Výsledky průzkumu o čtenářích OstravaBlog.cz

Zveřejňujeme výsledná data z průzkumu o čtenářích OstravaBlog.cz z konce dubna 2009. Celkem se sešlo 556 vyplněných dotazníků, z nichž vyplývají leckteré zajímavé údaje. Přídavkem nabízíme i pár statistických informací o OstravaBlogu.

Z dat z dotazníků se dá sestavit profil typického čtenáře OstravaBlogu: je jím muž s vysokoškolským vzděláním ve věku 20–39 let, který bydlí v Ostravě nebo z ní pochází, pracuje v soukromé sféře a zajímá se o kulturu, obecné dění a novinky v Ostravě.

Přesnější údaje jsou následující

V poměru muži – ženy jasně vedou muži (75 %). Největší čtenářská skupina je ve věku 20–39 let (74,8 %). Náctiletých je výrazně méně (7,7 %), stejně jako lidí ve věku 40–49 let (7,7 %) a 50–59 let (5,8 %). Zbylá necelá čtyři procenta zastupuje skupina 60+.

V jistém smyslu nás příjemně překvapily výsledky otázky „Jaké je vaše nejvyšší dokončené vzdělání?“. Středoškoláků s maturitou (32,2 %) je na OstravaBlogu zhruba stejně jako na celém českém internetu. Vysokoškoláků na OstravaBlog.cz ale chodí výrazně více – celých 55,4 % (průměr českého internetu je cca 18 %).

U ekonomické aktivity převládlo zaměstnání v komerční sféře (45,8 %), následované studiem (26,45 %), zaměstnáním v státní sféře (18,7 %) a živnostníky a podnikateli (15,5 %).

Očekávaně nejvíce čtenářů bydlí v Ostravě (74,3 %). Další čtenáři jsou z okolí Ostravy a MS kraje (12,7 %). Zbylá procenta (13 %) připadají na Prahu a ostatní kraje. Vazba k Ostravě se dala čekat: téměř všichni čtenáři se v Ostravě narodili a/nebo v ní bydlí.

Nejvíce vás na OstravaBlogu zajímají aktuality a obecné novinky, informace o akcích, fotografie, architektura a výstavba, kultura a čtenářské diskuze.

Ostatně, kromě 2000 článků a zpráv a 4000 fotografií najdete na OstravaBlogu k červnu 2009 přes 20 000 diskuzních příspěvků. Nejvěrnějším diskutujícím je čtenářka „Neva“, která napsala 1172 příspěvků. V závěsu za ní druhý „MiB“ má na kontě 1018 příspěvků. Na třetím místě je těsno: kolem pěti set příspěvků napsal „Rado“, „Dali“, „Barbar“, „Ladin“, „Marty“, „aggu“, „xxx“, „František Dobrota“ a „Aldik“. Nekorunovaným vítězem je ovšem spambot s falešnou emailovou adresou „gonew@gmail.com“. Ten stihl v jedenácti tisících příspěvcích zpropagovat léky na všechny choroby světa.

Na závěr jsme si nechali to nejlepší. U otázky k vaší vazbě k Ostravě byla možnost něco připsat. Vybíráme to nejzajímavější:
„miluji ostravu“
„Ostrava je nejlepší!!!“
„úžasné krajské město, které může být potenciálem pro zlepšení života v celém kraji – letiště, Nová Karolina, integrovaná doprava v rámci Ostravy i kraje, nové stavby hotelů a bytů v centru Ostravy, komenského sady, zkraslení okoli reky Odry a Ostravice a jejich lepší a větší zprístupnění života…“
„V Ostravě jsem studoval, našel jsem si zde práci a partnerku, pak jsem tu zůstal.“
„Ostravu miluju :-)“
„V Ostrave jsem zil 36 let, nyni uz tri roky ziji v Britanii, ale do Ostravy se pravidelne vracim nekolikrat za rok. Za rodinou, prateli. Porad je to pro me ‚doma‘.“

Všem, kteří dotazník vyplnili, děkujeme.

Napsat komentář