Vzdálené mýty

Použít pro Ostravu opis “hornické město u polských hranic“ by snad nevadilo v nějakém filmu z daleké minulosti nebo naopak ze vzdálené budoucnosti. Ve mně samotném to vzbuzuje pocit, že je řeč o jakési nárazníkové periferii.

Rozpaky to zřejmě nepůsobilo redaktorům hudebního časopisu XMAG. Ti v článku v dubnovém čísle časopisu použili přirovnání o původem ostravské, nyní v Praze žijící, houseové DJ E-LITE. Kdo magazín zná, musí uznat, že je třeba ho číst se značným odstupem. Stejný způsob uplatňuju i já, ale tohle mě opravdu vytočilo.

Jak může někdo říct o Ostravě, že je to hornické město? Těžba zde byla ukončena v devadesátých letech. Nedivil bych se, kdyby podobnou frázi použil zkostnatělý týdeník ze západočeského regionu. Ale když je podobná věc otištěna v “nejprodávanějším tanečním magazínu“, kde je většina redaktorů jen o málo starších než já, pak to nedokážu pochopit.

Ať už je to jakkoliv, jedno je zřejmé. Chybný názor na Ostravu asi pořád přežívá. Je třeba dělat hodně pro to, abychom v očích jiných regionů nebyli už jen tím “hornickým městem u polských hranic“.


(ost)

Napsat komentář