Glosa: Ekologie na povel. V Ostravě je asi možné všechno

Od 1. září najíždíme na ekologický provoz, zahlásil ostravský krajský úřad. Úředníci tak budou psát na recyklovaný papír nebo třídit odpad. Otázkou ale zůstává, proč se už tak neděje dlouho a jestli nejde jen o potřebu úřadu být „trendy“.

V závalu včerejších oslavných zpráv na adresu hejtmanství mě zarazilo, že se nikdo neptá, proč úředníci netřídí odpad už nyní. Každý normální člověk má doma samostatný pytel na plastové láhve nebo třeba papír. A takováhle praxe je běžná i ve většině firmě. „Provoz krajského úřadu příznivý životnímu prostředí má významné účinky i mimo úřad samotný. Může pozitivně ovlivnit chování svých zaměstnanců při aktivitách mimo úřad,“ řekl k tomu náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Máme to tedy chápat tak, že až do 30. srpna se budou zaměstnanci úřadu chovat i doma jako nevědomí a všechny odpadky házet do jednoho pytle? A den nato se v práci změní v ekologicky uvažující osobnosti? To asi těžko.

Těžko říct, ale je hanba, že taková instituce, jako je krajský úřad, se k ekologickému chování přihlašuje až nyní a ještě z toho dělá velké haló. Na místě je spíš stud za to, že k dnes už zcela normální praxi přistupuje vedení kraje až teď. Kdyby mlčeli, udělali by líp.


Ondřej Stratilík

Napsat komentář