OstravaBlog.cz | Téma - Ostravský projekt Jana Kaplického

Ostravský projekt Jana Kaplického

Obrazem: Další promarněná šance mít v Ostravě stavbu významného architekta

7. 4. 2011, 9:08 | Téma | Jaroslav Němec, foto © Jan Kaplicky Future Systems

Ostrava má svého Mendelsohna, Fukse, Deiningera, Gočára a mohla mít i Kaplického. Zástupci ostravské radnice ho však odmítli. Ve svém novém seriálu přináší OstravaBlog.cz vizualizace a skici této stavby.

Ostrava měla v roce 2006 šanci získat novou architektonickou ikonu. Stejně jako Kaplického návrh novostavby Národní knihovny, nestojí ani jeho projekt obchodní a administrativní budovy ve tvaru modrého motýla, navrhované pro Ostravu. V obou případech se setkal s nepochopením zástupců radnice. Investor projektu, podnikatel Lukáš Semerák, uvedl Markétě Radové z MF Dnes: „Prezentovali jsme ho na poradě širšího vedení. Byl tam mimo jiné hlavní architekt. Panu Kaplickému řekli, že jeho návrh nikdy neprojde“. Budova měla stát na rohu Kostelní a Biskupské ulice, v místech dnešní novostavby administrativní budovy pro Dalkii.

Tento ostravský projekt, stejně jako vizualizace pražského Blobu a dalších staveb můžete vidět do 28. dubna na výstavě Vize Jana Kaplického v rámci festivalu Architecture Week Ostrava, která je instalována v Domě knihy LIBREX. V rámci doprovodného programu proběhne 14. dubna 2011 v 17.00 hodin projekce fimu Oko nad Prahou a beseda s jeho autorkou Olgou Špátovou.


Jan Kaplický: PROJECT FS 411-2 — Dům v Ostravě

Modrý motýl v Ostravě / © Jan Kaplicky
Future Systems
Modrý motýl v Ostravě / © Jan Kaplicky
Future Systems
Modrý motýl v Ostravě / © Jan Kaplicky
Future Systems
Modrý motýl v Ostravě / © Jan Kaplicky
Future Systems
Situační plán / © Jan Kaplicky
Future Systems

Situační plán

Reklama