Povolební jednání a prohlášení dávají novou naději pro projekt novostavby Moravskoslezské věděcké knihovny, známé jako Černá kostka, který již 12 let hýbe veřejnou diskusi.
V letošních krajských volbách zvítězilo politické hnutí ANO s Ivo Vondrákem, rektorem VŠB-TU v čele. Ve svém programu pod 11. bodem má hnutí: „Podpoříme výstavbu moderní vědecké knihovny.“ Podporu má knihovna i u koaličních partnerů. Jako „koaliční partner by KDU-ČSL ráda prosadila například výstavbu vědecké knihovny v kraji“, řekl Lukáš Curylo pro iDnes.cz. Jakub Unucka, lídr krajské kandidátky ODS se ke knihovně vyjádřil pro denik.cz: „Dotáhnout tuto koalici do konce nám dává smysl. Našli jsme totiž širokou shodu v programových bodech. Jedním z našich cílů bude i stavba vědecké knihovny.“ Konkrétnější byl v předvolebním on-line rozhovoru Deníku, kde uvedl: „Vědecká knihovna (projekt Černé kostky) je jedním z hlavních bodů našeho programu. Tato stavba do Ostravy patří. Ne vše se dá vyhledat na internetu a vědecké knihovny jsou všude v civilizovaném světě centrem nápadů mladých lidí. Proto budeme tuto stavbu razantně prosazovat a za jednu největších chyb současné koalice pokládám právě zrušení tohoto projektu.“ Pro patriotmagazin.cz téma ještě rozvedl ve vztahu ke schodku v krajském rozpočtu a způsobu hospodaření kraje: „Bohužel ty peníze projedl, místo toho, aby po něm zůstala nějaká skutečně zásadní investice, stavba, třeba knihovna Černá kostka, kterou, pokud uspějeme, postavíme.“ K Černé kostce se aktuálně na twitteru vyjádřil i budoucí hejtman, Ivo Vondrák (ANO).
@jarnemec předpokládáme, že tento projekt znovu otevřeme— Ivo Vondrak (@ivondrak) 15. října 2016
Pozemek pro budoucí knihovnu je města a knihovna je pro Ostravu důležitou institucí, která od svého založení v roce 1951 sídlí v přízemí a suterénu pravého křídla budovy Nové radnice. Umístění již v té době bylo myšleno jako provizórium na 5 až 10 let. Píše se rok 2016 a provizorium stále trvá, již 65 let.
Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy vyjádřil na twitteru Černé kostce podporu:
@jarnemec Předpokládám to stejně. Aspoň takový byl postoj všech stran, které budou v nové koalici na kraji. Vedení města to podporuje také.— Tomáš Macura (@Macura2014) 15. října 2016
Na stejném pozemku, kde má stát Černá kostka, se již od konce 60. let. 20. století plánovala výstavba koncertní síně. V roce 1969 proběhla architektonická soutěž, ve které zvítězil projekt Ivo Klimeše. V pozdějších plánech bylo i podzemní propojení s dostavbou u Domu kultury. Klimeš pak v letech 1987–1991 pro stejné místo projektoval Koncertní síň Janáčkovy filharmonie. Zrušením tehdejších krajů byl zrušen i tento záměr koncertní sině.
Když kraj s Evženem Tošenovským, tehdejším hejtmanem deklaroval počátkem roku 2004 záměr vystavět novou budovu vědecké knihovny, položil v dubnu Martin Strakoš v Britských listech otázku: Architektonická soutěž na novostavbu vědecké knihovny. Ano nebo ne?. Tošenovský s ním v otázce potřeby architektonické soutěže polemizoval, ale v červnu téhož roku kraj vyhlásil regulérní architektonickou soutěž. Výsledkem je projekt Černé kostky.
Se stavbou nové vědecké knihovny na ulici 28. října, naproti Domu kultury města Ostravy se váže ještě jeden projekt. Intergrovaný parkovací dům (v materiálech kraje pod zkratkou IPO), který měl být pod suterénem Černé kostky.
Nakolik jsou kroky města a nového vedení kraje promýšlené a nakolik navazují na předem připravené koncepce, lze ilustrovat právě na způsobu parkování u Černé kostky.
@jarnemec V takové míře „podrobností“ se ten záměr ještě nenáchází. I deklaraci vůle vrátit se k původnímu projektu však považuji za pokrok.— Tomáš Macura (@Macura2014) 16. října 2016
Po sedmi letech stagnace jde opravdu o pokrok. A myslím to bez jakékoliv ironie.
Jasnými a pojmenovanými viníky jsou politici z řad ČSSD a KSČM, kteří připravený projekt Černé kostky s platným stavebním povolením a zajištěným financováním v červnu 2009 odpískali.
Ovšem od politického hnutí, které proklamuje: „Nekecáme, makáme“, bych očekával předem připravené scénáře dalšího postupu. Přinejmenším v otázce koncepce řešení dlouhotrvajícího nedostatku parkovacích míst v těsné blízkosti několika významných institucí (Dům kultury města Ostravy, Divadlo Petra Bezruče, Krajský úřad, Česká správa sociálního zabezpečení…). Že tato koncepce neexistuje, naznačuje s magistrátem nekoordinovaná činnost obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, na kterou v květnu letošního roku upozornil server msstavby.cz, i proto je zřejmě v tomto ohledu odpověď primátora opatrná.
Jestli jde jen o opatrné vyjádření při nově ustanovující se koalici krajského vedení nebo o politické sliby bez výsledku, ukáže čas. Snad se brzy dočkáme konkrétního usnesení a konkrétních činů.
Projekt Černé kostky je připravený. Nové zpracování pro územní rozhodnutí a stavební povolení bude trvat přinejmenším jeden rok. Ve stejné době může nové vedení kraje připravit a zajistit financování.
Znovuoživení Černé kostky
Černá kostka má u veřejnosti dlouhodobě velkou podporu. Znovuoživení Černé kostky si všimli a naději vnímají i občané. Během dvou dnů přibylo v elektronické petici přes 200 nových podpisů. Petiční výbor se chystá odevzdat petiční archy obou petic (papírovou a elektronickou) novému krajskému vedení. V současné době má elektronická petice 4309 podpisů a papírová verze 1069 podpisů. Sběr neodevzdaných archů papírové petice je v Antikvariátu a klubu Fiducia v Mlýnské ulici v Moravské Ostravě.
Jaroslav Němec, vizualizace Kuba, Pilař architekti, 2004
Přečtěte si také související články
- 23. 2. 2016 – Černá kostka by byla levnější než nově prosazovaná knihovna v Dolní oblasti
- 22. 1. 2015 – Kraj pohřbil projekt Černé kostky
- Tématický blok – Krajské volby 2012
- 4. 10. 2012 – Vít Slováček o Černé kostce
- 21. 9. 2012 – Pavla Brady o Černé kostce
- 20. 9. 2012 – Martin Schubert o Černé kostce
- 20. 9. 2012 – Miroslav Novák o Černé kostce
- 19. 9. 2012 – Pavol Lukša o Černé kostce
- 16. 9. 2012 – Josef Babka o Černé kostce
- 13. 9. 2012 – David Sventek o Černé kostce
- 24. 2. 2010 – Černá kostka snad bude. Na oslavy je ovšem brzo