Zemřel herec Norbert Lichý

Dne 16. 1. 2024, ve věku 59 let, opustil náš svět Norbert Lichý (* 29. 12. 1964), výrazná osobnost českého divadla i filmu, neodmyslitelně spojená také s moravskoslezskou metropolí.        

Ostravský rodák pocházel z rodiny režiséra a dramatika Saši Lichého. S oblibou vyprávěl, že na divadelní prkna si poprvé stoupl už jako devítileté dítě.

Profesionální dráhu zahájil roku 1984 v Severomoravském divadle Šumperk. Poté působil v Divadle loutek a následně zakotvil v ostravském Divadle Petra Bezruče. Právě tento kulturní stánek se Norbertu Lichému do konce života stal domovskou scénou. Postupem času jeho věhlas rychle rostl a coby host se objevil také na několika pražských divadelních scénách. Výrazný herec si mnohokrát zahrál v televizních filmech a seriálech. Intenzivně spolupracoval s Českou televizí a Českým rozhlasem, věnoval se rovněž načítání audioknih. Žánrový záběr jím ztvárněných rolí byl velmi pestrý. Méně známá je záliba Norberta Lichého ve skládání scénické hudby. V tomto oboru se však on sám, se skromností sobě vlastní, považoval „spíše za nadšence než profesionála.“

Za své mistrovství obdržel Norbert Lichý množství ocenění. Z těch nejvýznamnějších jmenujme Cenu Thálie v kategorii činohra z roku 2009 nebo vítězství v anketě Českého rozhlasu Neviditelný herec v roce 2016 za načtení audioknihy Motýlek.

„Pan Lichý byl velký patriot, velká ostravská persona, páteř divadla. Je třeba držet Bezručům palce, aby se jim podařilo jej nahradit, byť to asi nepůjde. Zkusíme ve vedení města zvážit, jak jeho osobnost ocenit,“ prohlásil v rozhovoru pro MF DNES ostravský primátor Jan Dohnal.

Všem pozůstalým vyjadřujeme upřímnou soustrast.

Zájemci mohou přijít zapálit svíčku a zavzpomínat na herce před budovu Divadla Petra Bezruče, nebo do jeho foyeru, kde se nachází pietní místa. 


(rem), tisková zpráva, foto Lukáš Horký (bezruci.cz), 2016

Napsat komentář