První etapa výstavby Nové Karoliny má už jasnou podobu

Architekti navrhli chytře řešený obchodní komplex Stavět se začne na jaře 2008

3. 5. 2007, 17:55 | Zprávy | Dimitrios Vlasakudis, foto František Řezníček

Společnost Multi Development představila první etapu zástavby území po bývalé koksovně Karolina v centru města. Nová Karolina, jak se projekt jmenuje, začne vyrůstat na jaře příštího roku. V první fázi vznikne 200 bytů, administrativní komplex a obchodní a volnočasové centrum, které svým nápaditým řešením v Česku zřejmě nebude mít obdoby.

Multi Development chce Karolinu zastavět ve čtyřech fázích do roku 2016. Nyní je v řešení první část, která by po svém dokončení měla vytvořit fungující celek. „Na jaře příštího roku by se mělo začít stavět. V polovině roku 2010 by mělo být všechno současně dokončeno,“ řekl Luboš Kočí ze společnosti Multi Development.

Nejsledovanějším projektem první fáze zřejmě bude obchodní a volnočasové centrum, které navrhl nizozemský ateliér OMA architekta Rema Koolhaase. Zhruba 50 000 metrů čtverečních velká plocha bude rozčleněna do jakýchsi kostek. Mezi nimi povedou ulice a celá oblast bude průchozí. „Budou to menší bloky. Důležité je, aby ulice, které tam jsou, procházely i přes toto obchodní centrum, aby to nebyl monoblok. Objektem se bude procházet,“ popsal Floris Alkemade z ateliéru OMA. Zatímco se v Česku doposud staví slepé fasády obrovských hal, které večer nejsou průchozí a město uzavřou, ateliér OMA si s velkým objemem plochy poradil po svém. „Důležité je, že prostor bude fungovat navenek směrem do města. Našim cílem bylo vytvořit budovu, která bude čitelná,“ dodal Alkemade.

Kostky budou velké asi dvacet metrů, každá však bude jiná, některá otevřená, jiná uzavřená. Nad kostkami bude centrální část, pracovně nazvaná dóm, velká 60 metrů. Nahoře do ní bude vstupovat světlo, které povede až úplně dolů. „Prostor pod dómem bude impozantní,“ netajil své nadšení Luboš Kočí ze společnosti Multi Development. Na kostkách bude fungovat mediální prostor, pomocí světla se budou promítat různé informace a nápisy. Kostky budou například ze skla, ale i dalších materiálů. „Našim cílem je, aby architektura z vnějšku odpovídala architektuře uvnitř, aby se ty prostory prolínaly. Nechtěli jsme vytvořit shopping centrum, ale centrum, veřejný prostor pro spoustu různých funkcí,“ vysvětlil Floris Alkemade z ateliéru OMA. Luboš Kočí připomněl, že první vizualizace předbíhají realitu, nicméně hmota, rozvržení a základní prvky takto vypadat budou. Centrum bude napojeno pěší lávkou na Ústřední autobusové nádraží a nádraží Ostrava – střed. Lávku projektuje anglická kancelář architektky Evy Jiřičné.

První fáze bude také zahrnovat výstavbu administrativního komplexu tří až čtyř budov, které budou stát u ulice 28. října. Budovy vytvoří průchozí blok s podzemním parkovištěm a parkem. „Blok se musí na různé strany přizpůsobovat různě. Na jedné straně je ulice 28. října, na druhé obchodní centrum. Členitější fasáda bude směrem do ulice, kolem dokola se bude postupně zklidňovat,“ prozradil Joris Deor z nizozemské architektonické kanceláře ZZDP.

Dalším objektem první fáze bude blok zhruba dvou set bytů, které projektuje pražská společnost Helika. Posledním bodem je rekonstrukce budov ústředny (první budova směrem od ulice 28. října) a elektrocentrály (dvojhalí za ústřednou). Rekonstruované budovy budou sloužit pro kulturní, sportovní a společenské účely. Před nimi bude podzemní parkoviště. Součástí první fáze bude také napojení na současné centrum a vytvoření infrastruktury, parkové zóny, pěších bulvárů a náměstí.

Diskuze | 67 příspěvků (poslední 31. 5. 2007, 18:55)