Je Petr Kajnar příčetný?

Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) v pořadu Interview na ČT24 v čase kolem 12 minuty tvrdí, že „v našem kraji je rakoviny daleko víc v Bruntále“ než v Ostravě. Bruntál má přitom relativně čisté ovzduší. Odvážil se tak argumentovat Bruntálem podobně, jako o něm neříkala pravdu poslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

Zdá se tedy, že tento výmysl je více rozšířený – používá ho jak poslankyně Konečná, tak primátor Kajnar, proto, myslím, je jeho vyvrácení potřeba věnovat větší trpělivost. Stačí ale jenom rychlý pohled do Statistické ročenky CENIA 2011, a hned vidíme čísla, která hovoří o opaku. Aby to bylo názorné, vytáhnul jsem data o rakovině (= novotvary = nádory) do grafů:

Standardizovaná úmrtnost na 100 000 obyvatel

novotvary-muzi.png
novotvary-zeny.png

Zdá se, že skutečná data jsou v přímem rozporu s tím, co tvrdí primátor Kajnar.

V onom rozhovoru tento argument, navíc založený na nepravdivých údajích, Kajnar dále používá k tomu, aby vysvětlil, že není možné zavřít průmyslové podniky. Nelze to udělat dle jeho slov proto, protože lidé v Bruntále umírají na rakovinu, což je způsobeno jejich stresem, způsobeným nepříznivou sociální situací. Zavření průmyslových podniků v Ostravě by pak způsobilo zhoršenou sociální situaci, to by způsobilo stres, a to by způsobilo zvýšení množství nádorových onemocnění. Primátor svůj myšlenkový výlev uzavírá tím, že on dává přednost současné nemocnosti dýchacích cest, než nemocnosti způsobenou nádory.

Pokud jste právě teď nechápavě zamrkali, a říkáte si, že tady někomu šplouchá na maják, že jsem si toto všechno musel vymyslet, že tohle přece nemohl primátor Ostravy tvrdit, musím vás zklamat.

Přiznám se, že neznám politickou situaci v Ostravě, ale není mi vůbec jasné, jak se mohlo stát, že někdo s takto bídnou schopností uvažování a argumentace to mohl dopracovat až na post primátora. Vtírá se mi na mysl jedno přirovnání (či metafora) z dokumentu Český mír, kde jej pronesla jistá neznámá paní, věkově převyšující valnou většinu osob v dokumentu zachycených. Nevím, zda budu citovat zcela přesně, ale podala to nějak takto: „Někteří politici když mluví, tak je to jako když kráva se*e do vody.


Jan Raszyk


Komentář Jana Raszyka, autora článku Jsou obyvatelé Moravskoslezského kraje prasata?, který vyšel na Ostravablog.cz koncem února, byl publikován na johnny.bloguje.cz. Na Ostravoblog.cz vychází se svolením autora.