Socha koníka u Nové radnice vypovídá o ostravském veřejném prostoru víc než bylo zamýšleno

Na kruhový objezd před Novou radnicí byla instalována nová socha – koník. Sochu vytvořili mladí umělečtí kováři a k vidění byla několik měsíců před Domem kultury města Ostravy v rámci sympozia střední umělecké školy Ave Art. Kontroverzní a řekněme rovnou, že chybné, je ale její aktuální umístění před Novou radnici.

Umístit sochu bez výběrového řízení před nejvýznamnější ostravskou budovu je bohužel pro Ostravu symptomatické. O problematice umění ve veřejném prostoru v Ostravě napsal článek do nového čísla našeho bulletinu Tomáš Knoflíček, který mimo jiné v článku popisuje, v čem má vlastně Ostrava s veřejným prostorem, respektive s uměním v něm, problém (nové číslo bulletinu Krásná Ostrava vyjde 21. 12. 2013).

Umisťování soch bez výběrového řízení není typické jen pro Ostravu, která v tomto trendu pokračuje od devadesátých let – obdobně o svůj veřejný prostor zápasí i v Praze a jiných městech. V Ostravě bohužel nejde o nic nového – stačí se v létě projít po Masarykově náměstí, které již několik let „zdobí“ sochy studentů Ave Artu. Studenti mají právo tvořit a vystavovat své sochy – ovšem umístit je na Masarykovo náměstí je nutné označit za přinejmenším nešťastné. Sochy na centrálním náměstí by měly projít výběrovým řízením. A není možné se donekonečna vymlouvat na nedostatek soch – jen pro festival Kukačka vzniká ročně pro Ostravu několik desítek kvalitních soch od renomovaných umělců z Česka i zahraničí.

Navíc vypsat kvalitní výběrové řízení, pokud se bavíme o osazení tak klíčových prostranství, jako je Masarykovo náměstí či prostranství před Novou radnicí, by mělo být naprostou samozřejmostí. V Ostravě tomu tak bohužel není. To, že nejsme jediné město, které s tímto problémem zápasí, nemění nic na tom, že koník u Nové radnice je šlápnutím vedle a dalším důkazem, že ostravský veřejný prostor bude muset o svou identitu zápasit.

(Komentář byl bublikován na krasnaostrava.cz, na OstravaBlog.cz vychází se souhlasem autorky. Tématu se věnuje také ostravan.cz.)


Ilona Rozehnalová