Jak bude vypadat lávka na Nové Karolině? Podívejte se

23. 8. 2007, 0:00 | Zprávy | Dimitrios Vlasakudis, foto Multi Development

Architektka Eva Jiřičná představila před dvěma týdny v Ostravě svůj návrh na pěší lávku. Dílo v současnosti zřejmě nejznámější české architektky by se mělo stát jednou z dominant Nové Karoliny. Společnost Multi Development zveřejnila vizualizace lávky, které tímto OstravaBlog vydává.

Lávka bude spojovat obchodní centrum na Nové Karolině s Ústředním autobusovým nádražím a vlakovým nádražím Ostrava – střed. Bude mít 216 metrů a měla by stát do 70 miliónů korun. Ateliér Evy Jiřičné pracoval se třemi návrhy, nakonec zvítězilo řešení spojených oblouků, připomínajících protínající se srdce. „Od začátku jsme chtěli, aby lávka byla uměleckým dílem a jednou z dominant Nové Karoliny. Oceňujeme, že lávka bude hlavním zážitkem pro procházející lidi, nikoliv pro auta jedoucí kolem,“ řekl pro ČTK Luboš Kočí ze společnosti Multi Development.

Je ovšem otázkou, jak lávka bude ve skutečnosti vypadat, protože na vizualizaci například chybí napojení na nádraží Ostrava – střed. Podrobnější informace o lávce a aktuálním stavu první etapy výstavby Nové Karoliny by měly být známy přibližně za měsíc. O výstavě Nové Karoliny už OstravaBlog podrobně informoval letos v květnu.

Eva Jiřičná je jednou z nejlepších českých architektek. Narodila se roku 1939 ve Zlíně. V roce 1968 odjela do Londýna na stáž, načež jí režim zamezil vrátit se do vlasti. Začala tak v Londýně pracovat na volné noze a postupně se prosazovat. Proslavily ji interiéry obchodů a butiků, ale i bytů, v nichž netradičně využívá sklo. V Česku mimo jiné stojí její oranžérie na Pražském hradě nebo pěší lávka v Brně u ulici Koliště. Nedávno na sebe upozornila jako předsedkyně poroty, která vybrala návrh nové budovy Národní knihovny v Praze od Jana Kaplického. Tvorba Evy Jiřičné je k dispozici na stránkách jejího ateliéru, Jiřičná také nedávno poskytla rozhovor magazínu Ona Dnes.

Diskuze | 31 příspěvků (poslední 31. 8. 2007, 12:31)