Komu vadí Baník

Na fotbalový klub Baník Ostrava je od doby, kdy se dostal do čela 1. Gambrinus ligy, vyvíjen stále větší mediální tlak. Začalo to zaručenými zprávami o prodeji Zdeňka Pospěcha do Sparty, pokračovalo vymyšlenou nehodou Miroslava Matušoviče, pak údajnými dluhy Radka Slončíka a v posledních dvou týdnech tento tlak vyvrcholil články o „moravské vzájemnosti“ v Deníku Sport, díky níž prý Baník porazil Synot 6:2, aktivitou televizní stanice Prima a jejím tvrzením, že Marek Heinz úmyslně šlápl na plzeňského obránce Pilaře, a hlavně špinavostí největší, obviněním z korupce při zápase Plzeň – Baník 1:2. „Nejmenovaný“ funkcionář Baníku prý předal čtyřem hráčům Plzně částku 750 000 Kč za to, že odevzdali zápas, a díky „nejmenovanému“ spolehlivému zdroji je prokázáno, že tento čin byl natočen skrytou kamerou a videokazeta předána Policejnímu prezídiu.

S tímto obviněním přišli Plzeňský deník a Večerník Praha, které jsou úzce spojeny s osobou Vlastimila Košťála, majitele fotbalového klubu Sparta Praha. Hned ve čtvrtek v poledne byla zpráva dementována a Policejním prezídiem označena za nepravdivou. Mezi fanoušky se okamžitě rozhořela diskuse na téma, nakolik je celá aféra způsobena cílevědomou snahou konkurenta v boji o titul psychicky nalomit hráče Baníku a zároveň celý Baník v očích fotbalové veřejnosti poškodit.Tuto možnost sám Vlastimil Košťál odmítá.

Pokud má pravdu, jsou varianty, komu vadí Baník natolik, že jej obvinil z korupce, nejspíš tři:
– Mezi novináři v Plzeňském deníku pracuje mimořádně fanatický fanoušek Sparty, který je schopen vypustit podobnou informaci s vědomím, že je nepravdivá, jen proto, aby titul získala Sparta, případně jiný pražský klub, protože „není přeci možné, aby titul dvakrát ve třech letech získal někdo mimo Prahu“.
– Plzeňský deník potřebuje zvýšit prodejnost a nejlepší způsob, jak to učinit, je vymyslet si aféru na téma, které zajímá celou veřejnost.
– Některý novinář se natolik chtěl zavděčit svému chlebodárci (Vlastimilu Košťálovi), že jej nevědomky vlastně poškodil.

Všechny varianty jsou stejně zločinné a poškozují nejen Baník nebo Plzeň, případně Spartu, ale i celý český fotbal, který je jedním ze spolufavoritů letošního mistrovství Evropy a i na klubové úrovni dosahuje nemalých úspěchů. Vedení Baníku Ostrava proto podává vůči vydavateli Plzeňského deníku a Večerníku Praha žalobu. Bylo by jen dobře, kdyby se k Baníku Ostrava přidal i Českomoravský fotbalový svaz, případně další kluby 1. Gambrinus ligy, protože i o jejich bezúhonnost se zde hraje.


Jiří Popiolek

Napsat komentář