Technaři byli vidět i slyšet

Plnou Parouback, ČSSD mlátí naše děti, Paroubtek 05. To je jen několik málo z hesel, které byly včera k vidění na Prokešově náměstí před Novou radnicí. Konal se tu totiž první ostravský protest proti neadekvátnímu zásahu policistů proti free festivalu CzechTek 2005.

Oficiálně měla akce začít ve čtyři hodiny odpoledne, pořadatelé však včas nezařídili ozvučení, a tak mluvčí „řval“ jen tak, skoro nic mu nebylo rozumět. Kolem půl páté bylo vše připraveno, program mohl začít. Hlavní náplní bylo předčítání novinových článků, vyjádření pořadatelů Teku a vyvracení tiskových prohlášení policejních mluvčí.

O akci jsme začali uvažovat v pondělí, informace se začala strašně rychle šířit,“ říká jeden z pořadatelů Lukáš Čvanda, jinak též šéf žonglovacího sdružení Cyberfire. Impuls k uspořádání demonstrace přišel z DJských crew Ext-dust a Dvoika.troika. Czechteku se totiž zúčastnilo mnoho jejich kamarádů, takže včerejší akci udělali jakoby pro ně.

Před radnicí se sešlo kolem čtyř stovek lidí. Mnoho bylo i těch, kteří se festivalu přímo zúčastnili. Třeba Radim Besta vzpomíná: „Policajti měli mezi technaři tajné, asi chtěli něco vyprovokovat.“ Podle jeho slov obrněnci bili i holky, házeli dýmovnice do aut a tanenčníkům vulgárně nadávali – třeba „vy zfetovanci“. Chtěli prostě vyvolat konflikt.

Besta vzpomíná i na oba dva zásahy, k Tachovu totiž dorazil v sobotu ráno. U vzpomínek na první událostí se směje. „Cajti procházeli louku rojnicí, jenže si nevšimli, že my paříme vzadu za nimi.“ Druhý útok byl už o poznání tvrdší. Policie si vytvořila zázemí, dovezli si toi-toiky a vrtulník je neustále zásoboval dýmovnicemi. „Soundsystémy nás vyzývaly, abychom nebojovali, aby se do toho benga namočili sami, ale to víš, radikálové se najdou všude,“ uvažuje Besta.

Ostravská demonstrace byla klidná, pořadatelé neustále vyzývali zúčastněné, aby se neopíjeli, dodržovali pitný režim (sluníčko pálilo jak čert), nenechávali po sobě binec a nebyli agresivní. Mnoho technařů dorazilo i se svými rodiči. Na radničních schodech se podepisovala petice proti policejnímu zásahu, ve volných chvílích hrály písničky Karla Kryla.

Před pátou hodinou tu začal hrát jeden malý improvizovaný soundsystém. Pořadatelé jej ovšem ihned odpojili, DJové totiž nebyli s nikým domluveni.

Po šesté se průvod vydal přes centrum na Černou louku, kde v klubu Marley následovala tekno párty. Cestou se zastavili na Masarykáči před morovým sloupem, vyřvávali hesla jako Gestapo nebo Policejní stát.

Akce vyzněla hodně povedeně. Jasně, pár opilců tu bylo, ale co se dá dělat. Vyjádřit svůj názor přišli všichni, kdo chtěli. A přítomní ostravští „extraligoví“ DJs dodali demonstraci punc. Všimne si toho někdo?


Ondřej Stratilík, foto František Řezníček

Napsat komentář