OstravaBlog.cz | Zprávy - Tento týden začíná rekonstrukce Masarykova náměstí

Tento týden začíná rekonstrukce Masarykova náměstí

Kdy proměna centrálního ostravského náměstí skončí, je ale nejasné

17. 8. 2006, 0:00 | Zprávy | Dimitrios Vlasakudis

Po letech příprav definitivně startuje obnova Masarykova náměstí. V těchto dnech na náměstí začal záchranný archeologický výzkum. Po jeho ukončení vypuknou stavební práce na rekonstrukci celé plochy. „Centrum města je jeho poznávacím znamením,“ uvedl ostravský primátor Aleš Zedník. „Chtěl bych požádat občany o shovívavost, věřím, že se nová podoba náměstí bude líbit,“ dodal Zedník. Rekonstrukce je rozsáhlá, zachován zůstane jen Mariánský sloup. Vše ostatní bude nové.

Projekt proměny náměstí je hotový od roku 2002. Realizovat se začíná až letos. „Ostrava zůstává v obnově centrálního náměstí oproti jiným městům pozadu. Důvodem byla stavba kolektoru, museli jsme počkat, až skončí. Do té doby nemělo smysl cokoli nad kolektorem dělat,“ vysvětlil hlavní architekt města Ostravy Jaroslav Sedlecký. „Obnova centra ale probíhá postupně několik let. Dělal se Husův sad, Poštovní a Stodolní ulice,“ připomněl Sedlecký.

Podoba náměstí bude navazovat na opravené ulice 28. října a Zámeckou, s nimiž bude tvořit jeden celek. „Náměstí je postaveno na jednoduchém čistém obdélníkovém tvaru,“ sdělil spoluautor návrhu Tomáš Rusín. Náměstí dostane novou dlažbu, osvětlení, lavičky, pítka a patníky. Po obvodu budou stát nově vysazené stromy, které budou oddělovat centrální plochu náměstí od postranních pruhů přiléhajících k domům. Postranní pruhy budou sloužit jako pěší tahy a prostory pro zahrádky restaurací a kaváren. Stromy, které nyní na náměstí rostou, budou kvůli jejich špatnému stavu posekány. Návrh také počítá s umístěním vánočního stromu. Ten by měl stát v ose ulice 28. října.

Nefungující fontánu nahradí nový prvek – pět vodních trysek bude vytvářet vodní sloupce různé velikosti. Mezi sloupci bude možné procházet. „O stávající fontánu projevil zájem obvod Poruba, který si ji převezme,“ prozradil primátor Aleš Zedník. Další novinkou bude 30 mosazných desek zasazených do dlažby. Na deskách budou uvedeny milníky v historii Ostravy od jejího založení až po současnost. Masarykovo náměstí také dostane bronzovou bustu T. G. Masaryka. Ta nyní stojí ve vestibulu nové radnice, nově ale bude umístěna před budovu Ostravského muzea.

Náměstí bude více osvětleno než to současné. Na Mariánský sloup bude směřovat osm světel, nasvíceny budou také vodní sloupce. Centrální plochu bude osvětlovat šest světel na devět metrů vysokých stožárech. V jejich patách budou kruhové lavice na sezení. Osvětlení obvodu náměstí budou zajišťovat stejná svítidla jako na ulicích 28. října a Zámecká.

Rekonstrukce stojí 94 milionů korun. Investorem je statutární město Ostrava, spoluinvestorem městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Kdy práce přesně skončí, není jasné. Jak sdělil zástupce zhotovitele stavby, záleží na tom, do kdy bude trvat archeologický výzkum. Od toho se může odvíjet případné zpoždění. Naplánovaným termínem dokončení však zůstává prosinec letošního roku.

Rekonstrukce nijak nezasáhne do vedlejší čtvercové plochy zeleně. Toto území, ohraničené ulicemi Poštovní, Zámecká, Dlouhá a 28. října, není v majetku města a není jasné, kdy na něm něco vyroste. „Pevně věřím, že se podaří rozplést složité majetkové vztahy a náměstí bude mít tvar jako za první republiky,“ řekl primátor Aleš Zedník. Podle spoluautora návrhu rekonstrukce Tomáše Rusína je tuto plochu nutné zastavět klasickým městským domem, aby tak byl přirozeně a jasně vymezen obdélníkový tvar náměstí.

Reklama