Kauza o využití území Karoliny propukla naplno

Měl to být prestižní projekt, který by oživil Ostravu a vybudoval hodnotu pro celé město a další generace jeho obyvatel. Místo toho se z plánu na zastavění území Karoliny stala blamáž nevídaných rozměrů.

Já se ptám – když dneska všichni zástupci radnice, pan Zedník, Kainar, Ruprich a další křičí, že si můžou udělat, co chtějí – proč si dělali z veřejnosti srandu?“ říká architekt Karel Cieslar, který ve sdružení Karolina zastupuje tým čtyř polských architektů, autorů vítězné studie. Ta vyhrála mezinárodní architektonickou soutěž z roku 2000 na využití území Karoliny. Soutěž vypsalo tehdejší vedení města a přihlásilo se do ní více než dvě stě kolektivů z celého světa.

Město při vypsání soutěže přislíbilo, že vítězný návrh bude závazný. Autoři následně na zakázku města tento návrh rozpracovali do urbanistické studie. Ta byla podle smlouvy města se sdružením Karolina využita jako podklad pro územní plán. Zastupitelstvo proto v roce 2003 odhlasovalo změnu územního plánu tak, aby odpovídal urbanistické studii. Územní plán, podle něhož se řídí rozvoj a výstavba, mimo jiné říká, jaké využití může mít určitá plocha.

Když se však ozvali první investoři a mezi nimi firma ECE se záměrem postavit na Karolině luxusní obchodní galerii, situace se obrátila. „Dostali vše zaplaceno, a tím to pro ně končí,“ uvedl pro Mf Dnes primátor Aleš Zedník na adresu autorů studie. „Je to řešení postavené na neaktuálních podkladech, a tím se toto řešení stává dnes neaktuální,“ zdůvodňuje náměstek primátora Vít Ruprich. „Vedení města neříká veřejnosti pravdu a dělá z nás jen lidi, kteří jdou po penězích,“ diví se Cieslar. „O mě pan Zedník řekl, že jsem exemplárním příkladem člověka, který si jde za svým byznysem. Nikdo se nezeptá jaké peníze. Já jsem za soutěž nedostal nic, protože jsem v tom kolektivu nebyl. A cena za první místo v soutěži – milion korun – je podprůměr,“ dodává. „Nám přitom nejde o žádné peníze, nechceme nic. Nejsme proti městu, nabízeli jsme konzultace a chtěli jsme za to jen kafe. Nám jde pouze o to, aby město postupovalo podle schváleného územního plánu,“ říká architekt Karel Cieslar ze sdružení Karolina.

Územní plán a vybarvení jednotlivých ploch určující jejich využití jsou totiž bodem, který odstartoval současný rozruch. „Zelená“ plocha v územním plánu, na níž měl podle urbanistické studie vyrůst městský bulvár, je údajně chybou. „Na chybu jsme přišli až na konci roku 2004. Pokusili jsme se ji opravit, ale marně,“ sdělil pro Mf Dnes hlavní architekt města Ostravy Jaroslav Sedlecký. „Propašování plochy parku, ale i pěších prostranství a dopravní plochy na západním okraji území jde nad rámec schváleného zadání změny územního plánu. Je to chyba, ke které nemělo dojít,“ vysvětluje náměstek primátora Vít Ruprich. „Kdo to tam propašoval, když zastupitelstvo tuto změnu schválilo? Žádná chyba se nestala.“ oponuje Cieslar.

Policie se také zabývá trestním oznámením na neznámého pachatele, kterým chtěl Karel Cieslar upozornit na to, že je současný územní plán padělaný, protože v něm chybí změny schválené v roce 2003. „Ne chyba, ale trestný čin se stal až letos, když někdo plochy přemaloval načerveno, aby se se tam dalo stavět cokoli,“ říká Cieslar. O budoucnosti Karoliny tak rozhodne to, jestli v územním plánu bude urbanistická studie zafixována, nebo jestli jej zastupitelstvo změní.

Architekt Cieslar bude v příštích dnech předávat otevřený dopis primátorovi města Ostravy. Dopis podepsala řada osobností. Mezi nimi Jarek Nohavica, architekt a herec David Vávra, režisér Radovan Lipus, profesor sociologie Jan Keller nebo historik umění Martin Strakoš.


Dimitrios Vlasakudis


Související články

Napsat komentář