Zajděte si na Slezkoostravský hrad!

Slezkoostravský hrad – jediná památka tohoto druhu v Ostravě a v nejbližším okolí – byl otevřen před necelým měsícem a stále o něm mnoho Ostraváků vůbec neslyšelo nebo neví, kde by jej hledali. Město totiž hrad kromě slavnostního otevření nijak nepropaguje.

Hrad je nepřímou součástí komplexu výstaviště Černá louka a dá se k němu dostat přes novou lávku přes řeku Ostravici. K hradu vedou od vstupu na Černou louku směrové šipky. A ty ani nejsou třeba – jednoduše stačí jít přímo k řece, kde už jde vidět lávka a velký ukazatel, který vás dovede až k hradu. Cesta od výstaviště trvá asi deset patnáct minut a je i příjemnou procházkou; štěrková cestička se klikatí kolem ne moc známého soutoku Ostravice s Lučinou. Ne, že by toto místo bylo nějak aktraktivní, ale je právě jediným, odkud může běžný obvyvatel města vidět Lučinu, jednu ze čtyř řek protékajících Ostravou.
Vstup do samotného hradu je zpoplatněn dvaceti korunami, za něž si člověk může prohlédnout několik exponátů a zajímavých materiálů z historie. Expozice rozhodně nemůže srovnávat s těmi velkými na „normálních hradech“, ostatně ten „náš“ slezkoostravský je také o dost menší a svou velikostí připomíná spíše tvrz pro osádku deseti dvaceti lidí.

Otázkou je, jak chce město lákat návštěvníky, neboť prohlídka zabere ani ne hodinku a žádné velké akce se na hradě zatím nechystají. Samotné architektonické řešení hradu je možná rozporuplné, je na něm zřetelně vidět, která část je původní a která byla nově dostavena. Hrad je tak jakousi slepenicí předminulého století a století současného. Na mnoha částech se ještě pracuje a není ani otevřena rozhledna, z níž musí být zajímavý pohled na celou Ostravici a přilehlé okolí.
I když se hrad zřejmě nebude líbit všem, svůj smysl rozhodně má a mít bude. Ostatně buďme rádi za takovouto atrakci – v Ostravě jich nikdy moc nebylo.


(dv)

Napsat komentář