Nový šéf antimonopolního úřadu: kontroverzní frýdecký zastupitel

OstravaBlog.cz zjišťoval, kdo je Petr Rafaj

Letos devátého července se neviditelnému poslanci za ČSSD Petru Rafajovi změnil život. Prezident jej jako jediného nominovaného jmenoval šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Výběr ale oživuje zásadní otázku. Neměl by tento antimonopolní úřad vést nestranický odborník? Problémem může být i to, že Rafaj, jinak frýdecko-místecký zastupitel, byl tím, kdo po kritice zpěváka Tomáše Kočka na adresu radnice pohrozil zastavením dotací místnímu festivalu Sweetsen. A ten město letos skutečně nepodpořilo.

Petr Rafaj (ČSSD) (*1961)
Poslanec: 2002-2009
Další: šéf Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (od 9. července 2009), zastupitel Frýdku-Místku

Ta zpráva vzbudila řadu otazníků. Na konci června premiér Jan Fischer prohlásil, že jeho úřednická vláda má kandidáta na šéfa ÚOHS. Byl jím tehdy ještě poslanec za ČSSD Petr Rafaj, který je mimo jiné i frýdecko-místeckým zastupitelem. Kdo je to, ptali se pražští novináři. Ale informací je málo. Podle jeho profilu na parlamentním webu ukončil k devátému červenci 2009 funkci ve všech komisích, podvýborech a výborech (hospodářském a rozpočtovém) a rovněž se vzdal poslaneckého mandátu. Členem ČSSD však zůstává nadále.

Rafajovo jméno bylo v poslední době nejviditelnější v souvislosti s frýdeckým festivalem Sweetsen. Ten je plně závislý na dotacích, a městské peníze tak hrají velkou roli. Vloni však přišel problém. Místní hudebník Tomáš Kočko si otevřel pusu a zkritizoval radnici za stavební politiku. „Na folklórním festivalu, čtrnáct dní před Sweetsnem, jsem dal najevo svou nelibost s trasou městského obchvatu. Mezi diváky tu byl i pan Rafaj, jak jsem se později dozvěděl,“ vzpomíná zpěvák, který se narodil ve Frýdku-Místku, na začátek problému.

„Na Sweetsnu už mi bylo jen sděleno pořadatelem, že pan Rafaj dělá vše pro to, abych měl s hraním ve Frýdku-Místku utrum, a jestli chci znovu mluvit na jevišti o obchvatu, mám to ještě zvážit, že to ohrožuje i Sweetsen,“ pokračuje. Pak už jste tedy na pódiu nekritizoval nikoho? „Jen jsem si posteskl, že ve Frýdku se svoboda slova nenosí a že si minimálně dva roky na tomto festu nezahraju,“ odpovídá Kočko.

Výsledkem bylo, že letošní Sweetsen proběhl bez podpory města a Tomáš Kočko se neobjevil v line-upu. Pořadatelé se po dřívějších zkušenostech nechtějí vyjadřovat, sám zpěvák však překvapuje: „Ze strany zastupitelů mi byly kladeny podmínky. Ne že bych je nepřekousl, ale nedal jsem to, že mi byly vůbec kladeny. Jsem impulzivní člověk, na Sweetsnu bych určitě zas něco na toto téma řekl.“

OstravaBlog.cz samozřejmě oslovil jak Petra Rafaje, tak jeho domovskou stranu. Dotazy jsme rozesílali v prvním červencovém týdnu. „Vaše otázky jsem panu Rafajovi předala, ví o nich, jestli na ně ale odpoví, je jeho věc,“ řekla nám do telefonu po několika urgencích členka krajské buňky ČSSD Iva Tichá. Neodpověděl.

Tomáš Kočko (*1972)
Zpěvák a jeho Orchestr propagují kosmopolitní „beskydskou world music“. Jako velký patriot popularizuje místní kulturu, ve svých skladbách se inspiruje pověstmi o zbojníku Ondrášovi.

Podobně to dopadlo i s vyjádřením strany. Po třech týdnech nám odepsala mluvčí ČSSD Kateřina Blechová, ať se ozveme jejímu zástupci Ondřeji Macurovi, že ona je na dovolené. Ten nejdřív do telefonu tvrdil, že by s tím neměl být problém, aby po třech dnech napsal v esemesce: „Mám hodně práce a odpovědi vyžadují konzultaci. Bohužel, doba dovolených na to není úplně vhodná.“ Abyste si udělali představu, s jakými otázkami má ČSSD problém, najdete je u tohoto článku (viz box Otázky pro ČSSD).

Mimo jiné se tak třeba nedozvíme, co myslel premiér Jan Fischer tím, když novinářům tvrdil, že nominace Petra Rafaje vyšla z dílny sociálních demokratů „na základě nějakých dohod“ (viz Respekt.cz). Bohužel tu proto zůstává nevyvrácená spekulace, jestli si tímhle způsobem velké strany nerozdělují vliv v jednotlivých úřadech.

Ale počkejme si, jak budou vypadat rozhodnutí ÚOHS pod novým šéfem. Prubířským kamenem by mohlo být vyřešení vleklého řízení kolem mediální agentury Médea Jaromíra Soukupa, jíž ÚOHS vyšetřuje s podezřením na nekalou soutěž. Soukup je muž, jenž stojí za volební kampaní Demokratické strany zelených Olgy Zubové. Poté, co Zubová obsadila volitelné místo na kandidátce ČSSD pro předčasné podzimní volby, poukázal Jaromír Soukup podle týdeníku Respekt straně Jiřího Paroubka 10 milionů korun na reklamní kampaň.

V souvislosti se jmenováním Petra Rafaje se spekuluje, že novým šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu bude „na oplátku“ kandidát ODS. Obsazování těchto institucí lidmi spojenými s politikou je však hodně diskutabilní. U frýdeckého zastupitele, který podle hudebníka Tomáše Kočka brání svobodě projevu, to platí dvojnásob.

Otázky pro ČSSD
– proč jste na funkci šéfa ÚOHS navrhli právě vašeho poslance Petra Rafaje?
– nemyslíte si, že by měl ÚOHS vést nadstranický odborník, aby nedocházelo ke kritice či spekulacím o možném politickém vlivu na tuto organizaci?
– premiér Jan Fischer mluví o nominaci Petra Rafaje jako o výsledku „nějakých dohod“. Můžete je přiblížit či vysvětlit?


Ondřej Stratilík

Napsat komentář