Michele Stavagna a Carsten Krohn si se zájmem prohlídli OD Bachner v Ostravě

Michele Stavagna a Carsten Krohn, dvojice odborníků na dějiny moderní architektury působící v Berlíně, připravují zbrusu novou monografii o realizacích architekta Ericha Mendelsohna. Nyní probíhá fáze pořizování fotodokumentace jednotlivých staveb slavného architekta a tak skrze Vratislav a Glivice navštívili také Ostravu, s tím, že požádali členy Kabinetu architektury o odbornou součinnost. Ti přizvali k této zajímavé schůzce taky zástupce ostravského NPÚ a Protimluvu.

Michele Stavagna pochází z Benátek, dílům Ericha Mendelsohna se začal zabývat od roku 2005, kdy na toto téma zpracovával svoji disertační práci a kdy také od té doby žije natrvalo v Berlíně.

„Osobně si myslím, že tzv. menší práce, anebo donedávna některými historiky opomíjené stavby, jako je OD Bachner, anebo Doubloug-block v norském Oslu jsou nesmírně významné pro pochopení a definování některých důležitých aspektů Mendelsohnovy architektonické tvorby,“ řekl Stavagna k důvodům návštěvy Ostravy.

Tadeáš Goryczka, Carsten Krohn, Michele Stavagna, Martin Strakoš a Eva Tomečková s OD Bachner v pozadí.

Dr. Michele STAVAGNA je absolventem oboru architektury (stupeň Architectural Design) a zároveň držitelem doktorátu z dějin architektury a urbanismu na Università IUAV v Benátkách (Itálie). Je nezávislým vědeckým pracovníkem pohybujícím se hlavně v oblasti dějin architektury a designu, působí v Berlíně, kde od roku 2005 trvale žije. Současně pracuje jako odborný překladatel a architektonický novinář, je korespondentem německého časopisu „der architekt – BDA“. V létech 2007 až 2009 přednášel teorii a dějiny průmyslového designu na Università di Trieste (Itálie) na tamní fakultě architektury. V roce 2009 přeložil a do italštiny upravil knihu Die Baukunst der Zeit neuesten od Gustava A. Platze (první vydání: Berlín, 1927). Výsledky svého vědeckého badání představil na několika mezinárodních architektonických konferencích, mimo jiné také v rámci Mezinárodního kolokvia „Bauhaus“ ve Výmaru v roce 2007 a ​​2009, a také na 61. výročním zasedání SAH v Cincinnati, (Ohio, USA) v roce 2008. Je členem Společnosti historiků architektury a od roku 2007 taky členem nezávislé výzkumné skupiny „Netzwerk Architekturwissenschaft“, kterou v roce 2011 v Berlíně zakládal.

Dr. Carsten KROHN je německý architekt a historik umění. Titul inženýra architekta získal na Akademii výtvarných umění (HfbK) v Hamburku v roce 1994 a své Ph.D. v oboru dějin umění obhájil taky tam v roce 2002. Se svými přednáškami nejčastěji navštěvuje USA (Columbia University, New York), Německo a Rakousko, jako stálý akademický zaměstnanec působil především v Karlsruhe Institute of Technology (KIT) a na Technické univerzitě v Berlíně. Eseje jeho autorství jsou často zveřejňovány v odborných časopisech a publikacích. Dříve vydané dvě knihy („Buckminster Fuller und die Architekten“ a „Le Corbusier – Unite d’habitation, Marseille“) nyní doplnil o výpravnou publikaci přibližující dílo architekta Miese van der Rohe.

Další informace o OD Bachner naleznete v našem článku Erich Mendelsohn a příběh jeho ostravského obchodního domu Bachner, ale především na internetových stránkách www.bachner.cz, které se věnují tento nejvyznamnější kulturní památce moderní architektury v Ostravě. Bohužel tato kulturní památka chátra, o nedávné odpadávání části keremického obkladu fasády jsme informovali v článku Destrukce části keramického obkladu fasády obchodního domu Bachner.

Napsat komentář