Zrekonstruovaná budova někdejších jatek postoupila do užšího nominačního výběru na architektonickou cenu Mies van der Rohe

Někdejší městská jatka z 19. století, která se po své přestavbě proměnila v sídlo galerie současného umění PLATO, postoupila jako jediná česká stavba do užšího nominačního výběru na architektonickou cenu Mies van der Rohe. Finalisté budou oznámeni začátkem února, slavnostní ceremoniál s vyhlášením hlavní ceny se uskuteční v květnu 2024 v Miesově pavilonu v Barceloně.

Cena Evropské unie za současnou architekturu – Cena Miese van der Rohe je udělována jednou za dva roky. Hodnotitelé vybírají stavby na území starého kontinentu, projektované architekty z evropských zemí (tedy nejen zemí EU). Poprvé byla cena udělena v roce 1988, naposledy – roku 2022 – ji obdržela britská architektonická kancelář Grafton Architects za stavbu Town House na Kingstonské univerzitě. Bývalá ostravská jatka se stala vůbec první českou stavbou, které se podařilo do užšího výběru postoupit.

Přestavba historických městských jatek  zahrnuje léta 2020–2022. Provedlo ji studio KWK Promes polského architekta Roberta Konieczneho, a to v duchu stylu nazývaného jako moving architecture. Prostřednictvím jedinečných otáčivých zdí se mění samotné prostorové vnímání interiérů, což zároveň více přibližuje návštěvníka jak stavbě, tak příslušným galerijním expozicím.


(rem), tisková zprava Ostrava.cz, foto Jaroslav Němec

Napsat komentář