Centrem města vede nový kolektor

11. 1. 2006, 0:20 | Zprávy | Ondřej Stratilík, foto Werner Ullmann

Včera krátce po poledni předvedli zástupci vedení města odborné veřejnosti a novinářům zbrusu nový podzemní kolektor, který pod centrem Ostravy vede inženýrské sítě. Stavba za stovky milióny korun sice vypadá moc hezky, ale je pro chod Ostravy důležitá?

Přesně před dvěma lety se začaly v blízkosti středu města hloubit první jámy. Stavba „poranila“ i centrum města, určitě si pamatujete na kritiku rádia Helax hájící zájmy podnikatelů sídlících na Masarykáči či projekt Centrum žije. Střed města totiž opravdu trpěl, pohyb znemožňovaly průzkumné piloty, rozbagrované chodníky a všudypřítomné bahno a prach.

Před letošními Vánoci byla hlavní část stavby „Kolektor Centrum“ ukončena. Jednalo se o premiérový projekt v Česku, který využil programu ISPA Evropské unie, tedy jakéhosi spolufinancování stavby Bruselem. I přes tuto „výhodu“ dluží dnes město firmám přes 190 milionů korun, které čeká právě od EU a Česka.

Celkem nelogicky pak vyzněla část včerejší tiskovky, kdy zástupci města prohlásili, že kolektor není až tak důležitý, že „možná jiné stavby měly větší prioritu, ovšem kolektor je investice do budoucna“. Alibisticky někdo poznamenal, že stavba vlastně pomohla ke zkulturnění centra města, ale už se zapomnělo na to, že vlastně kolektor byl tím, kdo totálně zdevastoval Masarykáč loni v létě. A navíc došlo k narušení dvaceti staveb, z toho polovina byla zasažena vážně.

„Kolektor Centrum“ je položen v hloubce zhruba devět metrů. Jedna jeho část vede od Prokešova náměstí pod Sokolskou, dále pak pod ulicí 28. října na Masarykovo náměstí, slepé rameno leží u Ostravského muzea, odkud se vrací na 28. října a ústí do budoucího obchodního centra. Druhá část spojuje ulici Zámeckou, Nádražní kolem Elektry a Domu umění a končí ve stávajícím kolektoru pro ulicí Poděbradova.

V novém tunelu je zatím umístěno kolem 793 vodovodních přípojek do domů, kanál a síť Telecomu, Dalkie a SME. Karel Franczyk, ředitel stavby „Kolektor Centrum“, včera pyšně pronesl: „Britští technici byli nadšeni“. Ale je třeba dodat, že anglická milionová přeplněná města se od Ostravy přece jen hustotou zástavby a nutností kumulace nejrůznějších sítí liší.

Diskuze | 6 příspěvků (poslední 19. 1. 2006, 0:56)