Nádražní ulice před rekonstrukcí
V minulých „zápisnících turisty“ jsme se prošli ulicí 28. října od Karoliny k Masarykovu náměstí a Sokolskou třídou . V dnešním „zápisníku“ se projdeme po Nádražní ulici. Začneme před Úřadem práce a dojdeme tam, kde jsme začali první zápisník turisty.
Původně jsme chtěli porovnat dvě procházky, před a „po“ rekonstrukci, ale výsledek první fáze rekonstrukce nás natolik šokoval, že mu ponecháme samostatný prostor s pořádnou dávkou zasloužené kritiky. Nyní si připomeňme, jak vypadala Nádražní ulice před rekonstrukcí. Je nedělní poledne, v ruce máme Průvodce Ostravou Martina Strakoše vydaného NPÚ v roce 2009 (citace z průvodce uvedeme níže kurzivou s odkazem na konkrétní stranu v průvodci).
Naší dnešní procházku turisty v Ostravě začínáme na křižovotce ulic 30. dubna a Nádražní…
… letmý pohled přes ulici…
… a již se budeme věnovat výhradně Nádražní ulici v době těsně před její nákladnou rekonstrukcí …
Mijíme posprejovaný secesní dům stavitelů Ferdinanda Mainse a Leopolda Poppa z roku 1903..
… s Kavárnou Daniel v patře a Vinotékou v přízemí. Jde o nejvýraznější ostravský příklad secese ovlivněné frankofonním art nouveau (Strakoš, s. 179).
Prázdné výlohy, v tomto případě po Erotickém obchodě, který to vzdal dříve…
… než vedlejší hospoda.
Rekonstrukce vozovky je potřeba…
… což lze vidět na každém kroku.
Je však otázkou, proč před rekonstrukci této významné ostravské ulice neproběhla žádná veřejná diskuze…
… možná konšelé nechtějí město pro lidi, ale uvažují o něm jen jako o prázdném developerském prostoru, plném čtyřproudých komunikací
Křížení trolejbusových a tramvajových tras na křižovatce Nádražní s Českobratrskou máme za zády. Před námi je část ulice, která by zasloužila být pěší zónou. Místo automobilové dopravy by zde měl být sdílený prostor chodců a veřejné dopravy, obdobně jako tomu je například v Brně a v mnoha dalších metropolích.
S tím se však při rekonstrukci nepočítá. Úvahy konšelů a pracovníku Útvaru hlavního architekta jsou stále někde v období rozvoje automobilové dopravy dob končící Normalizace 80. let. 20. století.
Nevzhledná proluka mezi domy slouží dlouhodobě jako blátivé parkoviště. V sousedství jednopatrového staršího domu se stavitel František Jureček rozhodl postavit výpravnější dvoupatrový dům. Dům z roku 1896 je příkladem pozdního historismu, inspirovaného architekturou zaalpské pozdní renesance a baroka (Strakoš, 130). Stavitel Jureček inicializoval stavbu ostravského Domu umění a chodil rád do vedlejší Kavárny Orient , na rohu Nádražní a Janáčkovy ulice…
Prázdnotu ulice vyruší občasně projíždějící auto nebo tramvaj.
Tento pohled měli návštěvníci již zmíněné Kavárny Orient…
Místo nevzhledných zastávek zde brzy budou nevhodné zastávkové mysy.
Vhodnější by byly, když už tu bude automobilový provoz povolen, tzv. zástávky vídeňského typy. To bychom však chtěli po přestavitelích města asi mnoho. Jak bylo již zmíněno, v Ostravě chybí veřejná diskuze a rozvoj města je ponechán netvůrčímu technokratickému aparátu…
… ale o tom někdy jindy. Nyní se raději pokocháme secesním domem z roku 1904 od stavitelů Aloise Mihatsche a Hanse Ulricha (Strakoš, s. 128)
Stodolní ulice, která nikdy nespí, možná jen dnes…
… jako celé město. Další směřovaní naší cesty však poskytuje naději…
Ještě letmý pohled zpět…
… a na dlouhodobě neudržovanou ulici.
Před námi stojí bývalá Živnostenská, dnes Komerční banka od architekta Kamila Hilberta z let 1922–1924 (Strakoš, s. 125)
O domě s funkcionalistickým portálem jsme psali již dříve
Někdo právě vyšel ze Spolku. Že by naděje na oživení ulice?
Naděje se nevyplnila, ulice se brzy vypráznila.
I tato část má projít rekonstrukcí. Škoda, že se však nikdo kompetentní nezamyšlí i nad jinou než dopravní funkcí. Jak je z prázdné Nádražní ulice vidět, hlubší úvahy a diskuze by si situace zasloužila. Před každou rekonstrukci obdobného typu má proběhnou veřejná diskuze s občany, zejména pak s obyvateli a podnikali v oblasti, která má být přestavěna nebo rekonstruována. V Ostravě se tak dlouhodobě něděje. Hlasy kritické, upozorňující jsou bagatelizovány a na výhrady občanů se nehledí. Ale o tom opravdu jindy…
Před námi je dům architekta Josefa Havlíčka z let 1967–1975, který nelze přehlédnout. Šestipatrový dvojkřídlý dům s plochými střechami začleněn do proluky známé pod názvem Míček. Je komponován do dvou bloků v ulicích Nádražní i Jurečkově, propojených parterem, původně pro cestovní kancelář Čedok (nyní prodejna), a pasáží. Mezonetové byty přístupné pavlačemi, se obracejí do ulice na koso orientovanými balkony, francouzskými a obdélnými okny. Vstup z Nádražní ulice vyznačen postranní osou, obloženou kamennými deskami a prolomenou horizontálními okny. Parter obložen kamenem, fasáda výše omítnuta břízolitem. Příklad pozdního internacionálního stylu s dozníváním »bruselu«. (Strakoš, s. 123)
Vpravo je čtyřpatrový dům v řadové zástavbě, typická Gočárova realizace pro uvedenou finanční instituci , postavená v letech 1923–1924. (viz Strakoš, s. 121). A před námi Hotel Palace a Ostravica Textilia , ale tam se dostaneme až za chvilku..
… nyní zkusme vyčkat, zda právě přijíždějící tramvaj nepřiveze návštěvníky centra města…
… tramvaj zastavila a zase odjela…
… možná přijedou z protější strany…
marná naděje, v ulicích je jen několik osamělých chodců.
Palác Elektra, třípatrový, pravidelně rozvržený dům na půdorysu ve tvaru U, zastavující celý pozemek, neboť dvůr byl vyplněn sálem kina, nyní kancelářemi. […] V křídle do Nádražní ulice se nacházela známá kavárna Elektra (Strakoš, s. 171). Tolik vzpomínek na dobu, kdy se Ostrava stávala velkoměstem…
… dnes Nádražní ulice v třetím největším městě republiky zeje prázdnotou.
Konšelé centralního obvodu se přestěhovali z Nové radnice do bývalé spořitelny…
Moravskoostravská spořitelna s knihovnou, později Česká spořitelna byla postavena v letech 1928–1930 na základě architektonické soutěže z roku 1927, podle návrhu Karla Kotase. Ústřední podkovovité čtyřpatrové křídlo s posledním patrem skrytým za převýšenou atikou má parter obložený žulovými deskami a opatřený širokým portálem vstupu. Průčelí rytmizováno pilastry s kubistickými hlavicemi. Uvnitř podkovovitá dvorana s ochozem v patře a se světlíkem, zakrytým prosklenou střechou. Boční křídlo určené pro městskou knihovnu, která zde sídlila až do roku 1996 (Strakoš, s. 88).
Česká spořitelna opustila své historické ostravské sídlo a přestěhovala se do nedaleké novostavby na Karolině .
Vedlejší proluka po Německém domě je v současné době zablokovaná soudním sporem.
Zda se někdy proluka zastaví je stejně nejasné, jako otázka, zda Ostravica-Textilia spadne nebo ji někdo opraví.
Zatím se drží a občané bojují za její záchranu . Bývalý Hotel Palace, který měl již i demoliční výměr, má naději větší, začíná se přestavovat na studenstký kampus. V bývalé luxusní kavárně se prodávalo v 90. letech levné oblečení, později zde směla pobočku Union banka, která zkrachovala. Po dlouhých letech prázdnoty se v ní dnes prodávají auta
Ještě jeden celkový pohled… … a už nás čeká konec třetí cesty turisty v Ostravě. Končíme tam, kde jsme začali. .
Bude rekonstrukce Nádražní ulice jen další promarněná možnost udělat Ostravu hezčí? Na tuto otázku si odpovíme příště…
Jaroslav Němec, foto: Werner Ullmann
Related