Diskuze k článku Ostrava je v bodě zlomu (video)

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Jana K. | 20. 7. 2015, 13:01

Zkuste navštívit prostor před Domem umění v neděli, kdy je tam zaparkováno relativně málo aut. A zaměřte se na detaily. Já když to tam vidím, tak bych plakala, nebo bych i přistoupila na ten váš asfalt - ALE bez boulí!!! (Těch jsem si dostatečně užila na třídě 28 října.). V Ostravě má téměř každý druhý plnou hubu keců o kulturnosti a ve výsledku stojí vlakokůň před Novou radnicí a bezprostřední okolí Domu umění působí jako někde na Ukrajině. (A to té Ukrajině možná křivdím.)

(odkaz)krmič | 20. 7. 2015, 12:32

Sypu si popel na hlavu,

nepochopil jsem váš text, "boční vchod od ČSOB" jsem mylně považoval za vchod do té banky. Moje chyba, od nebo do, Dalmácie nebo decimálka :-) Tím se vysvětluje ta soukromá budova.

Co se týká dlažby, nejsem dlaždič, nevím. Ale když už je o tom řeč, jako starý churavý člověk jsem dospěl k poznání, že i špatný asfalt je lepší než jakákoli dlažba. Třeba na to někdy taky přijdete, jestli se dožijete vyššího věku.
(Mám i jiné důvody pro asfalt, které raději neuvedu, abyste mě nepovažovali za cvoka :-))

(odkaz)Jana K. | 20. 7. 2015, 12:03

to krmič

Ano, ta dlažba je hodně špatně - ať už výběrem typu dlažby či celkovou úrovní pokládky.

Boční vchod do Domu umění - směrem od banky.

Dům umění není soukromá budova a díky "genialitě" pana Mgr. Beránka celá GVUO (Dům umění a Nová síň v Porubě) spadla pod kraj, takže opravdu nemá nic společného s panem Macurou. I když být pod Novákem, nebo pod Macurou je jako prašť a uhoď. (Ani jeden z nich, před nástupem do svých funkcí, pořádně nevěděl, kde se ten ostravský Dům umění nachází...)

(odkaz)Olga | 14. 7. 2015, 20:12

Pane Krmici, opet krasne a vtipne napsano:-) super!

(odkaz)krmič | 14. 7. 2015, 12:10

Jana K. | 11. 7. 2015, 16:03

Šel jsem okolo a zvědavost mi nedala zkontrolovat některé z věcí, které tak urazily Janu K.
Ano, u Domu umění je popelnice. Normálně bych si jí vůbec nevšiml, ale pro opravdové milovníky umění to musí být těžké duševní trauma, to uznávám.
Že se tam dlažba zrovna opravuje, to je špatně?
Ale zajímavý je názor na ty dveře ČSOB. Kovové dveře by mohly být poškrábané, oprýskané, zkorodované. Ale v žádném případě ne ztrouchnivělé! Předmětné dveře jsou čisté, bez jediného škrábance. Ale přece něco, taková divná věc. Na několika pantech chybí krytky, vypadá to opravdu škaredě. Asi to upadlo samo, kdo by kradl malý plastový čtvereček? Tady šlendrián výrobce. Podle Jany K. určitě ostravská firma! (Nebo spíš německá s výrobou v Číně ? :-))

Podstatné ovšem je, že za vše špatné může Macura!
Mezi povinnosti primátora přece patří kontrolovat popelnice i dveře v soukromých (!) budovách.

(odkaz)Clown Ferda | 12. 7. 2015, 20:52

Těch pár dnů se přece dá vydržet bez spánku!

Mám Colors moc rád. Nemusím nikam chodit, jen vyjdu na balkon a slyším lépe, než kdybych byl "v sále". Hlasitost je přiměřená, zvuk jasný a čistý - pokud zvukaři konají jak mají.
Bohužel přes vzrostlé stromy nevidím na pódium, takže mám jen poloviční zážitek. Ale polovičním vstupné platit nehodlám. Ať se s tím fesťákem odstěhují někam do pr... Prahy!
[;>))

(odkaz)Olga | 12. 7. 2015, 11:20

Jano, v nove kasne u Janackova divadla v Brne, se bohuzel, koupou taky, tohle neni argument typicky pro Ostravu. Vy jste proste zaujata. Konkretne toto je problem cele CR a zejmena vetsich mest, protoze tam se neviditelni, ja
Bych spis rekla, velmi viditelni, stahuji.

(odkaz)Jana K. | 12. 7. 2015, 11:07

Milá Olgo, mi ten festival nevadí, ale neměl by se prezentovat jako nejhlavnější pilíř "kulturní" Ostravy. (Potom to dopadne tak, že pro takové Madeje, Piperkové a spol. to byla/je ta jediná ostravská kultura.) Je to velký, letní, čtyřdenní festival. (A velký byznys!) Nic jiného v tom nehledejme. A co se týče paní Holušové, tak tuto osobu jsem odepsala - nejméně tři roky zasedá v umělecké radě NDM a dodnes nenašla tu odvahu říci, že než sledovat úpadek největší kulturní instituce města a kraje, tak raději bez ní... Nebo mi snad chcete říci, že ani ona neví, že je členkou umělecké rady NDM? Možné je všechno. Zejména v Ostravě!!! Ty Katovice Vám doporučuji.

Máte pravdu, na včerejším Masarykáči byla cítit radost - neviditelní se koupal.

(odkaz)Olga | 12. 7. 2015, 10:30

Mila Jano K., to, ze Vy nemuzete Colours vystat, neznamena, ze pani Holusova s temi trzbami nema pravdu a taky to neznamena, ze se na ne desetitisice lidi netesi!!! Je to jen dobre, ze tady jsou.
A vse ostatni jste tady uz opakovala tisickat, rikam, ja nerozumim tomu, kdyz Vas to tady vsechno tak stve, proc tady jeste jste!? Prece musim zit tam, kde se citim dobre, ja treba jedu autem pres Porubu, jdu se podivat do centra na Masarykac, jdu do ZOO atd atd.. A vsude citim radost, skutecnou radost...ve Svete techniky a Gongu mimo jine taky. Pak mam samozrejme jiny pohled na Ostravu, nez mate Vy, proto nechapu, jak se muzete tak tyrat.

(odkaz)Jana K. | 12. 7. 2015, 9:50

To Olga

Já když jsem viděla paní Holušovou na TV Polar, jak tvrdí že ten nejsvětovější festival na zeměkouli je téměř neziskový a dle odhadů guvernéra ČNB (až se divím, že o ty odhady nepožádala Bureše) přinese do regionu až půl miliardy Kč (všechny hotely jsou plné, všem rostou tržby), tak jsem konečně pochopila, že taková baronka Prášilka, zasedající v umělecké radě NDM, ledacos přehlídne. A to že má to její "přehlédnutí" např. pro NDM až hrůzostrašné následky - to už v Ostravě nikomu nevadí. Historie a tradice jsou v dělnické Ostravě nicneříkající pojmy. Nicméně Vám Olgo doporučím jediné: zajeďte si do Katovic - ještě před deseti dvanácti lety otřesné město - rozlítané SKUTEČNĚ MEZINÁRODNÍ letiště, koncertní síň o které můžeme nejen Ostravě, ale i v celé České republice pouze snít, obdobný komplex jako je DOV v režii Rakouských architektů a hlavně všude živo. A až tam budete, nezapomeňte "popojet" do dalších, ve srovnání s Ostravou, mega metropolí - Wroclav, Poznaň. Tam možná KONEČNĚ pochopíte, že Ostravě ujel vlak!!!

PS.
Je dojemné, jak průmyslové podniky v průběhu MS v hokeji, nebo v průběhu čtyřdenního!!! Colours zapnou filtry a Ostrava je najednou tak "čisťoučká", barevňoučká, zeleňoučká a příjemňoučká. Ale po zbytek roku je to absolutní katastrofa - dnes ráno opět chuťovka z Biocelu Paskov, minulý týden v proběhu veder, půl dne žlutý pruh nad celou Ostravou vycházející z chemičky. Kdo uteče, ten zvítězí!!!

(odkaz)Olga | 11. 7. 2015, 18:11

Ze Vy se Jano K. Neodstehujete jinam...??? Proc tady stale
Drepite a pak takhle zle pisete?? V centru se opravuje, kam se clovek podiva, Colours pristi tyden, Festival v ulicich tentokrat opet v centru, proste bezva! Ale Vy neeee, Vy stale melete tu svou ohranou, uz doslova smesnou.

(odkaz)Jana K. | 11. 7. 2015, 16:03

Právě jsem se vrátila z procházky, během které jsem navštívila širší historické centrum Ostravy, vč. Sadové ul. A řeknu vám - hrůza!!! Když totiž přeskočím hloučky barevných spoluobčanů, suché-mrtvé!!! stromečky na pěší zóně v úseku od "Asa" po Baťu, lidovou tvořivost na Masarykově náměstí, právě dokončovanou rekonstrukci katedrály na které je snad ta nejsprostší střechová krytina na světě, Obchodní dům Ostravica, v nádherné (s dochovaným interiérem) Kavárně Palace prodej zánovních aut, jatka a Polský Dům, tak skončím u Domu umění...
Doslova pod vlivem pana Němce, admina tohoto blogu, jsem navštívila právě probíhající výstavky, které jsou slušné, i když zásluhou mini pidi prostoru venkovsky působící, ale pěkné. Ovšem to bezprostřední okolí Domu umění je nekomentovatelné!!! Další ostravská hrůza!!! Paradoxně chválím zmizení stromů-pahýlů, ale co má jako znamenat ta dlažba? A ten popelák neustále přivázaný řetězem u hlavního vchodu? (Dům umění Ostrava je asi jediným domem umění v ČR, který má přivázaný popelák u hlavního vchodu.) A co ty boční dveře (možná slepé, nevím) od ČSOB, které jsou jsou celé ztrouchnivělé. A co to "atrium"? To je jako vtip? No jistě, je to lepší než to bývalo - přerostlé "tujki" a přerostlá tráva, ale to současné dřevěné "pódium", tři konvenční plastiky, pruh vysoké trávy a naprosto nemožné z černého plastu!!! provedené "sedačky" ve stylu Ikea působí opravdu nepatřičně, spíše jako pěst na oko!. Ale aby toho nebylo málo, tak z římsy vyrůstají dvě malé břízky (asi vzpomínka na Ostravu osmdesátých let, kdy náletové dřeviny měl v centru snad každá třetí dům). Řeknu vám na rovinu, raději nikam nechodit a sedět doma, protože procházka centrem = naštvanost (a to ještě používám velmi mírné slovo).

(odkaz)... | 2. 6. 2015, 19:50

Petr

Petře,ale tak vypadá jen Ostrava! Ostatní česká města jsou pěkná.Prosím,neposuzuj podle Ostravy ostatní města!Ostrava je extrém! Tam se líbí jen Olze a těm podobným.

(odkaz)aggu | 1. 6. 2015, 18:59

@Petr

A?

(odkaz)Petr | 1. 6. 2015, 13:24

Byłam w Ostrawie i naprawdę z utęsknieniem wracałam do Katowic

Mają niemal identyczną liczbę mieszkańców, po dużym parku i szeregu pogórniczych zabytków. Ale to Ostrawa słynie w Europie ze swojej artystycznej i postindustrialnej duszy. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego w ten sam sposób nie mówi się o Katowicach.

Miasto artystów, studentów, dobrej zabawy, zabytków technicznych o znaczeniu europejskim i najwyższej wieży ratuszowej w całym kraju. Próbując uniknąć sobotniego sprzątania, w miniony weekend wybrałam się do Ostrawy. To tylko 75 kilometrów od Katowic, a jak przekonywali znajomi, "zupełnie inny świat".

Na wysokości 73 metrów poczułam się jak w Katowicach
Sobotę spędziłam w czeskich Beskidach, metropolię Moraw Północnych zostawiłam na niedzielny deser. Do centrum dotarłam około godz. 17. Choć miałam spore wątpliwości, czy aby na pewno to centrum, bo poza wyludnionym, zadrzewionym deptakiem prowadzącym do Nowego Ratusza z wysoką wieżą widokową, nic więcej o bytności w centrum dużego miasta nie świadczyło.

Przez chwilę poczułam się jak w rodzinnej Dąbrowie Górniczej, która też ma problem z realizacją centrotwórczej funkcji, a ostrawska Radnica ze swoim socrealistycznym wizerunkiem na myśl przywiodła mi Pałac Kultury Zagłębia. Nie ma co, mają przynajmniej windę na taras widokowy. Nie mogłam nie skorzystać.
Na wysokości 73 metrów poczułam się jak w Katowicach. Z góry Ostrawa robiła wrażenie swoją rozległością (jest o 49 tys. km kw. większa niż stolica województwa śląskiego) i architektonicznym eklektyzmem. Zdobione kamienice dziwnie odstawały od szarych gmaszysk. Po wrzuceniu 10 koron do lunety okazało się, że te pierwsze są o wiele mniej zdobne niż nasze katowickie, te drugie zaś zasłaniają pierwsze. Słowem: architektura mnie nie zachwyciła. Ba, wiele jej brakuje do katowickiej!

W niedzielę w tak duży mieście nie ma gdzie zjeść
Przyszedł czas na późny obiad. I w tej kwestii nie było najlepiej. Nie wybiła jeszcze godz. 18., a wszystkie sklepy (to jeszcze w niedzielę można zrozumieć) i restauracje, które mijałam po drodze, były zamknięte na cztery spusty. Choć pewnie nawet gdyby były otwarte, miałabym wątpliwą ochotę przestąpienia progu któregoś z punktów gastronomicznych. Odstraszająco działały choćby wytarte zdjęcia fastfoodowych posiłków na witrynach. Czy to możliwe, że w niedzielę w tak dużym mieście nie ma gdzie zjeść?
Ostatnim ratunkiem miała być słynna Stodolni, "ulica, która jest symbolem dobrej zabawy i miejscem, które nigdy nie śpi" - jak przeczytałam w którymś z przewodników turystycznych. Ale nawet ona nie zdołała uratować mojego wrażenia o opiewanej u nas Ostrawie. Nie dość, że była o połowę krótsza od Mariackiej, to jeszcze ogródki piwne (oferujące Bóg wie czemu przede wszystkim irlandzkiego guinnessa zamiast naprawdę niezłych czeskich napitków) świeciły pustkami.
Zwiedzanie słynnego Zamku Śląskoostrawskiego po tym, co usłyszałam w centrum turystycznym, już sobie darowałam. "Trudno do niego dojechać, bo trwa remont ulicy, a i sam zamek po szkodach górniczych zapadł się 14 metrów pod ziemię i jest w tej chwili budowany od początku" - uprzedził mnie urzędnik.

Zatęskniłam za Katowicami
Nie sądziłam, że to kiedykolwiek napiszę, ale pierwszy raz z utęsknieniem wracałam do Katowic. We wtorek około godz. 18 przechodziłam obok Galerii Katowickiej. Widziałam tabuny mijających się przechodniów, słyszałam zagraniczne rozmowy. Wszystkie sklepy i restauracje były otwarte, przy ul. 3 Maja wyelegantowany pan w kapeluszu grał na klawesynie, obok balony rozdawał klaun z wymalowanym od ucha do ucha uśmiechem, a na tle galerii młoda para pozowała do pamiątkowych zdjęć. I tylko w jednej kwestii Ostrawa wyprzedza Katowice. Urzędnik z tamtejszej informacji turystycznej śpiewająco mówił po polsku, w katowickim biurze nie ma zaś osoby, która znałaby nawet podstawy czeskiego.

Drodzy Czesi, serdecznie zapraszam do Katowic. To tylko 75 kilometrów od Ostrawy, a "zupełnie inny świat".

Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/...Bylam_w_Ostrawie_i_naprawde_z_utesknieniem_wracalam.html...

http://forum.gkw24.pl/viewtopic.php?p=211971&sid=a01496e47a4babcca67a0491a2e3e338#p211971

(odkaz)Rob | 25. 5. 2015, 15:14

Garáže

To zase byla včera ostuda v televizi s těma garážema v centru Ostravy.Bylo by dobré tam poslat Olgu,aby tam zase našla něco pozitivního,třeba že jsou tam pěkně urovnané cihly a že ta první garáž je moc pěkná a je to taková první vlaštovka...

(odkaz)jarnemec | 23. 5. 2015, 23:17

Katedrála je kulturní památka a pro Ostravu velice významná (psali jsme o ni např. v roce 2007: http://ostravablog.cz/foto/monumentalni-katedrala-bozskeho-spasitele/)

Je absolutně logické, že na kulturní památku (navíc takového významu) může vlastník požádat o dotace na opravu památek... Oprava katedrály: "Celkové náklady jsou vyčísleny na 60 miliónů korun. Regionální rada Moravskoslezsko schválila dotaci ve výši 31.448.798,54 Kč. Dále je podána žádost na dotaci 9 miliónů Kč z Fondu Přeshraniční spolupráce ČR-PR. Zbývajících 20 miliónů bude poskytnuto ze sbírek a darů a také z finančních náhrad, které uhradí diecéze z majetkového narovnání se státem."

Město dlouhodbě (bohužel čím dál menší částkou) dotuje opravu kulturních památek na svém území. Z těchto dotací se opravil postupně nejeden kostel, kaplička apod. A je to velice dobře.

Je nutné, když čtu komentáře níže, také připomenout, že je v rámci těchto dotací nutná fin. spoluúčast vlastníka.

Dále bych doporučil některým níže diskutujcím, prostudovat jak funguje církev, na co lze žádat různé dotace, kdo je může žádat apod, a teprve poté zde něco vyplodit ;-)

(odkaz)vilma | 23. 5. 2015, 22:50

Vždyť podzemí řešil za velké prachy už Zedník a zadlužil město.
A na katedrálu že dala peníze EU a dokonce město - tož to je neskutečný
bordel, vždyť církve dostaly v restitucích miliardový majetek, je jejich,
tak ať se o něho starají za s v o j e peníze a netahají peníze další ze státu,
kdo jim to proboha přiklepnul?

(odkaz)krmič | 23. 5. 2015, 16:57

To, co píšete, opravdu nemá s úřadem biskupa skoro nic společného. To pouze ilustruje vaši hloupost (Bo - nejste náhodou taky z Ostravy? A ta tečka, to je ta za K?) Biskup je církevním představeným diecéze, ne údržbářem nějakého přiblblého náměstí. (Bohužel si nevzpomínám, která že církevní autorita to svého času prohlásila, že Církev se nemá starat o kamení.)
Ostatně ta diecéze je Ostravsko - Opavská a Opava je nám vzorem, ne? :-)

(odkaz). | 23. 5. 2015, 15:52

To by se panáček divil, čím se inteligentní a vnímavý biskup dokáže zabývat. Ale protože v Ostravě máme Bo biskupa, okolí katedrály je parkoviště a vypadá Bo Ostrava, okolí biskupství je také Bo Ostrava, Farská zahrada vpadá /neexistuje/ Bo Ostrava a sv. Václava musela zachraňovat občanská iniciativa za finanční injekce Bo Ostrava. Bo biskup Ostravsko -opavské diecéze asi nemá sv. Václava před okny. Bo Ostrava. Bo Ostrava. Bo Ostrava. Bo ostravská blbost by se dala krájet. Ale teď je biskup Bo miliardář, tak se to snad Bo změní.

Zobrazen 1. až 20. příspěvek z 120