Obrazem: Jerzy Budziszewski / Jeshua Ben-Or v Industrial Gallery

Kunsthistorik Sławomir Chmielewski zahájil 10. ledna 2017 v ostravské Industrial Gallery výstavu Jerzy Budziszewski / Jeshua Ben-Or: ČTVEREC. Malba / Konstrukce / Reliéfy / Architektony.

Malíř, sochař a fotograf Jerzy Budziszewski (1950–2006) se zabýval uplatněním malby v architektuře. Studoval na varšavské Akademii výtvarných umění, na Fakultě malířství u profesora Stefana Gierowského. Magisterský titul v oboru získal v roce 1975. V letech 1973-1976 spolupracoval s Marianem Boguszem, později v 80. letech s Galerii Foksal a Henrykem Stażewskim. Jeho díla působí barevně a dekorativně, jeho prostorové kompozice se oproti jiným geometrickým abstraktním formám vyznačují dynamikou a bohatostí hmoty. Často se jedná o reliéfy ze dřeva s detailně propracovanými kompozicemi , se smyslem pro velkou přesnost.

Výstava představuje hlavně konstruktivistické práce výjimečného umělce, který v osmdesátých létech minulého století opustil svoji vlast a v zahraničí se těšil uznáním, a tam taky vznikaly realizace, které byly inspirovány jeho tvorbou. Vždy fascinován novátorskými přístupy setkával se s významnými architekty dnešní doby a prezentoval své nápady mimo jiné takovým „archstars“ jakými jsou Renzo Piano, Daniel Libeskind, Frank Gehry a další.

Budziszewského fascinace židovskou kulturou, když v určité životní etapě se začal identifikovat s judaismem, vyústila v roce 1988 jeho emigraci do Izraele a změnou dosavadního jména a příjmení na Jeshua Ben-Or. V roce 1994 pak emigroval do Spojených států, aby se natrvalo usadil v New Yorku. Zemřel v Paříži dne 3. července 2006, pohřeb se konal o dva dny později v Izraeli. Práce Budziszewského byly k vidění na výstavách jak v jeho rodném Polsku tak také ve Francii, Švédsku, Izraeli a USA, jeho práce jsou mimo jiné ve sbírkách Museum of Modern Art w Gothenburgu a Guggenheim Museum v New Yorku.

Výstava pořádaná v prostorách Industrial Gallery je pro milovníky umění první příležitostí v české republice, jak se blíže seznámit s jeho tvorbou. Čas mají do 2. února 2017, kdy výstava končí.

Jerzy Budziszewski / Jeshua Ben-Or: ČTVEREC. Malba / Konstrukce / Reliéfy / Architektony

10. 1. – 3. 2. 2017 / Industrial Gallery, Ostrava / zahájení výstavy: 10. 1. 2017

Úvodním slovem výstavu zahájil kunsthistorik Sławomir Chmielewski
výstavu připravil Kabinet architektury a Industrial Gallery ve spolupráci s Romanem Gniewaszewskim a ARTgaleria. net
kurátoři výstavy: Anna Szprynger a Zuzana Kulhánková

Záštitu nad výstavou převzal Janusz Bilski, generálni konzul Polské republiky v Ostravě


(rem), tisková zpráva, foto Kabinet architektury

Napsat komentář