Proměna ostravských jatek podle návrhu Roberta Konieczného

Výstava, která původně byla zahájena u příležitosti konání 33. zasedání Zastupitelstva Statutárního města Ostravy ve foyer Radnice Magistrátu města Ostravy (7. 3. – 25. 4. 2018) je nyní od 30. května do 9. září 2018 ke zhlédnutí v prostorách dvorany Radnice městského obvodu Moravské Ostravy a Přívozu.

Na velkoformátových fotografiích a vizualizacích se tak návštěvníci mohou seznámit s plánovanou proměnou ostravských jatek. Prezentace, kterou připravil Kabinet architektury, mapuje současný stav objektu a zobrazuje jeho budoucnost v podobě návrhů polského architekta Roberta Konieczného, podle nichž bude historická budova jatek přestavěna. Zájemci o téma budou mít také možnost získat více informací o tématu v rámci komentovaných prohlídek, jež se budou konat během Ostravské muzejní noci, která proběhne 9. června 2018.

Robert Konieczny (1969 Katowice) je v současnosti nejúspěšnějším polským architektem. Jeho pozoruhodné návrhy vzbuzují zájem jak v řadách odborníků, tak u i široké veřejnosti a to nejen v jeho rodném Polsku, ale také v mezinárodním měřítku kruzích. V druhé polovině roku 2016 jeho do terénu částečně zapuštěná realizace Národního Muzea „Przełomy“ (Průlomy) ve Štětíně (Szczecin) získala hned dvě velmi prestižní ocenění, nejprve European Prize for Urban Public Space za nejlepší veřejný prostor v Evropě a na World Architecture Festival (WAF) konaném v Berlíně dokonce cenu nejvyšší a nejhodnotnější, čili World Building of the Year 2016 za nejlepší architektonické dílo světa dokončené v tomto roce. V roce 2017 tuto pozoruhodnou sbírku ocenění doplnila neméně významná Wallpaper Design Awards 2017 za nejlepší rodinný dům v rámci této celosvětové architektonické soutěže, tentokrát se jedná o objekt v jeho soukromém vlastnictví v nedalekých polských Beskydech, k němuž přilnulo označení „Konieczného archa“. Téměř každý návrh Roberta Konieczného a jeho týmu KWK Promes Katowice je publikován v respektovaných architektonických časopisech a významných internetových portálech.

Nadčasovost projektů Roberta Konieczneho vyplývá z logiky, s níž vznikají. Prvotní koncept je vždy reakcí na zadání klientů, přesto se v něm neztrácí architektovy vlastní vize. Specifické požadavky, jako vytvoření maximálního soukromí (Safe House), reprezentativního vjezdu do domu pro sběratele umění (Autofamily house), obývacího prostoru, kde se stírají hranice mezi interiérem a exteriérem (Living-Garden House), anebo vytvoření muzejního objektu s mimořádným městotvorným potenciálem jsou pro Konieczneho impulsem k transformaci zavedených typologií. Architekt se jimi inspiruje, hraje si s nimi a často je zcela přetváří. Každý jeho stavba tak sama o sobě vytváří zcela novou typologii.

(rem), foto Jiří Žižka

Napsat komentář