Hrát se bude o mezních situacích vážně i s odlehčením

Ostravský divadelní festival slibuje řadu překvapení

Festival Dream Factory Ostrava je nejvýznamnější divadelní akcí, která je pravidelně pořádána na severu Moravy. Letošní sedmý ročník se koná od úterý 2. do neděle 7. června 2015 nejen v ostravských divadlech, ale také v působivých (post)industriálních kulisách Národní kulturní památky Důl Hlubina.

Letošní program je opět napěchovaný atraktivními tituly, které dokáží zaujmout nejširší spektrum milovníků divadla. Na první pohled zaujmou inscenace našich nejlepších divadel, v nichž vystupují výborní herci a herečky. Při pozornějším prostudování festivalové nabídky pak vystupují výrazné dramaturgické linky zaměřující se na vybraná divadla, osobnosti či fenomén násilí, kterému je věnována dokonce i moderovaná debata s divadelníky.

Přesto, že je v tuto chvíli většina festivalových představení již vyprodaných, stále je z čeho vybírat. Jednou z těch opravdu mimořádných událostí festivalu bude uvedení hned tří inscenací světově oceňované skupiny Spitfire Company. Těšit se můžete nejen na starší inscenace nazvané One Step Before the Fall a Animal Exitus, ale také jejich nejnovější mezinárodní projekt Sniper’s Lake, který měl premiéru v Norsku a kterým se uzavřela volná trilogie Člověk v mezní situaci. Všechny „díly“ této divadelně-taneční trilogie budou k vidění v jednom dni ve třech různých prostorách Dolu Hlubina.

Jiný festivalový zážitek slibuje světová premiéra hudebně – divadelní inscenace čerstvého držitele Ceny divadelní kritiky v kategorii Hudba – Miloše Orsona Štědroně nazvaná Hus až do konce. Jak název napovídá, představení je připraveno k 600. výročí upálení Jana Husa. Hlavním tématem je, jak nám sdělil sám autor, především postoj Husa v konfrontaci s mocenskými strukturami. „Věděl, že v tomto střetu půjde o život, ale přesto necouvl a neodvolal své učení,“ přibližuje Štědroň a připomíná příznačný výrok císaře Zikmunda, když na Husa naléhal: „Já sám jsem odvolal tolik věcí v minulosti, že si to ani nepamatuji“. Hus na to: „Císař ano, já nikoli“.

Formálně inscenace navazuje na jiné Štědroňovy projekty, které bylo v minulosti možno vidět také v rámci festivalu Dream Factory. Opět zde bude významnou roli hrát živá hudba a bude se hodně zpívat. Štědroň srovnává: „Zatímco Gočár je architektonickým muzikálem, Velvet Havel „komedií se songy“, Hus až do konce je hudebním divadlem s výraznou taneční stránkou. Režisérka Adéla Stodolová je zároveň choreografka, proto vyjádřila Husovu vášeň pro šachy jako klasickou baletní stylizaci v podání demisólistky Marty Drastíkové.“ Podle Štědroně se můžeme těšit na pestré představení, v němž Jan Hus (v podání Radúze Máchy) bude rebelujícím a rapujícím rockerem, chybět nebude středověký Wycliff (kontratenor Jan Mikušek) nebo třeba dvě swingující ženy na módní přehlídce.

Podrobnosti o festivalu i jednotlivých představeních lze najít na webových stránkách www.dfov.cz.


Jan Havlena, foto: spitfirecompany.cz

Napsat komentář