Obrazem: Ostravica-Textilia v posledním tažení?

Komplex tří ostravských historických budov, které tvoří celek zvaný Ostravica-Textilia má od letošního března nového majitele. Ten včera umožnil veřejnosti prohlédnutí interiérů. Pro OstravaBlog.cz nafotil současný stav Ondřej Polanský.

V srpnu 2011 jsme zveřejnili, že dochází k řízené destrukci obchodního domu Textilia (Ostravica), v únoru 2012 vznikla petice na jeho záchranu. Mluvčí petičního výboru Lukáš Černohorský tehdy uvedl, že „petice vznikla nejen na základě dlouhodobě neuspokojivého stavu samotných historických budov, ale i laxního postoje města“. Od té doby se mnoho událo, ale řízená destrukce pod „dohledem“ státní správy pokračovala.

Generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ), Naďa Goryczková pro MS Deník po včerejší prohlídce budov uvedla, že „po dlouhé době jsem viděla objekty zevnitř a musím říct, že jsem trošku zděšena stavem, ve kterém se nacházejí. Neexistuje jiné město, kde by se v samotném centru nacházel takhle zdevastovaný blok z historického hlediska nesmírně cenných domů. Myslím si, že se objekty bývalé banky a budova Textilia zachránit dají. Co se týká nárožního nájemného a obchodního domu, ten je v tak špatném stavu, že je jen otázkou, co prokáží podrobnější průzkumy. Obávám se, ale že tento dům je pro město ztracen. Je to velká škoda, protože za to může jen zanedbaná údržba a lajdácký přístup všech předešlých vlastníků.“ Památkáři z NPÚ jsou však jen odborný a poradní hlas. Státní správu a rozhodující kompetence má v přenesené působnosti magistrát, útvar hlavního architekta.

Prohlídka interiérů Ostravice-Textilie (2014)

Zděšení byli i ostatní účastníci včerejší prohlídky. Zájem o prohlídku by velký, interiéry jsou v žalostném stavu, ani exteriéry na tom nejsou dobře, je ukradeno vše, včetně historického zábradlí schodiště.

Veřejná diskuze v Hotelu Palace

Po prohlídce následovala veřejná diskuze v další ostravské ikoně, Hotelu Palace. Ani tato diskuze se současným majitel budov odpovědi k budoucnosti komplexu budov nepřinesla. Naopak, otázek přibylo.

Je Ostravica-Textilia ve svém posledním tažení? Ze stavu této památky to tak vypadá, současný majitel Nikos Boboras, jednatel společnosti RME Czech si se situací neví rady. Bývalí vlastníci, kteří stav způsobili, ať je to Kamil Kolek nebo později Václav Klán, jednatel společnosti AMÁDEUS REAL, se zřejmě potrestání nedočkají. Státní správa zůstane zřejmě stále laxní. Policie současné trestní oznámení města odloží, stejně jako odložila všechny trestní oznámení petičního výboru, pro nedostatek důkazů. A veřejnost již všechny možnosti zřejmě vyčerpala. Nebo ne?


Jaroslav Němec, foto Ondřej Polanský

Napsat komentář