Černá louka v centru města dostane novou podobu

Ostrava vyhlásila urbanistickou soutěž o návrh revitalizace území Černé louky

2. 2. 2010, 0:10 | Zprávy | Dimitrios Vlasakudis

Ostrava chce dát novou podobu Černé louce v centru města. Magistrát vyhlásil mezinárodní soutěž o návrh na urbanistické řešení celého území. Na Černé louce by mohl vyrůst koncertní dům, městská galerie, komplex škol nebo obytné domy.

Cílem soutěže je získat zajímavé a netradiční urbanistické řešení, které vtiskne celému území Černé louky novou tvář a nové využití,“ řekl primátor města Petr Kajnar. Návrh nebude řešit konkrétní podobu budov, ale prostorové a funkční rozvržení. „I když jsou jednotlivé budovy nezbytné pro spoluvytvoření prostoru, nejdůležitějším faktem je synergie celého území. Hlavní roli zde hraje prostor mezi jednotlivými stavbami,“ popsal architekt Adam Gebrian, autor ideové koncepce projektu.

Jak vyplývá ze zadání soutěže, město uvažuje na Černé louce o stavbě koncertního domu, městské galerie nebo komplexu škol. „Kulturně-edukativní program řešeného území by měl být doplněn o bytovou funkci (tedy trvalou přítomnost lidí),“ uvádí se dále v zadání. V nově řešené Černé louce by měli najít celodenní vyžití všichni obyvatelé města. (viz také box pod článkem)

Urbanisté a architekti musí ponechat současný Výstavní pavilon A, Divadlo loutek, vilu Tereza a bytový dům. Další objekty podle zadání mohou zůstat, projít rekonstrukcí nebo půjdou k zemi. Návrh by měl také řešit spojení s Ostravicí a jejím druhým břehem.

Do urbanistické soutěže se mohou přihlásit zájemci z Česka i zahraničí (podmínky jsou zveřejněny online). Samo město oslovilo pět prestižních ateliérů, mezi nimi nizozemskou kancelář OMA světově uznávaného architekta Rema Koolhaase nebo švýcarské studio Herzog & de Meuron Basel, které navrhlo pekingský olympijský stadion. Účast už závazně potvrdilo progresivní kodaňské sdružení architektů, návrhářů a urbanistů Bjarke Ingels Group.

Uzávěrka soutěže je 31. května 2010, vítězný návrh odměněný téměř milionem korun by mělo město vyhlásit do konce června. V porotě mimo jiné zasedne primátor Petr Kajnar, hlavní architekt města Ostravy Cyril Vltavský nebo nezávislí odborníci jako uznávaný architekt Josef Pleskot či architekti Ivo Koukol a Zdeněk Fránek. S přihlášenými návrhy se bude moci seznámit i veřejnost. Oživení Černé louky je jedním z taháků Ostravy v boji o titul Evropského hlavního města kultury 2015.

Ostrava jednu zkušenost s urbanistickou soutěží má. A to na řešení blízkého území Nové Karoliny. Soutěž v roce 2000 vyhráli polští architekti (info a vizualizace), město jejich řešení později smetlo ze stolu a vyhlásilo novou, tentokrát developerskou soutěž. V té zvítězila společnost Multi Development, která nyní na Karolině opět začně stavět.

Očekávaný efekt a přínosy pro město i region
Nové kulturní centrum:
1. bude dalším stupněm v rozvoji kultury jako zdroje regenerace města
2. bude jedním z nositelů symbolické hodnoty města (...).
3. vytvoří inspirativní prostředí urychlující výměnu znalostí a informací, což dále přímo vede ke vzniku inovací jak v produktech, tak i ve službách sektoru kreativních odvětví. (...)
4. se stane prostředím, které bude přitahovat tvůrčí osobnosti regionu.
5. by mělo být vzorem při budování města Ostravy, tvořit otevřený základ pro další smysluplnou výstavbu a dostavbu chybějící infrastruktury.
(zdroj: zadání soutěže)

Diskuze | 34 příspěvků (poslední 19. 6. 2010, 20:58)