Zásadní a klíčový problém Ostravy? Neschopní politici

Ostrava potřebuje politiky s vizí a přínosem pro město, nikoli zdejší budižkničemy

To, že kraj znovu odložil výstavbu nové budovy Vědecké knihovny, mě utvrdilo v názoru, že ostravskou politickou reprezentaci tvoří neschopní lidé. Nenajdeme tady žádnou osobnost, nikoho s vizí a poctivou prací pro blaho města. Vše, co se kdy u nás v posledních letech povedlo, bylo díky aktivním lidem, a ne zbytečným politikům, jejichž „práci“ by dost dobře odvedli i cvičené opice.

Schválně, zkusme si říct, co se v Ostravě v poslední době podařilo a jestli na tom mají zásluhu zdejší politikové, kteří by přišli s nápadem, jasným cílem, dotáhli jej do konce, a tím v něčem posunuli Ostravu dopředu.

Nové Vítkovice a oživení Dolní oblasti? Zásluha Jana Světlíka a spousty nadšenců. Městu a kraji byla Dolní oblast vesměs ukradená, a teprve když se do projektu pustil Jan Světlík, zdejší politikové si všimli, že by z podpory projektu mohli vytřískat nějaké body.

Co třeba příprava Lékařské fakulty v Ostravě? Zásluha píle a pracovitosti rektora univerzity Jiřího Močkoře, nikoli města nebo kraje, které nyní sice univerzitu podporují, ale ještě donedávna ji ignorovaly (dobře si pamatuji na slova primátora Kajnara na adresu univerzity).

Upozornění na stav životního prostředí v Ostravě? Správně, obyvatelé Radvanic a Bartovic. Kdyby nezorganizovali petice, protesty, nepředali věc médiím, zdejší politikové by se ani neobtěžovali čímkoli zabývat.

Někdo by mohl namítnout, že bez finanční podpory města by například taková Zlatá treta nebo Colours of Ostrava, obojí chlouby Ostravy, mohly fungovat jen těžko. Ano, ale prosím pěkně, to v zastupitelstvu rovnou mohou sedět cvičené opice, které zvednou ruku při rozdělování rozpočtu. Výsledek bude stejný.

Také další chystané nebo již šlapající projekty vyšly směrem zezdola: od lidí, kteří měli nápad, vizi, zapálení a odvedli poctivou práci.

A když je něco většího na bedrech zastupitelstev a rad, výsledek dopadá špatně. Stačí se podívat na ostudný stav kolem nové budovy pro Vědeckou knihovnu, na Novou Karolinu nebo černou díru jménem Letiště Leoše Janáčka.

Rozhodování a práci zdejších politiků charakterizuje neschopnost, amatérství, diletantství, neodbornost, nezájem o město a jeho budoucnost a především pohrdavost obyčejnými lidmi (na ty se myslí jen jednou za čtyři roky před volbami).

Možná by společnou kandidátku mohli sestavit lemuři a šimpanzi z ostravské zoo. Kdyby vyhráli, horší než teď by to rozhodně nebylo.

Nerad bych ale někomu křivdil, rozhodně ne všichni zdejší politikové jsou neschopní budižkničemové (i když těch je většina). Třeba primátor Petr Kajnar své zásluhy má (průmyslové zóny, snaha zastavět proluky, alespoň jakás takás vize rozvoje města), dobrou práci – alespoň z počátku – odvedl Evžen Tošenovský. Ale to je tak asi vše.

Ostrava potřebuje do vedení města a kraje vzdělané lidi s elánem a skutečné odborníky, ne staré kádry, kteří se dostávají křesla náměstků jako trafiky, kde je absolutně jedno, kdo čemu rozumí, hlavně že je na čtyři roky vystaráno. Chce to někoho s „tahem na bránu“, kdo udělá něco navíc a zůstanou za ním výsledky. Chce to tým lidí schopných tvrdé práce a opravdového zájmu o město, ne o vlastní funkci a politické body.

Najde se někdo takový? Rád bych věřil, že ano, protože jinak Ostrava velký skok dopředu neudělá.


Dimitrios Vlasakudis

Napsat komentář