Komorní scéna Aréna zahájila sezónu v nových prostorách

Nejmladší ostravské divadlo, Komorní scéna Aréna, má novou adresu. Společně s Knihovnou města Ostravy se Aréna přestěhovala do zrekonstruované budovy na ulici 28. října u Sýkorova mostu. Stylové prostory s pohodlným sezením, dostatkem prostoru a specifickou atmosférou budou pro diváky zážitkem.

Komorní scéna Aréna urazila za patnáct let velkou cestu – od takřka amatérské scény k vyzrálému souboru a divadlu uznávanému po celé republice. V bojových podmínkách omezeného prostoru, malého jeviště a nulového zázemí se povedlo získat diváckou přízeň a vytvořit řadu vynikajících představení. Letos Aréna dostala nové a skutečné divadlo, na nějž čekala několik let. Na staré adrese totiž Komorní scéna sídlila v prostorech pro byty a kanceláře.

V budově u Sýkorova mostu na břehu Ostravice má současně domov Knihovna města Ostravy, která je podobně jako Aréna příspěvkovou organizací města. Rekonstrukce probíhala od ledna minulého roku do letošního září a zahrnovala opravu fasády, úpravy pasáže, interiéru, povrchů stěn a stropů. Divadlo sídlí v prvním patře.

Do útulného hlediště se vejde 96 diváků

Aréna zahájila sezónu minulý týden reprízou Snu noci svatojánské. Pro všechny to ale byla spíše premiéra. Herci poprvé vystoupili na větším jevišti a diváci poprvé usedli do pohodlných sedadel a užili si komfortu. Na bílé, jakoby syrové foyer navazují černé toalety, na nichž si architekti, alespoň tedy v mužské části s pisoáry ve dvou vertikálních řadách, vyhráli. Ve foyer si návštěvníci mohou podobně jako ve staré Aréně odložit oblečení, zakoupit občerstvení a sednout si k němu. I samotný sál odkazuje na původní prostory, když uprostřed mezi sedačkami vedou schody nahoru do dalších řad. Nezvyklý je pohled nahoru na změť nejrůznějších světel, která stejně jako zvuková technika nabízí to nejmodernější vybavení.

Nad tím, jak se povedlo přenést specifickou atmosféru Arény do nových prostor, se bude muset zamyslet každý sám. Aréna ale stále zůstává Arénou – a pokud diváci mohou pohodlně sedět, nemusí se tlačit na toaletách a herci mají zázemí i dostatek prostoru, tím lépe. Nová generace diváků tak už nebude nic vědět o cestě do hlediště skrze kulisy nebo o uličce z foyer na jeviště, kterou lemovaly rekvizity, jež nebylo kam jinde dát.

Aréna se od nové sezóny prezentuje také jednotným vizuálním stylem. Logo divadla a veškeré nápisy mají pod sebou zrcadlový odraz a tištěné materiály mají podobné barvy a design. Současně Aréna spustila nové stránky. Ty se z původní adresy přesunuly na snadněji zapamatovatelnou doménu www.divadloarena.cz.

Během října si návštěvníci budovy mohou prohlédnout výstavu fotografií Františka Řezníčka s názvem Fotografie Komorní scény Aréna 1991–2003.


Dimitrios Vlasakudis, foto František Řezníček

Napsat komentář