Diskuze k článku Česká komora architektů podporuje Černou kostku a doporučuje nepřesouvat významné instituce do Dolní oblasti Vítkovic

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)vilma | 27. 5. 2016, 12:54

Nechce se mi věřit - že by se blýskalo na lepší časy.? Ostrava by si to moc
zasloužila, mít nějakou krásnou, skvělou stavbu, na skvělém místě /což
dolní oblast Vítkovic pro mě není/.
Konečně se snad něco hne, co kdybychom se my Ostraváci složili na nějakou
část nákladů sbírkou. Nejsme lakomí my Ostraváci.

(odkaz)jarnemec | 27. 5. 2016, 11:05

Nekonečný příběh. Příprava vědecké knihovny v Ostravě se vrací na začátekZdroj: http://ostrava.idnes.cz/dalsi-problemy-s-presunem-vedecke-knihovny-v-ostrave-pdc-/ostrava-zpravy.aspx?c=A160525_2248809_ostrava-zpravy_woj

(odkaz)jarnemec | 27. 5. 2016, 10:24

Kraj nevylučuje, že je možný návrat k původně vybrané takzvané Černé kostce.

Preferovaná varianta Moravskoslezského kraje postavit vědeckou knihovnu v ostravské Dolní oblasti už není příliš reálná. Vedení hejtmanství potvrdilo, že padla možnost zaplatit ji z evropské dotace. Také památkáři se shodli, že navržený objekt by příliš narušil panorama průmyslové památky. Kraj nevylučuje, že je možný návrat k původně vybrané takzvané Černé kostce.
Z další debaty o vědecké knihovně vyplynulo, že plán kraje vybudovat ji mezi vysokými pecemi v Dolní oblasti Vítkovice má zásadní limit. Náměstek hejtmana pro kulturu Svatomír Recman (KSČM) potvrdil, že z Evropské dotace ji nepostaví.

„Možnost evropských dotací skončila v dubnu 2015, kdy Evropská komise rozhodla, že finanční prostředky sice na revitalizaci národních kulturních památek půjdou, ale stanovila limity. Celý projekt nesmí být dražší než pět milionů eur a tím pádem není reálné postavit vědeckou knihovnu za tuto částku,“ vysvětluje Recman.

Navíc studie architekta Josefa Pleskota se nelíbí památkářům. „Vědecká rada záměr odmítla, protože je to příliš tvrdé a příliš vysoké, příliš to narušuje panorama, které je pro Ostravu typické a už svým způsobem ikonické, a je předmětem ochrany,“ vysvětluje ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Stavba knihovny se připravuje přes deset let. Původně to měla být takzvaná Černá kostka. Kraj ji ale odmítl postavit s odůvodněním, že přišel o státní dotaci. Pak dostal nabídku z Dolní oblasti Vítkovice. Hejtmanství tvrdilo, že to bude úsporné řešení. Podle architekty Mileny Vitoulové to tak není.

„Podle mých výpočtů vychází Černá kostka na 730 milionů a knihovna v Dolní oblasti 980 milionů. A to je ta úsporná varianta. Je možné tam pozvat soudního znalce,“ říká Vitoulová.

Příprava Černé kostky už stála desítky milionů korun. Komora architektů žádá, aby se postavila. „Byla uspořádaná skvělá architektonická soutěž, kterou vyhrál špičkový tým. Dům je na správném místě a je krásný,“ vysvětluje urbanista Jan Jehlík.

Účastnici veřejné debaty Dagmar Smejkalové se líbí hlavně umístění stavby. „Mi se líbí Černá kostka a to místo daleko víc než Dolní Vítkovice, protože Dolní Vítkovice jsou úžasné, ale mají plnit trošinku jinou funkci,“ dodává Smejkalová.

I když Svatomír Recman dosud tvrdil, že s Černou kostkou je konec, teď připouští, že by se k ní kraj mohl ještě vrátit.

„Myslím, že jsou otevřeny všechny možnosti včetně Černé kostky z úsporné varianty. My v této chvíli začínáme vlastně znovu od nuly, protože nic není rozhodnuto,“ uzavírá Recman.Zdroj: http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/planovana-stavba-krajske-vedecke-knihovny-v-dolni-oblasti-vitkovice-je-ohrozena--1615757

Zobrazeny všechny příspěvky (3)