Autogramiáda Roberta Fulghuma v Ostravě

Robert Fulghum, spisovatel světového kalibru, přijede v pátek 4. listopadu do Ostravy. Od čtyř hodin odpoledne bude v knihkupectví Academia na Masarykově náměstí podepisovat své knihy. Fulghum navštívil Česko již při propagaci nejnovějšího titulu Třetí přání. Ten vyšel premiérově v českém jazyce. Při příležitosti vydání druhého dílu uspořádalo nakladatelství Argo v Ostravě, Brně a Praze autogramiádu. Ostrava se tak dočká návštěvy jednoho z nejpopulárnějších světových spisovatelů.

Robert Fulghum se narodil v Texasu v roce 1937. Je nejen spisovatel, ale také muzikant, malíř, unitářský pastor, učitel… Vystřídal různá povolání a cestoval, což mu dodalo inspiraci pro spisovatelskou tvorbu, se kterou začal až ve svých padesáti letech.

Fulghum píše hlavně krátké povídky a úvahy plné humoru a příkladů ze života. Jeho nejznámějším dílem je jeho první kniha Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (1988). Dalšími úspěšnými tituly jsou například Už hořela, když jsem si do ní lehal (1989), Možná, možná ne (1993) nebo Ach jo (1995).

Svůj zatím poslední počin koncipuje Fulghum jako románovou pentalogii. Rozlehlost Třetího přání autor odůvodňuje vysvětlením, že po tom, co napsal tolik krátkých povídek, byl sám zvědav, jestli se mu povede napsat dlouhý román. Fulghumův chce, aby čtenář knihu vnímal všemi smysly, proto text prokládá básněmi nebo úryvky písní zapsaných v notách.

V Českou jsou v prodeji dvě knihy ze tří: Třetí přání a Třetí přání 2 – zbytek příběhu (skoro). Poslední díl vyjde příští rok.


Marcela Gajdečková

Napsat komentář