OstravaBlog.cz | Zprávy - Rekonstrukce Masarykova náměstí změní centrum města k nepoznání

Rekonstrukce Masarykova náměstí změní centrum města k nepoznání

4. 4. 2006, 0:00 | Zprávy | Dimitrios Vlasakudis, Veronika Černíková, foto F. Řezníček

Masarykovo náměstí roky strádalo, teď jej čeká nová éra

V červenci tohoto roku začne očekávaná rekonstrukce Masarykova náměstí v centru Ostravy. Zmizí vodotrysk uprostřed náměstí, přibudou lavičky, více zeleně a nová dlažba. Rekonstrukce navazuje na úpravy povrchů ulic 28. října a Zámecká, které před několika měsíci dostaly novou dlažbu v rámci výstavby kolektoru. „Na současném náměstí zůstane zachován pouze Mariánský sloup. Stávající fontána bude odborně rozebrána,“ řekl Luděk Janus z investičního odboru Magistrátu města Ostravy. „Náměstí bude doplněno o nové veřejné osvětlení a nový mobiliář – litinové a kamenné patníky, litinové mříže kolem stromů, lavičky, prosvětlené vitríny a pítka. Bude zde také přemístěna busta T.G. Masaryka z radnice. Uprostřed náměstí je pak navržen vodní prvek tvořený pěti vodotrysky,“ popsal Janus.

Podobu Masarykova náměstí určila veřejná anonymní architektonicko-urbanistická soutěž z roku 2002. Vyhráli ji brněnští architekti Tomáš Rusín a Ivan Wahla. Není to jejich první ostravská práce. Jako spoluautoři se podíleli na realizaci Domu knihy Kanzelsberger na Poštovní ulici nebo Centra cestovní kanceláře Fischer na Jiráskově náměstí.

Stromy na náměstí po jeho rekonstrukci zůstanou

Nový povrch náměstí bude ze žulových a mramorových kostek. „Řešení také vymezuje prostory pro zahrádky po obvodu náměstí v návaznosti na jednotlivá restaurační zařízení. Mimo to budou na ploše náměstí připraveny kotvící jímky pro velkoplošné slunečníky umožňující další rozšíření zahrádek,“ uvedl Luděk Janus z investičního odboru Magistrátu města Ostravy. Přes čtyřicet nových laviček bude stát po obou delších stranách náměstí, tedy na ulicích Poštovní a Solné.

Stávající fontána uprostřed náměstí už neplní svůj účel a bude rozebrána. „Fontána je sice kvalitním výtvarným dílem, ale svým řešením nezapadá do celkové koncepce výtvarného a prostorového řešení náměstí. Jeho převažující horizontalita by na novém náměstí, které se svým prostorovým vymezením navrací k původní historické podobě, značně omezovala a komplikovala řadu společenských aktivit, se kterými se na hlavním ostravském náměstí počítá,“ zdůvodnil Janus a dodal, že fontána bude demontována a uložena, dokud se pro ni nenajde nové stanoviště.

Rekonstrukce bude mít dvě etapy a začne ze směru od obchodního domu Prior. „Samozřejmě klademe mimořádný důraz na bezpečnost pohybu osob po náměstí,“ řekl Janus. Podle něj bude pohyb chodců náměstím i přes jistá omezení zachován.

Co bude stát na ploše zeleně vedle náměstí není zatím jasné

Náklady na rekonstrukci se pohybují kolem 79 milionů korun. Původně měly úpravy navázat na dokončení stavby kolektoru. „Vyřízení stavebního povolení a následná forma veřejné soutěže na zhotovitele stavby způsobilo posun asi o 8 měsíců,“ sdělil Luděk Janus z investičního odboru Magistrátu města Ostravy. Termín dokončení rekonstrukce zatím není určen. „Datum ukončení stavby bude upřesněno až po ukončení veřejné soutěže na zhotovitele stavby,“ dodal Janus.

Masarykova náměstí se také týká vedlejší čtvercová plocha ohraničená ulicemi Poštovní, Zámecká, Dlouhá a 28. října. Na tomto území kromě zeleně a keřů zatím nic není. V budoucnu by na něm měl vyrůst dům, který by tak uzavřel obdélníkový tvar Masarykova náměstí. Podle Januse se však jedná o pozemek, který nepatří městu a město o přípravě stavby nemá žádné bližší informace.

Reklama