Profil Rema Koolhaase, hvězdy současné architektury

9. 2. 2007, 8:28 | Téma | Dimitrios Vlasakudis

Minulý týden společnost Multi development, která vyhrála developerskou soutěž na zastavění Karoliny, oznámila, že bude spolupracovat s Remem Koolhaasem. Nizozemský architekt bude projektovat obchodně-zábavní komplex, který na Karolině vyroste v první etapě výstavby. Jelikož účast takového architekta je velkou událostí, představujeme jej v stručném profilu.

Rem Koolhaas se narodil roku 1944 v Rotterdamu. Část dětství prožil v Indonésii (1952–1956). Ještě před studiem architektury na Architectural Association v Londýně působil v Amsterodamu jako autor scénářů a redaktor listu Haagse Post. Stipendium získané v roce 1972 mu dovolilo pobývat v USA, kde fascinován New Yorkem, začal analyzovat dopad kultury velkoměsta na architekturu a vydal knihu „Šílený New York, zpětný manifest Manhattanu“. V této knize se vyznal z obdivu k nekontrolovatelnému rozrůstání Manhattanu, a přitom mrakodrapy nesnáší.

V Londýně roku 1975 založil společně s Eliou a Zoe Zenghelisovými a Madelon Vriesendorp Office for Metropolitan Architecture (OMA), jejímž cílem bylo nové definování vztahů – stejně dobře teoreticky jako prakticky – mezi architekturou a současnou kulturní situací. V roce 1978 získal několik zakázek v Holandsku (např. rozšíření parlamentu v Haagu), a to jej přimělo otevřít kancelář i v rodném Rotterdamu, která se v budoucnu stala centrem aktivit OMA.

Rem Koolhaas má významný podíl na rozvoji nekonstruktivistické architektury, která se výrazně prezentovala na výstavě uspořádané v Muzeu moderního umění v New Yorku v roce 1988 a soustředila práce sedmi architektů, kde jedním z nich byl právě Rem Koolhaas.

K významným projektům kanceláře OMA patří budova Tanečního divadla v Haagu (1987) která vypadá, jako by byla sestavena z disharmonických protichůdných elementů. Disharmonii také uplatil na budově Kunsthal v Rotterdamu (1992) a také při projektování Grand Palais ve francouzské Lille, obří oválné polyfunkční stavbě. Výjimečným designem se vyznačuje dům v Bordeaux House ve Francii (1998), který byl navržen pro vlastníka odkázaného na invalidní vozík. Nejvýraznějším prvkem vnitřních prostor je výtah pro vozíčkáře, který projíždí domem od suterénu po střechu a Koolhaas jej označil za srdce domu. V dubnu roku 2005 byla otevřena nová koncertní hala Casa da Música v portugalském Portu. Její realizace stála 75 milionů eur.

V současné době se Koolhaas zaměřuje na projekty v USA a Asii. Patří mezi ně již dokončený Institute of IT Campus Centre v Illinois (2003) nebo Centrální knihovna v Seattlu (2004). Největším architektonickým projektem v Číně je budova čínské televize v Pekingu. Její užitná plocha přesáhne půl milionů čtverečních metrů. Budova má vypadat jako mrakodrap, který se chystá k saltu. Stavba vysoká 230 metrů má být dokončena k olympijským hrám v roce 2008. Mezi jeho další projekty patří obchody společnosti Prada v New Yorku a Los Angeles, Guggenheimovo muzeum v Las Vegas nebo Nizozemská ambasáda v Německu.

Rem Koolhaas je držitelem mnoha cen, ale nejvýznamnější je Pritzkerova cena z roku 2000, která je považována za Nobelovu cenu v architektuře. Koolhaas je také profesorem architektury a urbanismu na Harvardské univerzitě. Kromě jiného tam vede výzkumný program, který se zabývá změnami urbanistických poměrů ve světě a analýzou role obchodu a spotřeby v současné společnosti. V roce 1995 vydal 1376 stran velkou knihu S,M,L,XL, která prostřednictvím esejí, deníkových výpisků, úvah, fotografií, náčrtků a plánů seznamuje s pracemi kanceláře OMA a jeho názory na současnou architekturu.

Zdroje: tisková zpráva Multi development, wikipedia.com, harvard.edu

Diskuze | 3 příspěvky (poslední 9. 2. 2007, 14:13)