U Černé louky vyroste muzeum tramvají, ruské kolo i hezké prostředí

Po otevření Slezkoostravského hradu chystají Ostravské výstavy další velký projekt, který Ostravanům nabídne zajímavé možnosti na využití volného času. Během několika let vyroste u Černé louky muzeum tramvají, vodní a zelené plochy, rozšíří se a zrekultivuje prostor kolem hradu a možná se v Ostravě bude tyčit i ruské kolo.

Prostor Černé louky, Miniuni, Slezkoostravského hradu a pozemků kolem hradu zabírá dohromady zhruba patnáct hektarů. Když si vezmeme, co na tomto prostoru je a co by tam mohlo být, Ostrava by získala ojedinělé postavení oproti ostatním městům,“ řekl Karel Burda, ředitel Ostravských výstav a. s. „Těžce bychom jinde hledali tolik zelených ploch v centru města,“ dodal. Na těchto plochách vyroste v následujících letech několik objektů, rozšíří se také oblast kolem hradu, jehož okolí není v současné době v dobrém stavu.

Připravuje se etapa vybudování podhradí a muzea tramvají, které bude stát vedle Miniuni. Pětihektarový prostor kolem hradu budeme upravovat, vyčistíme ho a tak by se měl stát součástí procházky mezi Černou loukou a hradem,“ uvedl Karel Burda. Po této rekultivaci začnou kolem hradu vznikat vodní plochy, prostor pro děti na kolečkových bruslích a skateboardech, počítá se i s přírodním bludištěm. Jedním z odvážných snů je ruské kolo.

Kromě těchto nových objektů a atrakcí se dostane na Slezkoostravský hrad. „Na místech louky před hradem, kde dnes stojí trafostanice, vznikne oplocené podhradí, které bude součástí hradu. Bude to taková aréna pro kulturní život, zklidníme nádvoří a aktivity přesuneme do podhradního prostoru,“ vysvětlil Karel Burda, ředitel Ostravských výstav a. s.

Konkrétní termíny závisí na mnoha faktorech, jisté zatím je, že v příštím roce by se začalo s budováním podhradí a čištěním území kolem hradu. V roce 2007 by se mohlo spustit muzeum tramvají. „Uvažujeme i o estetizaci Lučiny, aby se k řece dalo sejít, sednout si a být u ní,“ řekl Karel Burda. Stejně jako v případě úpravy přístupové cesty k hradu pod mostem ulice Frýdecké je ale vše v jednaní, a proto zatím bez bližší časové specifikace.

Všechny plánové objekty a zrekultivované okolí jsou zakresleny na orientačním plánku, vystaveném na Slezskoostravském hradě.


Dimitrios Vlasakudis

Napsat komentář