Historický okamžik: dálnice D47 je ode dneška v provozu

25. 11. 2009, 14:39 | Zprávy | Dimitrios Vlasakudis, foto Werner Ullmann

Po letech odkladů a komplikací je 25. listopadem 2009 otevřena dálnice D47, která propojuje Ostravu s Prahou. Poslední zbývající úsek dálnice z Bělotína do Bílovce byl otevřen dnes dopoledne. První auta se na dálnici v obou směrech dostanou v osm hodin večer.

K dálničnímu propojení Ostravy se zbytkem republiky chybělo dokončit dva úseky mezi Bělotínem a Bílovcem v délce 30 km. 12kilometrový úsek mezi Bílovcem a Hladkými Životicemi je zprovozněn v plném profilu jako čtyřproudová dálnice. Druhý, 18 km dlouhý úsek mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem na Přerovsku zatím povede na jedné polovině dálnice se sníženou rychlostí na 80 kilometrů.

Slavnostního otevření posledního úseku dálnice D47 se dnes dopoledne zúčastnila řada hostů. Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas připomněl význam dálnice: „Je to pro obyvatele našeho kraje a případné investory jednoznačně dobrá zpráva. Nepochybně dojde ke zvýšení komfortu cestování do našeho regionu a je velice pravděpodobné, že nastartuje i proces ekonomického růstu našeho kraje“.

Kraj si mimo jiné od dálnic slibuje odlehčení silnice I/48 z Olomouckého kraje přes Nový Jičín, Příbor a Frýdek – Místek. Součástí nově otevřených úseků je i zprovoznění obchvatu Hladkých Životic a ostravského přivaděče z Mariánskohorské ulice.

Dálnice má několik výjimečných technických řešení jako 605 metrů dlouhý zavěšený most přes řeku Odru a Antošovické jezero (více informací). Dalším zajímavým prvkem je přes kilometr dlouhý dálniční tunel u Klimkovic se speciálními polypropylenovými vlákny, která mají zvýšit odolnost konstrukce tunelu v případě požáru.

Dálnice D47 současně přijde o své pojmenování, je totiž zařazena do tahu dálnice D1 (Praha – Brno – Kroměříž – Přerov – Bohumín). Původní dálnice D47 však zatím není kompletní. Chybí napojení z Bohumína k česko-polským hranicím. Kvůli nedostatku peněz bude úsek dokončen nejdříve v roce 2012.

Diskuze | 45 příspěvků (poslední 13. 1. 2021, 16:18)