Diskuze k článku K architektuře a urbanismu obchodního centra Forum Nová Karolina

Pravidla pro psaní příspěvků do diskuzí na OstravaBlog.cz

1. Diskuze slouží k vyjádření názoru k tématu a obsahu článku.
2. Vítáme věcné příspěvky, které přináší nové a další informace, vlastní pohled nebo zkušenost.
3. Diskuze neslouží k napadání a osočování autora článku, redakce OstravaBlogu a dalších diskutujících. Stejně tak neslouží pro vkládání urážlivých, xenofobních a reklamních příspěvků.
4. V diskuzi můžete vyjádřit svůj názor, nikdo Vám však na něj – a autor článku a redakce OstravaBlog.cz obzvláště – není povinen odpovídat nebo Vám cokoli vysvětlovat.
5. Pište, prosím, s diakritikou a snažte se alespoň částečně dodržovat ustálený český pravopis.
6. OstravaBlog.cz je soukromé médium a záleží na jeho vydavateli, zda vůbec a za jakých podmínek umožňuje pod články diskutovat.
Odesláním svého příspěvku souhlasíte s těmito pravidly – pokud s nimi nesouhlasíte, svůj příspěvek, prosím, neodesílejte. Při nedodržení těchto pravidel může být Váš příspěvek částečně, nebo zcela vymazán.

Tato diskuze není redakčním obsahem. Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory čtenářů. Redakce OstravaBlog.cz nenese za zde zveřejněné příspěvky žádnou odpovědnost.
(odkaz)Jar. Němec | 21. 6. 2012, 16:33

Investice města na území Nové Karoliny = 229 802 981 Kč vč. DPH.

Příprava staveb Nová Karolina, ul. Porážková (PD+AD+IČ) = 7 693 330 Kč bez DPH
Nová Karolína - Prodloužená ul. Porážková I. = 79 599 933 Kč bez DPH
Nová Karolina - kanalizace = 35 996 312 Kč bez DPH
Tramvajová zastávka Karolina = 68 212 909 Kč bez DPH

zdroj:
http://www.vsechnyzakazky.cz/zakazka/detail/1137874/Priprava-staveb-Nova-Karolina-ul-Porazkova-PD%2BAD%2BIC-
http://www.vsechnyzakazky.cz/zakazka/detail/1180235/Nova-Karolina-Prodlouzena-ul-Porazkova-I
http://www.vsechnyzakazky.cz/zakazka/detail/1138001/Nova-Karolina-kanalizace
http://www.vsechnyzakazky.cz/zakazka/detail/1195740/Tramvajova-zastavka-Karolina

(odkaz)Alex | 30. 4. 2012, 18:56

Nová Karolina na Psu - Úspěch nebo architektonická katastrofa

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ostrava-nova-karolina-0uv-/p_kultura.asp?c=A120428_103906_p_kultura_wag

(odkaz)Nika | 2. 4. 2012, 21:34

Fušimou na kole-teď už platný odkaz

http://www.youtube.com/watch?v=K12UnCWiOrg

(odkaz)Nika | 2. 4. 2012, 21:31

Fukušimou na kole, to fakt stojí zato.....

http://youtu.be/K12UnCWiOrg

(odkaz)Luděk | 30. 3. 2012, 13:34

to Coppola
Je třeba si uvědomit, že se jednalo o výjímečné zatížení, které nevzniká každý den, týden, měsíc. Kdyby se měly komunikace navrhovat na takto extrémní situace, jezdíme po osmiproudých dálnicích skrz města a všude kolem je asfalt. Je to stejné jako s kanalizací, ta taky nedokáže při přívalových deštích pojmout všechnu vodu a přitom je navržená správně.

(odkaz)Coppola | 30. 3. 2012, 10:52

http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/u-nove-karoliny-zkolabovala-doprava-20120322.html

Je vidět, že dopravní obslužnost byla v této urbanistické lahůdce vymyšlena geniálně...

(odkaz)Coppola | 30. 3. 2012, 10:37

Tomas:
Diktovat si podmínky je v reálném světě samozřejmě správné a potřebné, jen by to neměli dělat aktivisti, ale volení zástupci občanů, čili v tomto případě magistrát.
Bez diktování podmínek by si mohl Karolinu koupit třeba Mittal a zřídit tam třeba skládku strusky...
Co se týče Ostravice, tak si myslím, že se požadovalo jen to, aby Amadeus Real dodržoval platné zákony. To, že tento požadavek znamená odstoupení této firmy od smlouvy, vypovídá krásně o tom, co je ta firma zač. Děkujme bohu, pokud se podaří tuto firmu z Ostravy vyhnat. I bezprizorní Ostravica bude mít vyšší šanci na přežití, než Ostravica v majetku Amdeus Real. O tom svědčí například rychlost chátrání Ostravice za poslední roky, kdy ji tato firma vlastní. Takto rychle chátrající budovy jsem ještě neviděl a to jsem viděl už hodně opuštěných baráků, squattů nebo ghett s nepřizpůsobivými občany, nic z toho nechátralo tak rychle jako Ostravica s Amadeem.

(odkaz)Tomas | 30. 3. 2012, 8:38

Alex: neřekl bych to lépe.

Nikdo netvrdí, že Ostravice není škoda, ale diktovat podmínky si lze v reálném světě jen tehdy, pokud mají aktivisté v rukávu někoho, kdo zaplatí rekonstrukci do lepšího stavu než chtěl ve svých plánech Amadeus Real.
Stejný případ je s Karolinou. To, že se občanům líbí nějaký projekt, neznamená, že se najde někdo, kdo jej zaplatí.
Opravte mně, ale myslím, že pan Strakoš navrhoval jednu dobu rozparcelování území na drobné parcely, vytvoření uliční sítě napojené na Vítkovice a následný odprodej těchto parcel soukromým investorům, kteří by zde postavili své domy. Takový nápad se mi líbil, ale zase naráží na to, že si nemyslím, že by v Ostravě bylo tolik lidí, kteří by chtěli investovat peníze do stavby nájemního domu... Chápu proto současnou Novou Karolinu, která si zajistila návratnost obrovského počátečního vkladu tím, že zde postavila velké nákupní centrum, které generuje zisk lépe než byty, prostory pro mladé umělce nebo parky.

(odkaz)vaclav | 29. 3. 2012, 23:25

Knížecí rady 2.

Když se lidem zamlouval vítězný provní projekt, tak proč tam není? Že by záměr?

(odkaz)Alex | 29. 3. 2012, 22:52

Knížecí rady

Vracím se ještě volně k bodům "Nové Fukušimy". Tak požadavek, aby vedení města dbalo o harmonický rozvoj všech částí. To zní pěkně, co ale konkrétně pro to udělat? Město může maximálně vytvářet určité podmínky, a to jen v omezené míře. Zázraky v tomto směru dělat nejde. Může mít jen takové investory, jací jsou. Stěží si může pořídit nějaké jiné. Až budou investory teoretici umění, učitelé, umělci, jistě ukáží, jak se to správně dělá.
Napojení Karoliny na okolní části zas tak špatné není. Jsou to předce krátké vzdálenosti.
Nic není takové, aby to nemohlo být lepší. V tomto směru lze mít výhrady ke všemu. Je to ale příliš neurčité a obecné. Promarněné šance. Jaké, konkrétně. Ne že ten a ten architekt by do toho vnesl kousek světovosti, mimořádnou architekturu jak je to myšleno. Podle mne třeba jen ten most Jiřičné byl nevhodný. Ta analogie s Ostravou jako srdcem v tom vidět nebyla, spíš to vypadlo jako most někde v lunaprku.
Jistě to není dokonalé a mohlo to být lepší, vinit z toho ale město a blbnout kolem toho s "Fukušimou", to mi připadá, promiňte mi ten výraz, uhozené. Nikdo to vážně brát nebude. Bohužel vždy rozhodovali ti, kteří disponovali prostředky a byli ochozni je investovat. Vždy se při takových akcích vyplatí dělat kompromisy mezi protichůdnými představami, jinak to nejde. Aktivisté kolem Fukušimy s řídí heslem "všechno nebo nic". Co takový přístup přinese, uvidíme na příkladu Ostravice - Textilie. Povede snad neústupnost jedné strany a lpění na absolutním maximu k tomu, že se najde někdo, kdo se k tomu smluvně zaváže a provede to? Tak se lze chovat za katedrou ve škole, v divadle, v teoretizování do novin nebo na vlastním písečku, když je člověk na volné noze, velké investice, při nichž se setkávají zájmy řady subjektů, se tak ale nedělají.(odkaz)vaclav | 26. 3. 2012, 19:37

Asi tak

Asi to tak je a bude Rycharde. Kultura začíná mnoha způsoby :-)

(odkaz)MALI | 26. 3. 2012, 15:09

Karolína

Ubohá Karolíno, zůstala jsi ošizenou a okradenou stavbou, tolik nepodobnou proklamovanému projektu, schovávající se za jménem p.Jiřičné. Zdědila jsi půvabné nasvětlení, v celé své kráse jsi podobná nevkusnému a lacineému lunaparku.

(odkaz)aggu | 26. 3. 2012, 9:15

to je na facku...
Ostrava má unikát. V rovinatém území se z bodu A do bodu B dostanete výtahem. Luxus. Lisabon musí závidět.
Co by na to říkali obdivatelé špičkové architektury a urbanismu na Karolině Kajnar und Madej, kdyby jim na přístupové cesty k jejich domům někdo vmastil monoblok? Samozřejmě s výtahem...

(odkaz)aggu | 26. 3. 2012, 1:22

@Rýša: nikdo nikoho "nestírá", probůh... ale nejde si vyselektovat kulturnost v ulici, veřejného prostoru, který není v Ově valný, což ví každý (kromě Kajnara a spol.), a ten si dosadit obecně za kulturnost města... Kultura je přece něco mnohem širšího. Vem si třeba New York. Podle všech měřítek je to špinavá díra. A přitom možná nejkulturnější město na světě ;) Berlín to samé, Káhira, Neapol, Istanbul...tahle města se topí v odpadcích, smogu... Jsou to kulturní města? ;)

(odkaz)Rýša | 25. 3. 2012, 21:39

aggu:

Já vím.
Co jsem napsal, napsal jsem.

A Vaclav napsal mj.: Ostrava je nejen špinavá, vidím to každý den, odpadky na zemi........já to vidím stejně. Zrovna dnes. Nádherně slunečná neděle a cesta do Ostravy (ne za nákupy, ale za kulturou ducha) zkažená tím, co popsal Vaclav. To mi vadí hodně.

A možná má pravdu Vaclav i v tom, že město, které se ucházelo o titul EMK, tak kulturní po stránce obyčejné čistoty věřejných prostranství, parků, náměstí ad není. Je to bída se srovnáním jiných měst.

Váš bod 6. Proč?
Tím ovšem nechci říct, že jsem byl rád, že zvítězila Plzeň. Rád bych tam viděl Ostravu. Ale kultura města není jen v budovách, kde se budou pořádat, koncerty, festivaly, vznešené přednášky ad., ale v každodením životě obyčejných lidí, kteří si kulturu ducha uchovávají celý život a kteří tu svou kulturu svým chováním vštěpují danému městu, ve kterém žijí nebo pracují.
Je ta kultura vidět v ostravských ulicích? A to měl na mysli i Vaclav, kterého jste setřel od hlavy až k patě.

(odkaz)aggu | 25. 3. 2012, 21:16

to co jsem napsal není ani trochu růžové :-)

(odkaz)Rýša | 25. 3. 2012, 21:04

Tolik optimismu tu dlouho nebylo vidět aggu :-). No nic proti tomu, co jste napsal, ale ty růžové brýle si trochu stáhněte z očí.

Vaclav má v ledačems pravdu.

(odkaz)aggu | 25. 3. 2012, 20:40

@Vaclav: 1) Co se říká o Ostravě, je mi úplně jedno vzhledem k tomu, kdo takové soudy většinou sděluje a jaké má o Ostravě povědomí. 2) Problém ve vašich příspěvcích je, že směšujete pojmy Ostrava, ostravák, ostravský politik. Jako by to bylo jedno a to samé. Není. 3) Které OC (řádově velikosti Fora) v Česku je architektonicky na úrovni ;) ? 4) Co mohli ostravané udělat jiného než od samého začátku protestovat? Kolik článků napsal jenom tady na OB J. Němec? 5) OC Forum hnus v žádném případě není. Jen tuctové centrum, které zabírá místo v centru Ostravy. 6) Jestli jsou v Česku skuteční adepti na EHMK tak mezi ně Ostrava bezpochyby patří.

(odkaz)Vaclav | 25. 3. 2012, 19:25

to aggu

Tak jiste rozhořčení tady je, když vidím, jaký projekt zvítězil a jaká projekt zvítězit měl.
Očividně radní z města paty nevytahují příliš často a neslyší ani nevidí, co se říká o Ostravě.
Ostrava je nejen špinavá, vidím to každý den, odpadky na zemi, když jsou všude popelnice, což mi logické nepřichází. Jak se chce stát Ostrava kulturnim centrem, to je mi záhada největší.
Na Karolině mohl vyrůst zajímavý architektonický objekt, místo toho jsou tam krabice plné zbytečných obchodů, administrativní budova, do které nikdo nechce, byty, o které není zájem.
Ale Ostravané si za ro mohou sami, že jim tam vyrostl takový konzumní hnus.

(odkaz)aggu | 25. 3. 2012, 16:11

@Vaclav: jak v poslední registruji Vaše příspěvky, buď píšete ve stavu naprostého rozhořčení anebo je tu ještě jedna možnost...

(odkaz)Vaclav | 25. 3. 2012, 10:43

Proč to popisovat v osmi bodech, zhrnul bych to v jednom bodu pod názvem TO JE HNUS, ostrava mělo přídomek špinavé město, teď na různých diskuzích se začalo objevovat slovo hnusné město.
A to chtěla být Ostrava městem kultury, radní asi hodně čtou sci-fi. S těma bednama Ostrava nebude město kultury nikdy.

(odkaz)Jar. Němec | 23. 3. 2012, 18:40

to Alex: Pokud vím, tak nikdo z podepsaných se nediví. Text připomíná předchozí varování a upozorňuje na všeobecně známé skutečnosti – a mj. také "upozorňujeme na to, že v Ostravě žijí lidé, kteří o daném projektu smýšlí kriticky a jejichž názory jsou marginalizovány nebo bagatelizovány poukazem na údajnou relativitu takových soudů." Bohužel historie u současnost ukazuje, že je tomu jinak.

(odkaz)chachar | 23. 3. 2012, 18:08

Alex

nová knihovna nebo kampus, proč, k čemu v dnešní době? Vždyť nám naší politici ukazují, že nejvyšších pozic lze dosáhnout i bez vzdělání a patřičné praxe (viz. Miroslav Novák)....

(odkaz)Alex | 23. 3. 2012, 17:57

Nic jiného jsem nečekal

Nic jiného jsem nečekal. Už kdysi přece neprošlo, aby tam byla kupříkladu nová knihovna, universitní kampus... Jen se divím, že se všichni (myslím podepsaní na tom vyjádření) dnes diví, jak to vypadá. Sto lidí, sto názorů. Kdyby se stal zázrak a splnily všechny stávající připomínky a výhrady a bylo podle nich, lidé by si zase něco našli a zase by proto tomu či onomu vystupovali.

(odkaz)aggu | 22. 3. 2012, 22:39

průchodnost přes centrum

To je přesně ono. Spousta věcí by se dala i tolerovat, ale tohle je přímo atentát na město. Kočí se k průchodu Fora vyjadřoval vždy vyhýbavě, má někdo informace jestli to někdo (třeba do budoucna) vůbec řeší? Když ne normální ulice, tak alespoň něco "jako" pasáž...

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 22. 3. 2012, 12:09

„Budou to menší bloky. Důležité je, aby ulice, které tam jsou, procházely i přes toto obchodní centrum, aby to nebyl monoblok. Objektem se bude procházet,“ popsal Floris Alkemade z ateliéru OMA. http://ostravablog.cz/zpravy/prvni-etapa-vystavby-nove-karoliny-ma-uz-jasnou-podobu/

(odkaz)Jar. Němec, OstravaBlog.cz | 22. 3. 2012, 11:13

Nová Karolina se otevírá. Spíše Nová Fukušima, zářil laserový nápis

http://video.idnes.cz/?idvideo=V120322_090024_tv-zpravy_krr

(odkaz)Martin | 22. 3. 2012, 9:29

Škoda, že nemám facebook

Jinak bych vás podpořil. Laser šou byl dobrý nápad.Škoda, že jsem se nemohl zúčastnit. Chtělo by to pořádat častěji. :-)

(odkaz)Coppola | 22. 3. 2012, 8:59

Přesně zformulované výhrady. Pod to bych se klidně také podepsal.

Zobrazeny všechny příspěvky (30)