Na Karolině bude spolupracovat světový architekt Rem Koolhaas

Město a investor ustanovili společný tým První domy budou na Karolině v roce 2010

2. 2. 2007, 7:20 | Zprávy | Dimitrios Vlasakudis

Společnosti Multi development, která vyhrála developerskou soutěž na zastavění Karoliny, se povedlo získat jedno z největších jmen světové architektury. V Ostravě bude pracovat Nizozemec Rem Koolhaas. Ten v rámci první fáze výstavby do roku 2010 navrhne obchodně-zábavní komplex. „Myslím, že to předčí veškerá očekávání,“ uvedl Luboš Kočí, ředitel společnosti Multi development. Přípravné práce na zástavbu Karoliny jsou v plném proudu.

Město společně s Multi development ustanovili projektový tým, v němž mají zastoupení obě strany. Za město to jsou například vedoucí jednotlivých odborů magistrátu a náměstek primátora Lukáš Ženatý. Tým řeší konkrétní problémy jako organizaci dopravy na Karolině nebo využití dvojhalí. „Momentálně pracujeme na první etapě projektu, to je veškerá infrastruktura, bytový a administrativní blok,“ řekl Luboš Kočí, ředitel společnosti Multi development. První etapa by měla být hotova v roce 2010. „Postup má určité zákonitosti. Chceme, aby od začátku fungovalo propojení s okolím,“ dodal Kočí. Začít stavět by se mělo na počátku roku 2008.

Multi development se musí podle smlouvy s městem držet plánu a studie, s níž šel do developerské soutěže v loňské roce. „Ale u jednotlivostí, jako je třeba šířka lávky, nebudeme přesně přeměřovat model. Například v oblasti dopravy nebyl koncept Multi development nejlepší, a to teď řešíme. Takže je například možné, že v rámci první etapy přibude cesta, která v původním plánu nebyla,“ vysvětlil náměstek primátora Lukáš Ženatý. „Pokud architekt světového jména řekne, že daný blok domů potřebuje o metr posunout, tak není důvod to neudělat,“ podotkl primátor Petr Kajnar.

Nizozemský architekt Rem Koolhaas, považovaný za jednoho z nejlepších architektů na světě, společně se svým studiem OMA navrhne pro první fázi projektu obchodně-zábavní komplex. Vyloučena je tak často diskutovaná krabice s nákupní galerií a la Shopping park. Rem Koolhaas je natolik prestižní architekt, že se obchodně-zábavní komplex může podle ředitele Multi development Luboše Kočího stát novou dominantou Ostravy. „Město mělo požadavek, aby se na Karolině podílel nějaký světový architekt. Rem Koolhaas předčil naše očekávání,“ řekl náměstek primátora Lukáš Ženatý. Rem Koolhaas by měl osobně přijet do Ostravy za několik týdnů. Na čem bude pracovat v druhé etapě projektu, se zatím neví. Může to být například plánovaný výškový objekt. Podle Luboše Kočího má Koolhaas volnou ruku a je na něm, do čeho se pustí.

Diskuze | 52 příspěvků (poslední 22. 2. 2007, 22:38)