OstravaBlog.cz | Zprávy - Petr Kajnar šokoval na své přednášce studenty Ostravské univerzity

Petr Kajnar šokoval na své přednášce studenty Ostravské univerzity

Primátor mluvil o rozvoji Ostravy, představil svou vizi i některé kontroverzní názory

2. 3. 2007, 7:15 | Zprávy | Dimitrios Vlasakudis

Petr Kajnar včera vystoupil na půdě Filozofické fakulty Ostravské univerzity. V dvouhodinové přednášce představil svou vizi Ostravy a vytýčil základní body, které město v příštích letech musí splnit. Ostrava se podle něj musí zaměřit na vzdělání a IT technologie. Primátor současně šokoval posluchače výrokem, že kdyby bylo na něm, peníze na novou budovu Moravskoslezské vědecké knihovny by nedal, protože knihovna je v dnešní době zbytečná.

Primátor Petr Kajnar přednesl svou přednášku v rámci pravidelného cyklu Filozofické fakulty, která si zve různé osobnosti regionu. Na vystoupení primátora se přišlo podívat asi dvě stě studentů a dvacet vyučujících.

V úvodu Petr Kajnar představil svou politickou vizi – přinést peníze domácích a cizích investorů a zaměřit Ostravu na informační technologie. Přičemž bylo nutné začít výrobou nenáročnou na kvalifikaci pracovní síly. To se bude postupně měnit, budou vznikat pracovní místa vyžadující větší odbornost a technologie. Ostrava podle Petra Kajnara překlenula období, kdy bylo nutné vybudovat průmyslové zóny. Ty už dnes fungují v Nošovicích, Mošnově a Hrabové a budou se dále rozvíjet. Řeč byla také o brownfields, tedy o územích s ekologickou zátěží po bývalé výrobě. Typickým brownfield je Karolina. „Vyčištění a příprava brownfields trvá deset patnáct let, kdežto na zelené ploše se dalo stavět ihned, a to Ostrava potřebovala. Nyní se už můžeme na brownfields zaměřit,“ řekl Petr Kajnar. Podle něj brownfield v Hrušově na rekultivaci čeká, plochy na Slezské Ostravě je však potřeba nejprve zmapovat.

Kromě průmyslových zón jsou podle primátora dalším prvkem, který přitáhne investory, kancelářské prostory. V Ostravě nyní staví nebo bude stavět deset společností, jen letos mají vybudovat 20 000 metrů čtverečních moderních kanceláří. Příští rok by to mělo být ještě o polovinu více. Petr Kajnar připomněl, že patnáct let se v Ostravě žádné takové kanceláře nestavěly.

Posledním velkým tématem přednášky bylo vzdělávání. Ostrava se podle primátora musí zaměřit na informační technologie. Ty jsou pro město zásadní, protože je to obor, který přinese peníze. „Například Brno se zaměřilo na biotechnologie, které jsou velmi perspektivní a kvalitativně ještě výše, ale na to Ostrava zatím pomýšlet nemůže, to je otázka pro příští generaci,“ vysvětlil Kajnar. Podle něj je teď potřeba, aby na Fakultě elektrotechnicky a informatiky Vysoké školy báňské studovalo více lidí, nejlépe o tisíc více než v současnosti. K tomu bude potřeba nová budova. O té prý už město jedná a začíná společně s VŠB shánět prostředky. Podle primátora je technická univerzita pro rozvoj kraje zásadní a město musí do vědy, výzkumu a vzdělávání dále investovat. „Potřebujeme kvalifikovanou pracovní sílu,“ uvedl Petr Kajnar. Problémem podle něj je, že studentům chybí komunikační dovednosti a dobrá znalost angličtiny, kterou investoři vyžadují.

Po zhruba hodinové přenášce došlo na dotazy posluchačů. „Prezentaci měl primátor připravenu skvěle, to se mi líbilo a bylo to velmi zajímavé, ale když došlo na dotazy, bylo to horší,“ řekl svůj názor jeden z přítomných. Studenti se mimo jiné ptali na kácení stromů. Primátor zopakoval, že podle něj stromy do centra města nepatří, protože to by mělo být tvořeno kompaktní hustou zástavbou. Připomněl, že tento svůj názor občanům nevnucuje, a pokud o to bude velký zájem, na náměstí Dr. E. Beneše, o jehož využití se nyní jedná, nemusí být budova, ale park. Studenti se dále ptali na to, jak v plánech města figurují humanitní fakulty Ostravské univerzity. „Takové vzdělání je jistě potřeba, ale není to klíčový prvek rozvoje regionu,“ sdělil Kajnar.

K dalším dotazům patřila nová budova Moravskoslezské vědecké knihovny, která nyní sídlí v nevyhovujících prostorách. Primátor uvedl, že krajské zastupitelstvo v těchto dnech schválilo, že na knihovnu půjdou peníze a že se tedy vedle skeletu naproti Domu kultury Vítkovice začne stavět. Posluchače však primátor překvapil svým názorem, že kdyby bylo na něm, peníze by na novou knihovnu nedal. „Knihovna je dnes v době internetu přežitek,“ řekl Kajnar, což studenty i vyučující šokovalo. Slova se ujal přítomný profesor Myška, odborník na hospodářské a sociální dějiny, s tím, že knihovna je nezbytný základ kulturní vzdělanosti a že ve světe je běžné, že univerzita roste kolem knihovny. „Primátor asi neví, že knihy nejsou jen skripta pro inženýry. Je to arogantní politik, co jiného od něj čekat,“ reagoval jeden ze studentů. Profesor Myška ještě pokračoval s dalším dotazem, totiž kdy město konečně dá peníze na novou koncertní síň Janáčkovy filharmonie. Primátor pouze sdělil, že kdyby bylo na něm, tak síň stojí. Zda ale o tom bude jednat a zasadí se o sehnání prostředků, už neřekl a debatu ukončil. „Primátorovi chybí humanitní pohled. Rozvoj Ostravy, jak jej prezentoval, je určitě správný, ale některé věci mu unikají,“ shrnul na závěr jeden z přítomných.

Reklama