Ostrava v roce 2010: Díl první

Události všeobecného života

21. 1. 2011, 0:09 | Téma | ost

Jaký byl minulý rok pro Ostravu? Co zásadního se tu v jednotlivých oblastech stalo? Redakce OstravaBlogu připravila krátký výčet událostí, na něž by se nemělo zapomenout. Neděláme si však ambice postihnout úplně všechny milníky. Pokud tak máte dojem, že jsme na něco zapomněli, připomeňte to pod článkem.

Natálka a Bedřiška, žhářské symboly

Ostravské soudy mají za sebou doslova ohnivou sezónu. Nejdříve se vypořádaly se žhářským útokem na rodinu z Vítkova. Mediálně sledovaný proces si vysloužil řadu kritiků, společnost není jednotná v tom, jestli soudce rozhodl příliš měkce, nebo naopak překvapivě ostře.

Krajský soud poslal v polovině loňského října Davida Vaculíka, Jaromíra Lukeše a Ivo Műllera na 22 roků do vězení, Václava Cojocaru pak na 20 let. Všechny za pokus o vraždu a poškození cizí věci. "Jejich konání bezprostředně směřovalo k tomu, aby jiného člověka usmrtili. Dopustili se toho navíc trýznivým způsobem, a to na osobě mladší 15 let a jiném etniku," uvedl předseda soudního senátu Miloslav Studnička ve zdůvodnění rozsudku.

Méně pozornosti si vysloužilo vyústění žhářského útoku v ostravské osadě Bedřiška. Po původním zjištění, že by mělo jít také o rasově motivovaný útok, vyšlo při vyšetřování najevo, že jde o sousedský spor. Sedmnáctiletý mladík, který do domu romské rodiny loni v březnu letošního roku vhodil zápalnou láhev, i se svou matkou odešli ze síně s tříletou podmínkou.

Palas jako senátor

Dosavadní moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas má za sebou úspěšný rok. Nejenže s grácií přešel zjištění novinářů, že si za nejasně získané miliony staví penzion v Ludvíkově, ale v podzimních volbách se dostal coby zástupce Bruntálu do Senátu. Jeho návrat do vrcholných míst české politiky je tak po loňsku zase o něco konkrétnější.

OstravaBlog.cz se tématu věnoval zde.

Kajnar obhájil křeslo

V komunálních volbách se zdánlivě nic nezměnilo. Ostravská ČSSD jen posílila svou pozici v čele města, Petr Kajnar zůstal primátorem a občanští demokraté jeho koaličními poskoky.

OstravaBlog.cz se tématu věnoval zde.

Úspěch hnutí Ostravak

Nejsilnější volební zprávou tak je vstup sdružení Ostravak do zastupitelských lavic. Pozadí a platforma strany jsou sice nejasné, ale spolu s Ostravakem se na magistrát dostala radvanická lékařka Eva Schallerová, která dlouhodobě kritizuje laxní postoj vedení města ke zničeném ovzduší. Tak snad letos poznáme, co dokáže.

Sirky Liany Janáčkové

O Lianě Janáčkové se ve zbytku republiky mluví jako o nejznámější rasistce z Ostravy. Ona sama se sice brání a označuje se za kamarádku Romů (to o sobě svého času říkal i bláznivý republikán Miroslav Sládek), dokonce prý na své mariánskohorské radnici zaměstnává romskou uklízecí četu. Ale pak si maličkostmi, kdy například v době žhářského procesu rozesílala do schránek sirky, možná nevědomky kazí pověst. A loni navíc neobhájila senátorské křeslo.

Bodání v Zábřehu

Konec listopadu v Ostravě? Kromě inverzí i zběsilý útok dvou puberťáků ze zábřežškého sídliště na tři o něco mladší kluky. Nejmladší napadený bojoval celou noc o život, lékaři jej naštěstí zachránili.

Ostrava? Nejšpinavější město Evropské unie!!!

Ta zpráva českých hydrometeorologfů se objevila hned na začátku loňského roku. Jednoduchým srovnáním množtví polétavého prachu v ovzduší odborníkům vyšlo, že Ostrava nemá v celé Evropské unii konkurenci. Prachu tu vdechujeme nejvíce ze všech. Když ne město kultury, tak alespoň město prachu. To je náš současný mezinárodní titul.

Diskuze | 13 příspěvků (poslední 24. 1. 2011, 15:39)