie vyvráceného patníku, co osvětluje morový sloup, není výsledkem nekvalitní práce, ale couvajícím autem.
Pan primátor tak možná odpověděl proto, že se nehodlá zabývat prkotinami (ano je to tak - náměstí není v dezolátním stavu, i když z článku to tak vypadá), primátor není stavební technik a architekt, má jiné starosti pro Ostravu důležitější, které zrovna vy nemusíte vidět.

(odkaz)jarnemec | 23. 7. 2008, 19:12

to Maruška:

Poslední mail psal 14. 7. Nehoda se mu stala 17. 7. (podle MS Deníku). Ale zkusme zde spíše probírat náměstí (chcete-li) a P. K. probírejme na jiném místě a ve vhodnější okamžik (třeba to pak nějak osvětlí).

(odkaz)Maruška | 23. 7. 2008, 18:09

On ten Kajnar teď leží ve fakultce s rozdrcenou patou, tak možná, když to psal, byl pod práškama...

(odkaz)Jiří Popiolek | 23. 7. 2008, 14:54

to Neva

Asi bych v reakci nebyl tak příkrý jako Dimo, ale i tak mi ty Vaše příspěvky nedávají smysl podobně jako primátorova odpověď (asi mám blbý den). Podle mě nejde ani tak o to, komu se co líbí, a co ne, ale o to, že někdo bezprecedentním způsobem zlikvidoval původní architektonický návrh podoby MN. A pokud jsem pochopil Vaši argumentaci, podle Vás by bylo lepší, kdyby se o tom nepsalo, jenom upozorňovalo na patřičném úřadě, kde by to úředníci bez mrknutí oka hodili do koše, aniž by o tom kdokoli věděl. Pochopil jsem to správně? A myslíte, že tak to JE správně? P. S. Cílem tohoto příspěvku nebylo Vás urazit ani osobně napadnout. Pouze se snažím o polemiku s postojem, se kterým nesouhlasím.

(odkaz)Jiří Popiolek | 23. 7. 2008, 14:37

to jarnemec

Ta primátorova odpověď je síla. Už někdo rozluštil, co tím chtěl vlastně říct? Možná na to nemám dostatečnou mozkovou kapacitu, ale ať to převracím, jak to převracím, smysl mi to nedává.

(odkaz)áčko | 23. 7. 2008, 14:33

s obsahem článku nelze nic než souhlasit

na to, že se jedná o centrum města, které si proto zasloužilo, aby bylo zvýrazněno, aby se stalo výkladní skříni města se stalo toliko to, že přišla stavební firma, která uplácala to, co si domysleli a vymysleli radní, takže z toho nakonec vyšly sluneční lázně jako někde v Horní Dolní:-(, utěchou snad může být jen to, že takové "rekonstrukce" se neprovádějí jen v Ostravě

(odkaz)Neva | 23. 7. 2008, 13:58

Beru na vědomí

A už se ani nedivím. "Poučovat" a kritizovat se vlastně nemá.
A máte pravdu, už ten blog číst nebudu, je třeba trochu změny. Bez ironie.

Karel Pras
Vaše odezva je zvláštní, delší dobu mě čtete a nic neřeknete. To jsem Vám tak moc hnula žlučí po x letech?
A diskutoval jste tady někdy Vy, že bych měla možnost znát Vaše názory?
Objevit se ze zákulisí a jen zkritizovat, to je dost divné. Vždyť mě taky nemusíte číst, když jsou mé názory špatné. Takových je tu ovšem víc, protože se mnou mnohdy souhlasili i další čtenáři. Na ty si zřejmě netroufnete.

(odkaz)Dimitrios Vlasakudis - redakce OstravaBlog.cz | 23. 7. 2008, 13:24

pro Nevu aneb proč takového články

Nevo, už jsme se o tom bavili dříve u jiného článku. Ostrava potřebuje reflexi toho, co se děje, a OstravaBlog je jediným prostorem, kde se takováto témata probírají. A zrovna rekonstrukce Masarykova náměstí je vzorový příklad něčeho, o čem by se mělo mluvit, ale nemluví. Chceme psát i takovéto články pro přemýšlivější čtenáře.

Pokud se Vám články na OstravaBlogu nezamlouvají a nedovede je pochopit, tak je nečtěte. Nemáte žádné právo nás poučovat, co jak máme dělat, co komu máme posílat (a jak psal Jarda, kompetentní osoby článek dostaly a reakce byla taková, jaká byla). Kdo chce, tak si takovéto téma přečte a třeba jej inspiruje k zamyšlení.

Prosím, pokud budete mít další připomínky k článkům, pište jej do příslušné diskuze nebo na mejl. Tato diskuze je určena pouze pro téma článku. Díky.

(odkaz)jarnemec | 23. 7. 2008, 12:23

už jen tak :-)

Text o náměstí, jehož konečná verze zde dnes vyšla byl předen poslán (11. a 12. 7.) konkrétním politikům a úředníkům (a několika dalším osobám). Politici odpověděli dva a to ještě jeden dosti podivně - viz můj "odkaz" níže.

(odkaz)Cenis | 23. 7. 2008, 12:17

Karle, zadny nazor neni spatny, spatne je nemit nazor ;-)

(odkaz)Karel Pras | 23. 7. 2008, 12:00

Neva

Nevo, Vaše příspěvky už sleduju delší dobu, ale až dneska Vám něco řeknu. Články-komentáře nejsou od toho, aby se odnášely viníkům problému, ale aby na ten problém upozorňovaly čtenáře.
Svůj názor tady opakujete už potisící a je to špatný názor.
Toť vše.

(odkaz)Neva | 23. 7. 2008, 11:42

jarnemec

Máte právo kritizovat cokoli, akorát to vydím prostě zcela zbytečné na místě, které nic neovlivní. Jako diskuse k výplodu úředníků možná dobrý, ale abyste tu architektonicky vypisoval již své tradiční kritiky vůči náměstí do článku, mi nepřipadá zajímavé. Myslím si, že toho již bylo řečeno dost, a nic se taky nestalo. Pouze jste vlastně sesumíroval všechny Vaše poznatky.
Asi mě nechápete co mám na mysli. Rozumím tomu, že se Vám celé provedení a odchylky od plánů nelíbí. Jen mám dojem, že toho tu už bylo i z Vaší strany napsáno dost.
Možná by chtělo články o Ostravě oživit jiným tématem. Navíc, někomu se provedení náměstí nezdá až tak nehorázné, jako Vám.
Tady se jedná zejména o diskusi a postřehu čtenářů, ne odborníků. Těžko Vám tu bude někdo věcně oponovat, spíš jen přitakat, jo, jo, jo...ti úředníci, to jsou ale parchanti...aniž bychom znali přesné údaje o rozpočtu, plánu, realizaci apod.

Tento ucelený článek by měl jakousi váhu, kbybyste napsal jako technicky znalý úředníkům otázky, "proč jste nedodrželi to a proč jste nedodělali ono...bla, bla, bla..."
Úředníci by Vám odpověděli, "proto, proto a proto..."
A pak by se mohla veřejnost přesvědčit, možná, o rozdílech a vadách.
Jinak Vám tady lidi můžou věřit, anebo taky nemusí, že jo?

(odkaz)jarnemec | 23. 7. 2008, 10:13

to Neva:

Nicméně i přes jistou ztrátu času vám odpovím: Práci si dali především různé úřednické "myšičky" (viz můj web - O myšičkách a kocourech), které oprávněné kritice dodávají "potravu". "Máte-li pocit, že jsem kritizoval něco neoprávněně, předem děkuji za Vaší reakci."

(odkaz)Neva | 23. 7. 2008, 9:21

Tento článek...

...by měl autor poslat především na radnici, nebo se opravdu plně angažovat ve funkci ke zlepšení výzoru města, jak už jsem jednou psala, neboť tolik hany na všechny úpravy náměstí, s jakou si dal práci, už je zřejmě na vážné dořešení stavu.
Nebo se raději odstěhovat z Ostravy pryč.

Ale mě se tu líbí, takže já bych z celého článku nevyvozovala až tak dramatickou situaci a neviděla vše až tak černě. Co se nelíbí jednomu, neznamená ještě, že vše je jen špatně.

To bych mohla taky psát do nekonečna jak hrozně se mi nelíbí kostel v Zábřehu, akorát by mi to bylo prd platné. Stojí a nic na tom nikdo nezmění. Pokud nebudu chodit na příslušné instituce a nebudu do nich rejpat, ať proboha omítnou tu ošklivou zvonici. Takhle by to byly jen výkřiky do tmy. No, dnes třeba do deště.

(odkaz)Marty | 23. 7. 2008, 9:04

Náměstí jako celek se mi líbí, to jsem tady už několikrát napsal.
Ovšem když si uvědomím skutečnosti popsané v článku, musím přece jen svůj názor trošku změnit.
Vše, co autor v článku zmiňuje je krutá realita.

A proto se ptám: Co s tím, milí radní, uděláte?

Zobrazeny všechny příspěvky (107)