Současná dánská architektura a život na kole v Kodani

V dnešní fotoreportáži se podíváme na již proběhlou výstavu fotografií Město v pohybu – Život na kole v dánském hlavním městě, ve které fotograf Mikael Colville-Andersen zachytil všední život v dánském hlavním městem. V druhé části nahlédneme do Domu umění, kde do 27. 4. 2014 probíhá mimo jiné i výstava Současné dánské architektury.

Masarykovo náměstí – výstava Město v pohybu – Život na kole v dánském hlavním městě

„Mezi charakteristické rysy států a měst většinou patří významné památky, které připomínají slavné okamžiky a období jejich historie. Dánsko a Kodaň nejsou výjimkou. Zajímavé však je, že jednou z našich nejvýznamnějších památek je naše cyklistická kultura a rozsáhlá síť cyklostezek, kterou jsme vystavěli jako živoucí odkaz udržitelného
stylu života. V Kodani využívají jízdní kola ke každodennímu cestování stovky tisíc lidí. Každý z nich se tak stává součástí živé architektonické struktury města, která se žene kupředu lidskou silou. Výstižným znakem moderní dánské společnosti jsou i větrné elektrárny, avšak neustálý pohyb ohromné masy cyklistů je organickým a dynamickým symbolem – a je tak možná největší kulturní památkou, kterou v Dánsku máme.,“ uvedl k výstavě Mikael Colville-Andersen.

Dům umění / Kabinet architektury – výstava Současná dánská architektura

Dánská architektura je již mnoho let synonymem krásného a inovativního designu. Budova Opery v Sydney od dánského architekta Jørna Utzona je považována za největší architektonický skvost Austrálie a jednu z nejslavnějších staveb 20. století vůbec. Velký oblouk od Johana Otto von Spreckelsena se zase stal symbolem moderní Paříže. Dánskou architekturu reprezentuje ale mnohem víc než tyto dvě ikonické stavby – celá řada mezinárodně uznávaných projektů legendárních architektů, kterými jsou například Bjarke Ingels, Hennig Larsen nebo Jan Gehl. Výstava v ostravském Domě umění přibližuje nejenom výběr toho nejlepšího ze současné dánské architektury, ale také její základní hodnoty. Dánskou architekturu charakterizuje striktně ekologický profil, udržitelnost, empatie a především demokratický přístup, podle kterého nejsou elegantní design a nádherná architektura vyhrazeny pro elitu, ale naopak určeny širokým masám.
Kurátoři výstavy Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec jsou rovněž organizátory festivalu Archikultura 2014, který se v Ostravě letos trvá od 6. března do konce dubna. OstravaBlog.cz je mediálním partnerem festivalu Archikultura a Kabinetu architektury.


(rem), foto: Antonín Dvořák / Kabinet architektury

Napsat komentář