OstravaBlog.cz | Zprávy - Dolní oblast Vítkovic ožije obřím projektem Nové Vítkovice

Dolní oblast Vítkovic ožije obřím projektem Nové Vítkovice

10. 6. 2008, 0:00 | Zprávy | Dimitrios Vlasakudis, foto Werner Ullmann

Společnost Vítkovice Holding včera oficiálně odhalila projekt Nových Vítkovic. Po letech nezájmu státu i města majitel a generální ředitel strojírenské skupiny Vítkovice Holding Jan Světlík inicioval oživení 253 hektarů velkého areálu. Za účasti státu, kraje, města i obou ostravských vysokých škol vznikne areál nejen s byty, kancelářemi a obchody, ale také výzkumným pracovištěm nebo prostory pro vysokoškoláky.

Architektonický, developerský a rozvojový projekt Nové Vítkovice včera představila strojírenská skupina Vítkovice Holding. Jde o jednu z nejrozsáhlejších komplexních revitalizací průmyslového území a současně developerských příležitostí v Česku. Projekt Nové Vítkovice předpokládá revitalizaci tzv. Dolní oblasti Vítkovic s tamní národní kulturní památkou Vysoké pece, zástavbu průmyslových ploch, opravy, rekonstrukce i výstavbu nových obytných bloků a zón pro volný čas.

Jde o naprosto ojedinělý záměr, jehož finanční rozsah v tuto chvíli odhadujeme na 50 až 60 miliard korun. Zčásti počítáme s využitím prostředků naší strojírenské skupiny, zčásti bychom rádi získali podporu státu, kraje a města,“ uvedl generální ředitel Vítkovice Holding Jan Světlík. V místech bývalých průmyslových areálů by podle něj měly vyrůst byty, vědecká a výzkumná pracoviště, vysokoškolský areál, obchody, hotely, kanceláře i veřejná sportoviště jako například golfové hřiště.

Nové Vítkovice zahrnují prostor od Nové Karoliny, na kterou tak navážou, k Rudné ulici a dalších sto hektarů haldy Hrabůvka. Při přípravě projektů a koncepcí si odborníci plochu rozdělili na severní (47,3 hektaru), centrální (50 hektarů) a jižní zónu (56 hektarů). Pro každou ze zón je s ohledem na její charakter připravena vlastní urbanistická koncepce.

V severní části by architekti rádi viděli vysokoškolské, vědecko-výzkumné a vývojové centrum včetně kapacit pro bydlení a ubytování odborníků i studentů. Připravena je také dokumentace pro obnovu historicky cenného objektu VI. energetické ústředny. V ní také vznikne Svět techniky, netradiční muzeum fungování fyzikálních zákonů a vzdělávací centrum pro zájemce o technické obory.

Projekt Nové Vítkovice tedy přivede do lokality studenty, vědce, byznysmeny i veřejnost. Zpřístupněny budou také Vysoké pece. „Další objekty ukážeme renomovaným světovým architektům a bude chtít vybírat ty nejlepší projekty k jejich citlivému využití – na vysokoškolský areál a na zázemí pro vědu,“ konstatoval generální ředitel Vítkovice Holding Jan Světlík.

Projekt byl připravován minimálně dva roky. První viditelné změny v areálu Dolní oblasti začnou už letos, projekt byl měl být dokončen zhruba za sedm let.

Reklama