Horký začátek srpna v Přednádraží

V ulici Přednádraží v Ostravě – Přívoze roste napětí kvůli zastavené vodě a nefunkční kanalizaci. Stavební úřad města vydal příkaz k okamžitému vystěhování. Jak probíhal horký začátek srpna v Přednádraží se můžete podívat v obsáhle fotoreportáži Petra Sznapka (gradiva.cz).

Majitel domů Oldřich Roztočil pro MF Dnes poznamenal, že „nejhorší je nefunkční veřejná kanalizace. Patří městu, ale to ji odmítá opravit.“ Pro Český rozhlas se k vyhrocené situaci vyjádřil také Petr Kajnar, primátor Ostravy. Odpovědnost na straně města za špatný stav kanalizace nechtěl komentovat s poukazem, že městu kanalizace nepatří. Za sociální problémy lokality je dle Kajnara odpovědný stát a celá společnost, poznamenal že „v téhle situaci jsou dneska tisíce lidí. Co s tím chcete dělat? Dvacet let se to neřeší nebo šedesát let se to neřeší. Dospělo to do situace, kdy stát dává příspěvky na bydlení, které berou podnikatelé, kteří nemají odpovědnost vůči společnosti, vůči nikomu. Neopravují domy a žijí z toho, že tam ubytovávají lidi, kteří přicházejí odkudkoli.

Zástupkyně Úřadu veřejného ochránce práv Jitka Seitlová pro Český rozhlas zdůrazňuje, že právní řád pamatuje i na případy, kdy město vlastníka nezná: „V případě, že tedy hrozí nebezpečí ohrožení zdraví nebo až životů, tak stavební úřad nařídí nezbytné technické úpravy, nezbytné technické zabezpečovací práce. A ty buď provede vlastník, a když takový vlastník není, tak je provede sám stavební úřad na vlastní náklady a následně je vymáhá po tom, kdo se v soudních sporech nebo v dalších šetřeních zjistí jako vlastník.

Je město odpovědné za sociální vyřazení obyvatel svého města? Je společensky únosné tolerovat obchod se sociálně slabými, kdy soukromé osoby účelově předražují nevyhovující byty, aby mohli nájemníci žádat o co největší příspěvek na bydlení a následně je od nich vybírají? Nejde spíše o promýšlený tunel státních peněz, kde sociálně vyloučení hrají podružnou roli? Takové a další otázky a především dlouhodobě neřešený problém přinesl hodně horký začátek srpna. Komunální politici by měli začít situaci urychleně řešit, nehonit levné populistické body, nevymlouvat se na samosprávu, stát a minulé režimy a začít jednat. I tohle je součástí našeho města.

Další fotografie Petra Sznapka naleznete na internetových stránkách gradiva.cz a jeho profilu na facebook.com.


(rem), foto:  Petr Sznapka / gradiva.cz