Diskuze k článku Černá kostka by byla levnější než nově prosazovaná knihovna v Dolní oblasti

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Jana K. | 22. 4. 2016, 13:27

Paní Vilmo, ale to jsme zpátky u té české povahy. Tady když je někdo "na koni" nebo má funkci, tak se chová s prominutí jako hovado. A když ji nemá , chová se jako poslední slouha. Bohužel, národ lokajů. Nejhorší je, že kromě relativně krátkého období mezi roky 1918 až 1938 byla Ostrava VŽDY drancována až do morku kosti. Světlík je pouze produktem této společnosti, v podstatě druhý Stehlík z Kladna, tlučhuba. Nejhorší je, že dochází na slova pana Jaroslava a neskromně :-/ i mé maličkostí. Až celá DOV spadne městu, tak se z toho nejen Macura posere.

A Ostrava nemá pořádnou vědárnu, nemá koncertní sál, nemá pořádnou galerii, nemá důstojné městské muzeum. Myron je před generální rekonstrukcí a Dvořákovou divadlo je vhodně leda tak pro činohry. A tak tu žijeme. Zpětně vzato, Prokeš byl génius, protože stavby vzniklé za jeho éry mají velkoměstský šmrnc, jsou do dnes funkční a vysoce (!) reprezentativní. To co vznikalo po roce 1948 je vesměs katastrofa a po roce 1990 jak by smet! Nikdy jsem nečekala, že se v roce 2016 dožiji toho, že Ostrava bude ve stejných s prominutím sračkách jako koncem osmdesátých let 20 století.

(odkaz)vilma | 21. 4. 2016, 23:24

Tak to vypadá, že kromě Bakalova OKD jsou před krachem i Svetlíkovy
Vítkovice. Pro ostravské dělníky a celou Ostravu - katastrofa. Čím to? Najednou
že sebevědomé Svetlíkovo vychvalované imperium jde ke dnu? Velmi podivné.

(odkaz)Petr | 21. 4. 2016, 12:17

Finanční potíže české strojírenské jedničky Vítkovice se odrazily už i na trhu s uměním. Majitel Vítkovic Jan Světlík prodává část jedinečné firemní sbírky české moderny, kterou sám s velkým osobním nasazením a láskou dával dohromady. Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/sef-vitkovic-svetlik-prodava-obrazy-dvp-/ekoakcie.aspx?c=A160421_092633_ekoakcie_fih

(odkaz)Clown Ferda | 26. 2. 2016, 23:35

...nejen architektuře rozumí každý.. [;>))

Nicméně - jako soukromá osoba mám přece právo, aby se mi něco, líbilo nebo nelíbilo. A čas pak ukáže, jestli to dobře slouží nebo neslouží svému účelu.
Tím přece nezasahuji do odborném debaty.

(odkaz)Alex | 26. 2. 2016, 21:11

kein Thema

Architektura patří k oborům, o nichž si většina lidí myslí, že jim rozumí. Každý přece ví, jak má "pořádný barák" vypadat. Chirurgovi si žádný laik nedovolí radit, jak postupovat při artroskopii, zato do zastavění veřejného prostoru a provedení stavebního díla kecají všichni a nejvíc asi ti, kteří o tom ví nejméně. Je jedno, kde ta budova bude, je to jen otázka volby. Také by se pěkně vyjímala na místě ruin Textilie a zastavilo by se i místo po Německém domě. Lidé se o tom budou hádat, spousta emocí, obviňování a jaksi uniká, že z Ostravy se stala periferie. Šťastný ten, kdo ji ukázal záda, nic pěkného ji nečeká.

(odkaz)krmič | 26. 2. 2016, 11:57

Ale jsem možná příliš rychlý s odsudkem :-)
Kdyby byla architektura rozumná, tak by třeba v našich klimatických podmínkách nemusela být v mnohých prostorách klimatizace.
Kdysi jsme měli jeden z provozů ve starém domě, kde jsme i v létě topili...

(odkaz)krmič | 26. 2. 2016, 11:31

aldar

Tu knihu zajisté shánět nebudu, ale to, co jsem si o ní přečetl v anoncích (ovšemže kladných až nadšených), by mě od četby odradilo, i kdyby teď ležela přede mnou.

Architektura vnímaná všemi smysly? No, já když vidím staré domy, tak úplně cítím ten smrad tehdejších suchých záchodů :-)

(odkaz)aldar | 26. 2. 2016, 10:26

To Starý clown

Ta knížka je ale opravdu dobrá...

(odkaz)Starý clown | 25. 2. 2016, 17:43

to aldar

Vždyť říkám, že jsem asi primitiv. Prostě můj vkus nemá s intelektem nic společného! [;>))

(odkaz)Kegell | 25. 2. 2016, 16:45

K poměru jiným městům určitě,ale když jsem delší dobu jenom v Ostravě a nikam nejezdím a neporovnávám,tak se mi docela"líbí"

(odkaz)vilma | 25. 2. 2016, 14:23

To je ono, co by Pleskotovi v Praze neprošlo, tak si vyzkouší v Ostravě. Tady
je realizovatelná každá zrůdnost , když na to někdo dá prachy.
Kdoví, co nás ještě čeká, nic dobrého to ale bohužel nebude.

A Ostrava dál chátrá a chátrá. Je čím dál tím víc ošklivější. A kdo to nechce
vidět /Olga/, tak to nevidí.

(odkaz)aldar | 25. 2. 2016, 13:09

To Ferdinand, starý klaun

Architektura není ..."když se mi něco líbí"... Docela přesně to popisuje Juhani Pallasmaa ve své knize "Oči kůže". Doporučuji přečíst!
Ale souhlasím s tím, že vysoká pec nemá mít nahoře jakoukoli nástavbu i vzhledem k tomu, že je to kulturní památka. To už je jenom kousek k toboganu, lanovce, řetízkáči, střelnici, atd.

(odkaz)Ferdinand, starý klaun | 25. 2. 2016, 12:19

Jsem asi primitiv

Architektura podle mě je (nikomu to ovšem nevnucuji), když se mi něco líbí. Když něco někam zapadne nebo je naopak kontrastní k okolí. A když je nás víc, kterým se to líbí. Navíc to musí sloužit svému účelu a být ke koukání i za padesát let.

Zbytek považuji za plané teoretizování architektů, kteří si často vzájemně nemohou "přijít na jméno". Profesionální řevnivost, známá i z jiných profesí, kde se výsledek nedá změřit metrem, stopkami nebo zvážit. Normálka.

Ale klidně ať mají ostatní jiná kriteria. Neberu jim je.

Na Stavbě roku jsem párkrát spolupracoval. Je to soutěž duchem podobná volbě královny krásy. Objektivita? Nepovídejte!

...a někdo mám rád vdolky.
Vysoká pec ¨podle mě nepotřebuje mít nahoře sadu svítících ochozů. Hmotu! Ani skanzen, ani architektura. Ale třeba si zvykneme jako Frantíci na skleněnou pyramidu v Paříži.
[;>)

(odkaz)jarnemec | 24. 2. 2016, 23:50

"Stavbu roku"? To má nějakou vypovýdající hodnotu? Stačí se podívat na porotu: http://www.stavbaroku.cz/db_binary_file/other/1121 a je jasné, že žádné renomé (ani lokální, natož mezinárodní) to není, jen hračka pro PR developerů, kteří nemají mozkovnu na to, přestavit si, že lze postavit skutečnou architekturu. ;)

(odkaz)Olga | 24. 2. 2016, 20:46

Mila Jano, ve firmach, kam chodim ucit, to znamena moji studenti tam, take jezdi na hory a divte se, jak chcete, chodi do divadel, do vsech, ktere v Ove jsou, ja s nimi o tom mluvim, takze az o takovem skleniku bych nemluvila... Ale to uz sem nepatri. Neurazim se, nebojte, jen uz jsme mimo tema.

(odkaz)Jana K. | 24. 2. 2016, 20:19

Paní Olgo, neberte to osobně a hlavně se neurážejte! Už jednou jsem Vám říkala, že Vy a vaše rodina nejste ostravský průměr. Já Vám vaše cesty k moři, lyžování v Alpách, ježdění na golf, chození na koncerty a víkendové obědy či večeře v centru města ROZHODNĚ NEZÁVIDÍM, ale uvědomte si, že žijete v jakémsi skleníku, mikrosvětě. Na takovou životní úroveň jakou máte vy, nedosáhne 95% Ostraváků. Vy jste svým způsobem ostravská elita (myšleno v dobrém), tak si to prosím konečně uvědomte.

(odkaz)Jana K. | 24. 2. 2016, 20:08

Paní Olgo, ano. Ta nástavba - kavárna - vyhlídková plošina tomu dala (té peci) doslova korunu. Tohle už není památka, ale druhý Slezskoostravský hrad. Ale já vím, vy na nějakou tu korunu nehledíte, takže těch 200 Kč za vstup do kavárny Vám přijde normální. Že se ten Světlík a spol. nestydí. Já se s Vámi ráda vsadím o dobrý oběd, že celá DOV dopadne špatně. Z dlouhodobého hlediska to je neufinancovatelný podnik. Už jenom ten Gong vytopit a v těch letních vedrech uklimatizovat. To by se tam muselo přestěhovat celé NDM - což je pochopitelně blbost, aby se tam hrálo každý den. A i tak by se to muselo dotovat.

(odkaz)Olga | 24. 2. 2016, 20:07

I ve meste, kde se v Cesku zije snad nejlepe, v Hradci Kralove, maji problem s odlivem lidi z centra, s rusenim malych obchudku atd... Ja si naopak vubec nemyslim, ze "Ostrava zdecha". Me jen mrzi, ze tyto nazory tady ctu. Nastesti lide, se kterymi se ja stykam, tento nazor nemaji. Jano prominte, ja se Vami presvedcit nenecham.

(odkaz)Jana K. | 24. 2. 2016, 19:59

Centrum žije? Centrum nežije!!! Jediná velkoměstská kavárna Elektra (ty ostatní jsou čochy - bistra) má od začátku února v sobotu i neděli zavřeno. Impík zrušil nejdříve kuželnu a restauraci Radegast, teď už zrušil k krásnou restauraci Legend, takže už má jenom jednu... Ostrava nežije!!! Ostrava doslova zdechá a šupem se vrací tam kam patří, tj. na úroveň maloměsta.

Zobrazen 1. až 20. příspěvek z 30