Rok po tragédii ve Studénce. Vzpomínáte si ještě?

Až dnes po čtvrt na jedenáct dopoledne projede vlak EC 118 Comenius pod novým mostem ve Studénce, uplyne přesně rok od jedné z největších tragédií na českých železnicích. Osmého srpna roku 2008 tu mezinárodní rychlík narazil do spadlé mostní konstrukce a na následky obrovské nehody zemřelo osm lidí. Uvědomujeme si rozsah tragédie i nyní?

Těžko říct, jestli bychom si na událost vůbec vzpomněli, nebýt včerejší akce na ostravském hlavním nádraží. Za dohledu několika kamer a fotoaparátů tu pražská Leica Gallery předala výtěžek 106 tisíc korun z výstavy fotografií Jana Zatorského. Osmdesát tisíc dostalo na svůj provoz Krizové centrum Ostrava, které začalo fungovat jen krátce před havárií ve Studénce, a prošlo si tak příslovečným křtem ohněm. Zbylých 26 tisíc bude použito na stavbu pomníku obětem nehody.

Pieta
V sobotu 8. srpna vlak EC 118 Comenius při průjezdu místem nehody symbolicky zpomalí na rychlost 80 km/h a strojvedoucí vlaku uctí památku obětí nehody táhlým zahoukáním.

Za poslední rok jsem sice cestování vlakem omezil, ale pokaždé, když projíždím Studénkou, sleduju dostavbu nového mostu, kterou má opět na starosti firma, kvůli níž se konstrukce vloni 8. srpna zřítila. Prvních pár měsíců po nehodě bylo znát, že strojvedoucí před místem mírně zpomalují, jakoby se báli. Když jsem jel po Vánocích, zpomalení už nepřišlo.

A mi došlo, že kdybych vlakem přes Studénku vůbec nejezdil, na tragédii bych asi úplně zapomněl. Proto je fajn, že je tu iniciativa, která chce postavit pomník. Těch osm mrtvých a přes sedmdesát zraněných by tady mělo něco hmotného připomínat. A my ostatní nezapomeneme, že 8. srpna roku 2008 se stalo něco hrozivého.


Ondřej Stratilík

Napsat komentář