Síť ostravských cyklostezek se rozrůstá i v letošním roce

Ostrava je rájem cyklistů. Málokteré město v České republice má tak kvalitní síť cyklostezek, vhodné podmínky a dobré značení. I letos se trasy rozrůstají o nové úseky.

V definitivním stavu by podle územního plánu mělo být na území města kolem 330 km cyklostezek a cyklotras,“ uvedla Marie Václavková, vedoucí oddělení informací a vztahů k veřejnosti Magistrátu města Ostravy. „V letošním roce je z rozpočtu města vyčleněno pro výstavbu jednotlivých úseků cyklistických tras a stezek 13 milionů korun, v rozpočtech městských obvodů zhruba dva milióny. Jejich využití je v případě páteřních cyklostezek směrováno zejména na trasu D v Porubě podél ulice 17. listopadu, trasu 5 podél řeky Opavy v Martinově, trasu O v Přívoze podél Sokolské v úseku Sad. B. Němcové – podjezd pod tratí ČD, trasu H v Hrabové na ulici Bělská a trasu M v Mar. Horách v prostoru ulice Fr. Šrámka a Cottonova. Městský obvod Třebovice připravuje vybudování cyklostezky podél ulice Provozní,“ řekla Marie Václavková. Úseky ve výstavbě na tratích D, O a M jsou označené už v současných cyklomapách jako projektované a plánové stezky.

O kvalitě ostravských cyklotras svědčí i pravidelná kontrola. „Přestože údržba stávajících cyklostezek, které jsou místními komunikacemi čtvrté třídy, je v kompetenci jednotlivých městských obvodů, zajišťuje minimálně dvakrát ročně kontrolu jejich stavu a úplnosti značení i statutární město Ostrava,“ dodala Marie Václavková.

Dosavadních 172 km tras vyrostlo od roku 1990, kdy Ostrava začala cyklostezky budovat. Souběžně vznikaly další desítky kilometrů, které spojují Ostravu s okolím. Nejlepším průvodcem po ostravských trasách je cykloturistická mapa Ostravy. Kromě knihkupectví se dá zakoupit v Městském informačním centru, kde je i zdarma brožurka S kolem kolem Ostravy s dvacítkou tipů na výlety na kolech.


Dimitrios Vlasakudis

Napsat komentář