Festival Colours of Ostrava bude letos zase o něco větší

Další programové rozšíření a dostatek zajímavých hudebních koncertů slibuje letošní multižánrový festival Colours of Ostrava. Ten už delší dobu nabízí kompromisní řešení pamatující nejen na zájemce o méně obvyklou hudební produkci, ale i na ty, kteří vyhledávají spíše uhlazenou mainstreamovou tvorbu, jež jejich ucho tolik nevykolejí. Letošní ročník, jenž bude zahájen už tento čtvrtek, nebude v tomto smyslu jiný, než ty předchozí.

Pořadatelé festivalu opět vsází na ověřená jména, která mohou přitáhnout zástupce obou pomyslných skupin hudebních fanoušků. Zpěvačka Björk je dostatečně známou osobností, která je po právu s letošním ročníkem spojována asi nejvíce. Pro mnohé návštěvníky je možná dokonce nejdůležitějším programovým bodem celých „Colours“, přesto, že na její starší fenomenální alba vzpomínají (s jistou dávkou nostalgie) častěji než na její současné projekty, a proto si kladou otázku, jestli ta současná Björk bude v Ostravě vůbec stát za to.

Festival má ale i jiná lákadla, za kterými se sjíždějí festivaloví návštěvníci opravdu z celé republiky. Pořadatelé se mohou například spolehnout na již několikrát ověřený areál Dolní oblasti Vítkovic, který dodává Colours of Ostrava punc odlišnosti a jisté originality. Zkrátka, Ostravské „Barvy“ mají své kouzlo a každý příznivce festivalů podobného ražení si svůj program může sestavit tak, aby byl spokojený a nenudil se. Je přitom asi zbytečné meditovat nad tím, že pro vybíravější hudební fajnšmekry existují i jiné festivalové alternativy, které jsou dobře dosažitelné z Ostravy (mám na mysli např. menší katovický Off Festival, nebo trenčínskou Pohodu, kde před pár dny účinkovali nejen Björk s kapelou, ale třeba i legendární Einstürzende Neubauten.

Jak již zde bylo uvedeno, program je letos opět bohatý a kromě nejčastěji uváděných headlinerů se můžeme těšit také na další zajímavé umělce, z nichž někteří se objevili v Ostravě již v minulosti. To se týká například výborného norského (převážně jazzového) trumpetisty Nilse Pettera Molværa nebo amerických Swans, jejichž koncerty se občas podobají rockově-hlukovým rituálům s existenciálním podtextem.

Příjemné zážitky slibují také koncerty soustředěné na nenápadné Full Moon scéně, kde zahraje mimo jiné několik špičkových tuzemských kapel. Jistou dávku nových podnětů a taky odpočinek mohou přinést divadelní vystoupení (např. Divadlo VOSTO5) nebo diskusní scéna se zajímavými hosty (filosof M. Škabraha, historička umění M. Bartlová, kapela Longital nebo třeba architekt J. Pleskot s historikem architektury M. Strakošem). A jak se na Colours of Ostrava naštěstí stává, nebývá nouze také o neočekávaná setkání či hudební překvapení. Doufejme, že letos tomu nebude jinak.

Festival Colours of Ostrava letos začne ve čtvrtek 16. července a ukončen bude v neděli 19. července krátce před půlnocí.


Jan Havlena, foto Werner Ullmann (2014)

Napsat komentář